Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

25.1.2019 

Bůh svoje děti nenálepkuje

Homilie Svatého otce při kajícné liturgii s mladými vězni, Pacora, 25. ledna 2019

Česká sekce RV

„Přijímá hříšníky a jí s nimi“ (Lk 15,2), vyslechli jsme právě na začátku čtení z evangelia. Reptali na to někteří farizeové a učitelé Zákona, které značně pohoršovalo a obtěžovalo Ježíšovo chování. Tímto vyjádřením se ho snažili diskvalifikovat a znevážit před okolím, avšak naopak zdůraznili jeden z jeho nejběžnějších a nejpříznačnějších postojů: „Přijímá hříšníky a jí s nimi“.

Ježíš se nebojí přistupovat k lidem, kteří na sobě z tisícerých důvodů nesli tíži společenské nenávisti, jak tomu bylo v případě celníků – připomeňme, že se celníci obohacovali okrádáním svého vlastního lidu, čímž vzbuzovali opravdu silné rozhořčení – či břemeno svých vin, chyb a omylů, jak tomu bylo u takzvaných hříšníků. Činí tak, protože ví, že v nebi bude větší radost nad jedním obráceným hříšníkem, než nad devětadevadesáti spravedlivými, kteří obrácení nepotřebují (srov. Lk 15,7).

Zatímco druzí pouze reptali a rozčilovali se, a tak znemožňovali a bránili jakékoli možné změně, obrácení a inkluzi, Ježíš se přibližuje, vydává všanc, ohrožuje svou dobrou pověst a stále vyzývá k pohledu na horizont, schopný obnovit život i dějiny. Jsou to dva zcela odlišné pohledy, které si protiřečí. Jeden – spojený s reptáním a klevetěním – je jalový a neplodný, a druhý – Pánův pohled – volá po změně a obrácení.

Reptavý a klevetivý pohled

Mnozí lidé tuto Ježíšovu volbu nesnášejí a nemilují, naopak, nejprve polohlasem a později silným křikem projevují nesouhlas a snaží se diskreditovat jeho chování i přístup všech jeho stoupenců. Nepřijímají a odmítají rozhodnutí, které spočívá v blízkosti člověku a poskytnutí nové možnosti. Je mnohem snazší opatřit lidské životy tituly a nálepkami, které dokáží zastavit a stigmatizovat nejenom minulost, ale také přítomnost a budoucnost lidí. Nálepkami, které v konečném důsledku vedou jedině k rozdělení – sem ti dobří, tam špatní; sem spravedliví, tam hříšníci.

Takový postoj všechno zohyzďuje, protože staví neviditelnou zeď, která vede k domněnce, že se všechny problémy zázračně vyřeší vytěsňováním, oddělováním a vyčleňováním. Když něco takového nějaká společnost či komunita dovolí, a přitom ještě pomlouvá a reptá, vstupuje do začarovaného kruhu, tvořeného rozdělením, výčitkami a odsuzováním; zaujímá sociální postoj poznamenaný marginalizací, vyřazováním a odporem až do té míry, že jako Kaifáš nezodpovědně prohlašuje: „Lépe, když jeden člověk umře za lid, než aby zahynul celý národ“ (Jan 11,50). Nit se normálně přetrhne na nejslabším místě – tam, kde jsou chudí a bezbranní.

Jak bolestný je pohled na společnost, která svou energii vkládá do reptání a rozhořčení, namísto toho, aby vyvíjela snahu. Tvořivou snahu, příležitosti a změnu!

Pohled obracející

Celé evangelium se naopak vyznačuje jiným pohledem, který povstává z Božího srdce. Pán slaví, když vidí, jak se jeho děti vracejí domů (srov. Lk 15,11-32). Ježíš to dosvědčil, když až do krajnosti projevoval milosrdnou Otcovu lásku. Je to láska, jíž nezbývá čas na reptání, nýbrž která usiluje o prolomení kruhu zbytečné a lhostejné kritiky. Neutrální a nestranná láska, která se ujímá složitosti života a každé situace. Láska, jíž začínají dynamiky schopné poskytnou cesty a příležitost k integraci a změně, k vyléčení a odpuštění, cesty ke spáse. Když Ježíš stoluje s celníky a hříšníky, porušuje logiku, která odděluje, vyčleňuje a klamně rozděluje na „dobré a špatné“. Nenařizuje to úředně, ani tak nečiní pouze z dobrého úmyslu, voluntarismu či sentimentalismu, nýbrž vytváří vztahy, umožňující nové procesy, sází na každý možný krok a oslavuje ho.

