VaticanNews.va

   16. 1. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5284
Poslechem z webových stránek.3374
Četbou textů na webových stránkách.5283
Poslechem i četbou.3203


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Otazníky nad procesem proti kardinálu Barbarinovi

Svatý otec zaskočil svou návštěvou klarisky z umbrijského kláštera Vallegloria

O Otčenáši – tlučte, a otevře se vám


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

10.1.2019 

Don Bosko – „skrytý přenašeč“ evangelní radosti

předmluva k salesiánské interpretaci Evangelii gaudium

Papež František

Vy, salesiáni, máte štěstí, protože váš zakladatel, Don Bosko, nebyl světcem s „velkopáteční“ tváří, smutnou a škarohlídskou. Byl ustavičně radostný a přívětivý, navzdory tisíceré námaze a obtížím, které na něj dennodenně doléhaly. Jak se píše v Životopisných pamětech, „na jeho obličeji, zářícím radostí, se jako obvykle projevovalo uspokojení nad tím, že je mezi svými syny“ (Memorie biografiche di Don Giovanni Bosco, volume XII, 41).

Nikoli náhodou pro něj svatost spočívala ve „veliké veselosti“. Mohli bychom jej označit za „skrytého přenašeče“ oné „radosti z evangelia“, kterou předložil svému prvnímu velkému žáku, sv. Dominiku Saviovi, a všem vám, salesiánům, jako ryzí a stále aktuální styl, naplňující „vysokou míru křesťanského života“ (Jan Pavel II., Novo Millennio Ineunte, 31). V jeho době, kdy si kněží udržovali odstup od života lidu, to bylo revoluční poselství. „Vysokou míru křesťanského života“ uváděl don Bosko do praxe tím, že vstoupil do kontaktu se sociální a existenciální periferií, která v devatenáctém století vyrůstala v Turíně, hlavním italském a průmyslovém městě, přitahujícím stovky chlapců, hledajících práci. Bosko, kněz chudých a opuštěných, se řídil prozíravou radou svého učitele, sv. Josefa Cafassa, a procházel ulicemi, vstupoval na staveniště, do továren i věznic, aby tam nacházel osamocené a zanedbávané chlapce, vydané napospas jejich bezskrupulózním zaměstnavatelům. Přinášel radost a péči pravého vychovatele všem chlapcům, které sbíral z ulice a kteří ve Valdoku nalézali oázi klidu a místo, v němž se učili být dobrými křesťany a poctivými občany.

Měl jsem to štěstí, že jsem si tutéž radostnou a rodinnou atmosféru mohl prožít a vychutnat jako chlapec, když jsem navštěvoval šestou třídu základní školy v Colegio Wilfrid Barón de los Santos Ángeles, ve městě Ramos Mejía. Salesiáni mne tu utvářeli ke vnímání krásy a vychovávali k práci i k tomu, abych byl hodně veselý, což je vaše charisma. Pomohli mi, abych vyrůstal beze strachu a různých nutkavých myšlenek. Podpořili mne, abych prohluboval radost a modlitbu. Jak jsem již měl příležitost poznamenat při návštěvě turínské Baziliky Panny Marie Pomocnice před třemi lety (21.6.2015), znovu vám připomínám trojí bílou lásku dona Boska – k Madonně, Eucharistii a papeži. Dnes se o Matce Boží málokdy mluví s takovou láskou, s jakou o ní hovořil váš světec. Svěřoval se Bohu v modlitbě k Panně Marii a tato důvěra mu dodávala odvahu, s níž se dokázal zhostit problémů a nebezpečí svého života a poslání.

Eucharistie, druhá láska dona Boska, by vám měla připomínat, že máte mladé lidi vést k dobrému prožívání liturgie, abyste jim pomohli vejít do eucharistického tajemství, a nezapomínat přitom na adoraci. A konečně láska k papeži není pouze láskou k jeho osobě, nýbrž k Petrovi jako hlavě církve, Kristovu zástupci a snoubenci církve. Za bílou láskou k papeži stojí láska k církvi.

Měli byste si položit otázku: „Jakým salesiánem dona Boska je třeba být pro dnešní mládež?“ Řekl bych, že by to měl být konkrétní člověk, jako váš zakladatel, který jako mladý kněz dal přednost službě mezi chudými a opuštěnými chlapci před kariérou preceptora ve šlechtických rodinách. Salesián, který se umí rozhlédnout kolem sebe, všímá si kritických situací a problémů, nakládá s nimi, analyzuje je a ujímá se odvážných řešení. Je povolán, aby se vydával na veškeré periferie světa a dějin, periferie práce a rodiny, kultury a ekonomie, které potřebují vyléčit. A jestliže v duchu Zmrtvýchvstalého vstřebá tyto periferie obývané mladými lidmi a jejich rodinami, jedině tehdy se Boží království začne zpřítomňovat a umožní se tak běh jiných dějin.

Salesián je vychovatel, který se ujímá křehkosti mladých lidí, žijících marginalizovaně a bez budoucnosti, sklání se nad jejich ranami a léčí je jako milosrdný Samaritán. Salesián je také od přírody optimista, umí na mládež pohlédnout s pozitivním realismem. Jak ještě dnes učí don Bosko, salesián v každém mladém člověku, i v tom nejvzpurnějším a obtížně kontrolovatelném, rozpoznává přístupovou cestu k dobru, na které má trpělivě a s důvěrou pracovat.

Salesián je v neposlední řadě nositelem radosti, která se zrodila ze zprávy o vzkříšení Ježíše Krista a počítá s každou lidskou situací. Bůh totiž nikoho nevyřazuje. Nežádá nás, abychom byli skvělí, aby nás proto mohl milovat. Ani nás nežádá o svolení ke své lásce. Miluje nás a odpouští nám. Pokud se dáme překvapit v oné prostotě člověka, který nemůže nic ztratit, naše srdce zaplaví radost.

Když se tyto rysy vytratí, nastupují ony protáhlé a zamračené tváře. Nikoli! Mladým lidem je třeba přinášet onu krásnou zprávu, pravdivou zprávu v porovnání s tím vším, co denně prochází novinami a internetem. Kristus skutečně vstal z mrtvých, jak dosvědčili don Bosko a Matka Mazzarellová, všichni svatí a blahoslavení salesiánské rodiny stejně jako všichni její členové, kteří denně proměňují životy lidí, kteří je potkávají, protože se nejprve sami vystavili Božímu milosrdenství. Takto se salesián stává svědkem evangelia, radostné zvěsti, která se ve své jednoduchosti musí konfrontovat se složitou kulturou každé země. Skloubit složité s jednoduchým je pro syna dona Boska každodenním posláním.

Následující obsáhlý komentář vykládá apoštolskou exhortaci Evangelii gaudium v salesiánském klíči. Byl svěřen odborníkům různých oborů, kteří díky své vytříbené vnímavosti a optikou dona Boska kladou důraz na papežovo myšlení ve spojitosti s různými současnými situacemi, s cílem vychovávat dospívající a mladé lidi a směrovat je k dobru. Jsem přesvědčen, že četba těchto stránek prospěje všem synům a dcerám dona Boska, rozptýleným po světě, i těm, kteří sdílejí salesiánské výchovné charisma. Na stránkách předkládané knihy najdou mnohé podněty k interpretaci reality a obnově výchovné praxe ve službě mladým lidem naší doby.

Z listu Avvvenire, 10.1.2019, přeložila Jana GruberováDalší články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.1.19 Papež: Salesiáni mě vychovali k práci, vnímání krásy a veselosti
10.12.18 Papež podpořil vznik knihy o hudbě v jezuitských redukcích
3.12.18 Papežův akrostich o sportu
21.11.18 Římský biskup: Pravá radost plyne ze „skartagonismu“
27.10.18 Mezigenerační smlouva podle papeže FrantiškaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Mezi jedincem a lidským společenstvím dochází ke schismatu

Dekrety Kongregace pro svatořečení se týkají sedmnácti žen

Užití a vlastnictví jaderných zbraní je nemorální, řekl papež sdružení Pax Christi

Papež: Veškeré zlo ve světě pramení z pohrdání životem

Bukurešťský biskup: Papežova návštěva připomene komunistické pronásledování

K účasti venezuelské nunciatury na inaugarci prezidenta Madury

Stane se z utrechtské katedrály muzeum?

Nový předseda Indické biskupské konference

Čína: Děti a nezletilí do 18 let nesměly na vánoční bohoslužby

Půl druhého milionu euro z Fontány di Trevi

Papež: Víra se předává rodinným dialektem

Svatý otec: Křtem vyjevuje Ježíš logiku a smysl svého poslání

 Nově na webu
Svatý otec: Při křtu ukazuje Ježíš svůj vztah k lidu a k Otci

Publicistika: Shromáždění Pastýřů s konkrétním cílem

Publicistika: Don Bosko – „skrytý přenašeč“ evangelní radosti

Rozhovory: Dovolili jsme si přispět naší troškou písku do mlýna

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv leden 19
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Starší zprávy >

Náš tip

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru

O teologii manželství

Božím lidem je třeba se stát