Polsko. Státní sekretář Svatého stolce je v těchto dnech na návštěvě u našich severních sousedů u příležitosti 100. výročí otevření apoštolské nunciatury ve Varšavě a vzniku Polské biskupské konference. Kardinál Pietro Parolin sloužil včera (13.3) v bazilice Boží Prozřetelnosti mši svatou na přípomínku volby papeže Františka před šesti lety a těsně před tím se zúčastnil 382. zasedání polského episkopátu. Setkal se rovněž s prezidentem Andrzejem Dudou a dalšími státními představiteli.
Státní sekretář Svatého stolce připomněl, že prvnímu zasedání Polské biskupské konference v roce 1919 předsedal arcibiskup Achille Ratti, tehdejší nuncius a pozdější papež Pius XI. a poukázal na to, že „jednota s papežem je principem katolicity, který poskytuje záruku svobody před mocnostmi tohoto světa a zájmovými skupinami, zajišťuje společenství se všeobecnou církví a chrání před nebezpečím uzavřenosti do sebe a před politickou manipulací církve.“ Kardinál Parolin vyzdvihl tradiční svazek církve v Polsku se Svatým stolcem a rozhodující podíl tohoto svazku na přežití národa během dvou totalitních režimů – nacistického a komunistického. Zdůraznil přitom potřebu „zachovat, chránit a posilovat tento odkaz, aby křesťanská identita Polska neměla pouze minulost a přítomnost, nýbrž i budoucnost.“ Ve své promluvě kardinál Parolin také poznamenal, že Evropě hrozí, že „zapomene na svoje křesťanské kořeny, čímž by v důsledku rostoucího vlivu individualistického, nacionalistického nebo separatistického smýšlení mohla ztratit svoji draze zaplacenou kontinentální jednotu.“ Státní sekretář Apoštolského stolce řekl, že proto je nezbytné prosazovat „dialog o pravdě, a to v úctě k důstojnosti druhého, tedy s uznáním vzájemných odlišností a bez nevraživosti“.
Připomeňme, že Polsko má 39 milionů obyvatel, z nichž více než 90% tvoří katolíci. Církvi slouží 142 biskupů, přes 30 tisíc kněží a více než 20 tisíc řeholních sester, na kněžství se připravuje 3 tisíce seminaristů. Územně je tvořena 31 diecézemi (z toho je 14 arcidiecézí) latinského ritu, dvěma řecko-katolickými eparchiemi a dvěma vojenským ordinariáty.
(mig)