Rozchází se tak ještě s jiným typem reptání, které není snadné odkrýt a které protrhává sny, protože trvale našeptává: nezvládneš to, nezvládneš to...Toto vnitřní reptání se objevuje v člověku, který zaplakal nad svým hříchem, je si vědom své chyby, ale nevěří v možnost změny. Je niterně přesvědčen o tom, že když se narodil jako celník, musí tak i zemřít, což ovšem není pravda.

Přátelé, každý z nás má mnohem větší cenu než vnější nálepka. Ježíš nás tomu učí a volá k víře. Jeho pohled nás vybízí, abychom se dožadovali pomoci na cestě, vedoucí k překonání tohoto stavu. Někdy reptání domněle vítězí, ale nevěřte tomu, neposlouchejte ho. Naslouchejte hlasům, které podněcují k pohledu vpřed, nikoli těm, které vás stahují dospodu.

Radost a naděje každého křesťana – tedy nás všech, papeže nevyjímaje – pochází z toho, že na sobě někdy zakusil Boží pohled, který nám sděluje: „jsi částí mé rodiny, nemohu tě opustit v nečase, nenechám tě na cestě, jsem tady s tebou“. Tady? Ano, tady. Ve chvíli, o jaké zde mluvil Luis, kdy byl zdánlivě se vším konec, cosi prohlásilo: Ne! To není konec, protože máš velký cíl, který ti umožní pochopit, že Bůh Otec byl a je s námi všemi a dává nám lidi, s nimiž máš kráčet a pomáhat si k dosažení nových met.

Ježíš takto mění reptání ve slavnost a říká nám: „Radujte se se mnou!“ (Lk 15,6).

Bratři, jste částí rodiny a mnohé můžete sdílet. Pomozte nám, abychom poznali, jakým nejlepším způsobem máme prožívat a provázet transformační proces, jehož, jako rodina, máme všichni zapotřebí.

Pokud společnost neumí oslavovat proměnu svých dětí, onemocní, stejně jako ochoří společenství, které žije ze zdrcujícího, odsuzujícího a necitlivého reptání. Společnost je naopak plodná, jestliže dokáže vyvolat dynamiky schopné začleňovat a scelovat, bojovat za nové příležitosti, které by jejím dětem daly novou možnost, utvářet budoucnost na základě společenství, vzdělání a práce. A přestože někdy zakouší bezmoc, protože neví, jak na to, nevzdává se a pokouší se znovu. Všichni si máme pomáhat, abychom se v rámci komunity učili hledat tyto nové cesty. Jde o smlouvu, kterou máme s odvahou uzavřít – vy, mladí lidé, dozorci a vedení vašeho střediska a ministerstva, vaše rodiny i pastorační pracovníci. Všichni se dejte do práce, abyste hledali a nacházeli nové cesty, vedoucí ke změně a zapojení. Pán vám k tomu žehná, podporuje vás a provází.

Zanedlouho budeme pokračovat v kajícné liturgii, v níž všichni budeme moci zakusit pohled Pána, který nevidí vnější nálepku ani trest, nýbrž vidí své děti. Boží pohled popírá veškeré vyřazování a dává nám sílu k tvorbě oněch nezbytných smluv, popírajících reptání, bratrských paktů, které našemu životu umožňují, aby trvale zval k radosti a spáse.

 

Přeložila Jana GruberováDalší články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.1.19 Papež zakončil cestu do Panamy
27.1.19 Papež na Světovém setkání mládeže v Panamě - 4. den
26.1.19 Via Crucis pokračuje ve společnosti, jež ztratila schopnost plakat při pohledu na bolest
26.1.19 Papež na Světovém setkání mládeže v Panamě - 3. den
26.1.19 Jedině láska nás polidšťujeHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti