Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

18.12.2018 

Dobrá politika slouží míru – poselství papeže Františka k 52. světovému dni míru

Vatikán. Politika se může stát vynikajícím projevem milosrdné lásky a sloužit míru, pokud respektuje a podporuje lidská práva, buduje občanství a podporuje mladé lidi – píše papež František v dnes zveřejněném poselství k 52. světovému dni míru, který se slaví první den nového roku.

“Pokoj tomuto domu!” – pozdravem, který Ježíš doporučil svým učedníkům, když je vysílal hlásat evangelium do všech koutů světa, zahajuje papež František své poselství ke Světovému dni míru. Domem, o němž Ježíš mluví, je každá rodina a společenství, každá země a každý světadíl, avšak zároveň je také “naším společným domem”, který Bůh svěřil naší péči. Jádrem poselství, datovaného 8. prosince 2018, je úzký vztah mezi mírem a politikou, jejíž možnosti I neřesti  František načrtává s poukazem na vzájemnou odpovědnost, závislost a provázanost lidských bytostí.

Úkoly dobré politiky

Mír je jako křehký květ, jenž chce vypučet mezi kameny násilí, píše papež s odkazem na svého oblíbeného básníka Charlese Péguy. Naráží na zneužívání moci, nespravedlnost, marginalizaci a ničení, jaké působí politika, pokud není pojímána jako služba společenství. Dobrá politika je naopak základní silou budování občanství a díla lidských rukou. Je-li vykonávána s úctou k životu, svobodě a důstojnosti, může se stát vynikající formou milosrdné lásky. Když  milosrdná láska (caritas) podpírá a inspiruje lidské jednání - připomíná papež František s odkazem na encykliku Benedikta XVI. Caritas in veritate – “má vyšší sílu než nasazení jenom světské a politické” a “přispívá k vytváření oné univerzální obce Boží, k níž směřují dějiny lidské rodiny (č.7)”.  Je to program, na němž se mohou shodnout politici jakékoli kulturní či náboženské příslušnosti, kteří chtějí pracovat pro dobro lidské rodiny,  skze uplatňování  ctností náležejících k dobrému politickému jednání. A papež je vyjmenovává, jsou to: spravedlnost, rovnost, úcta, upřímnost, čestnost a věrnost.  Připomíná na tomto místě také “blahoslavenství politika”, jak je sepsal vietnamský kardinál a dlouholetý vězeň komunistického režimu Nguyem van Thuan. “Blahoslavený politik, který si hluboce uvědomuje svoji roli, je koherentní, důvěryhodný, schopný naslouchat, je odvážný, zasazuje se za jednotu je schopen radikální změny, umí naslouchat a nemá strach” (srov. Promluva na sympóziu “Civitas” v Padova: “30 giorni”, č. 5, 2002).

Ctnosti a neřesti politiky

V politice se však nesetkáváme pouze se ctnostmi a úctou k základním lidským právům. František proto věnuje jeden odstavec svého poselství “neřestem”, které “oslabují ideál autentické demokracie”.  Započítává mezi ně jak osobní nedostatky, tak pokřivenosti prostředí a institucí. Na prvním místě jmenuje korupci a nerespektování základních pravidel společenství, dále ospravedlňování moci silou, zvůli, uzupování moci, xenofobii, rasismus, ale také zanedbávání péče o zemi, bezbřehou těžbu surovin vedenou touhou po okamžitém tisku či pohrdání těmi, kdo jsou donuceni odejít do exilu.

Papež upozorňuje však také na další rys nekalé vlády. Pokud výkon politické moci směřuje výlučně k ochraně zájmů některých privilegovaných jednotlivců, budoucnost je ohrožena a mladí lidé mohou propadat pokušení nedůvěry, protože jsou odsuzováni zůstat na okraji společnosti a nemají vliv na budoucnost. Naopak tam, kde se politika promítá do konkrétních projektů, podporuje v mladých talenty a rozvíjí jejich povolání, stává se činitelem pokoje a stmelující silou důvěry, která otvírá možnosti spolupráce pro společné dobro. Politika tedy slouží míru tehdy, když uznává dary každého člověka a usiluje o uvolnění nových vztahových, intelektuálních, kulturních a duchovních sil.

Vytváření atmosféry důvěry není nikdy snadné, pokračuje papež. Zejména naše doba je poznamenaná “strachem z jiného a cizího” a nacionalismem zpochybňujícím “bratrství, jehož je v našem globalizovaném světě tolik zapotřebí”. Naše společnost proto nade vše potřebuje “strůjce pokoje” a “autentické svědky Boha Otce", který si přeje dobro a štěstí lidské rodiny”.

Odmítnout válku a strategii strachu

Mír nelze redukovat na pouhou rovnováhu sil a strachu – připomíná papež u příležitosti 100. výročí konce I. světové války. Hrozby a výhružky člověka zpředmětňují a upírají mu důstojnost, dodává František, a s rozhodností odsuzuje nekontrolované šíření zbraní, zastrašování a teror, jako faktory, nutící k exilu celé národy. Mír se zakládá na respektu ke každému člověku, na úctě k právu a společnému dobru, ke stvoření, které nám bylo svěřeno a k morálnímu bohatství předanému minulými generacemi.

František připomíná také děti žijící v oblastech konfliktů. Každé šesté dítě na světě  se setkalo s válkou nebo jejími důsledky, děti jsou verbovány do vojenských oddílů nebo držené jako rukojmí ozbrojenými skupinami, dodává papež a poukazuje na vzácné svědectví těch, kdo důstojnost dětí hájí .

V závěrečném odstavci papež poukazuje na delikátní vztah mezi lidskými právy a povinnostmi a připomíná 70. výročí všeobecné deklarace lidských práv. Mír označuje za “velký politický projektu”, založený na vzájemnosti a vzájemné závislosti lidských bytostí. Těm, kdo se chtějí angažovat “v mírové politice”, odkazuje papež ducha chvalozpěvu  Magnifikat, který - jak zdůrazňuje - Maria zpívá jménem celého lidstva: “Jeho milosrdenství trvá od pokolení do pokolení těm, kdo se ho bojí. Mocně zasáhl svým ramenem, rozptýlil ty, kdo v srdci smýšlejí pyšně. Mocné sesadil z trůnu a ponížené povýšil (…) pamatoval na své milosrdenství, jak slíbil našim předkům, Abrahámovi a jeho potomkům navěky! (Lk 1,50-55)

PLNÉ ZNĚNÍ oficiálního překladu papežova POSELSTVÍ je ZDE(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.12.20 Papež: Kultura péče jako přednostní cesta k dosažení míru
12.12.19 Svatý otec: Bratrství, smíření a ekologická konverze jako cesty k míru
6.11.18 Svatý stolec zveřejnil téma poselství k příštímu Světovému dni míru
24.11.17 Římský biskup vyzval ke kontemplativnímu pohledu na migraci
12.12.16 Papežské poselství k 50. Světovému dni míru: Násilím pomáháme pánům válkyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti