Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   4. 3. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Generální audience 

3.4.2019 

Katecheze o apoštolské cestě do Maroka

Promluva papeže Františka 3. dubna, nám. sv. Petra

Česká sekce RV

(Mt 13,33)

Drazí bratři a sestry, dobrý den!

V sobotu a neděli jsem uskutečnil apoštolskou cestu do Maroka na pozvání Jeho Veličenstva krále Mohameda VI. Jemu a dalším marockým představitelům znovu děkuji za vřelé přijetí a veškerou spolupráci. Zejména králi, který se ke mně choval velice bratrsky a přívětivě.

Děkuji zejména Pánu, který mi umožnil učinit další krok na cestě dialogu a setkání s muslimskými bratry a sestrami, abych byl – jak pravilo motto této návštěvy - »služebníkem naděje« v dnešním světě. Putoval jsem ve stopách dvou světců: Františka z Assisi a Jana Pavla II. Před 800 lety přinesl František poselství pokoje a bratrství sultánovi Al Malik Al Kamilovi a v roce 1985 papež Wojtyla vykonal pamětihodnou návštěvu Maroka po té, co ve Vatikánu přijal krále Hassana II. jako vůbec první hlavu muslimského státu. Někdo se může zeptat: proč chodí papež k muslimům a nikoli jen ke katolíkům? Proč existuje tolik náboženství, jak je možné, že existuje tolik náboženských vyznání? S muslimy jsme potomky téhož otce Abrahama. Proč Bůh dopouští, že existuje tolik náboženských vyznání? Bůh to dopustil: scholastičtí teologové ukazovali, že v Bohu je voluntas permissiva. Bůh dopustil skutečnost, že existují mnohá náboženství. Některá mají kulturní původ, ale vždycky hledí k nebi, vzhlížejí k Bohu. Avšak Boží vůlí je bratrství mezi námi a zejména – což je důvod této cesty – s našimi bratry, muslimy, kteří jsou Abrahamovými potomky jako my. Netřeba se děsit tohoto rozdílu: Bůh to dopustil. Děsit se máme, nejednáme bratrsky a neubíráme se životem společně.

Sloužit naději v naší době znamená především stavět mosty mezi civilizacemi. Bylo mi potěšením a ctí, že jsem tak mohl učinit společně s ušlechtilým Marockým královstvím na setkání s jeho lidem a představiteli. Spolu s králem Mohamedem VI. jsme připomněli některé významné mezinárodní konference, které se v posledních letech konaly v této zemi, a podstatnou roli náboženství při obraně lidské důstojnosti a prosazování pokoje, spravedlnosti a péče o stvoření, náš společný dům. V této perspektivě jsme spolu s králem podepsali Výzvu za Jeruzalém, aby toto Svaté město bylo uchováno jako poklad lidstva a místo mírumilovného setkání zejména věřících třech monoteistických náboženství.

Navštívil jsem mauzoleum Mohameda V., kde jsem vzdal hold Jeho památce a památce Hassana II., a také Institut pro formaci imámů, kazatelů a kazatelek. Tento islámský Institut pěstuje úctu k jiným náboženstvím, odmítá násilí a integralismus, tedy akcentuje, že všichni jsme bratři a máme se zasazovat za bratrství.

Zvláštní pozornost jsem věnoval migraci ať již v promluvě ke státním představitelům, tak zejména na zvláštním setkání s migranty. Někteří z nich zakusili, jak se život emigranta mění a nabývá lidskosti, setká-li se s komunitou, která jej přijme jako člověka. Toto je zásadní. Právě v marockém Marakéši byl v prosinci loňského roku přijat Globální pakt o bezpečné, řízené a legální migraci. Důležitý krok mezinárodního společenství směrem k převzetí odpovědnosti. Svatý stolec podal svůj přínos, shrnutý čtyřmi slovesy: přijímat, chránit, podporovat a začleňovat. Nejde o to sesílat shora podpůrné projekty, nýbrž společně se vydat cestou těchto čtyřech činností, abychom budovali pospolitost a země, které se při zachování svých kulturních a náboženských identit otevřou rozdílům a dokáží je ocenit ve smyslu lidského bratrství. Církev v Maroku se intenzivně snaží být migrantům nablízku. Nerad říkám migranti, raději mám migrující lidé. Víte proč? Protože migrant odkazuje k adjektivu, zatímco člověk je substantivum. Upadli jsme do kultury adjektiv, užíváme přídavná jména a zapomínáme na ta podstatná. Adjektivum se pojí vždyvky k podstatnému jménu, k člověku, migrant je člověk. Tak se zachová respekt a neupadá se do zmíněné kultury přídavných jmen, která je velice tekutá, příliš „mlhavá“. Církev v Maroku se snaží být intenzivně nablízku migrujícím lidem, a proto jsem chtěl vyjádřit poděkování a povzbuzení těm, kdo se velkodušně nasazují, aby jim sloužili, a uskutečňují tak Kristova slova: »Byl jsem na cestě a ujali jste se mně« (Mt 25,35).

Nedělní den byl věnován křesťanské komunitě. Nejprve jsem navštívil Venkovské centrum sociálních služeb, vedené sestrami vincentkami - těmi, které vedou pediatrickou ordinaci tady v Domě sv. Marty - spolupracují s četnými dobrovolníky a poskytují nejrůznější služby obyvatelstvu.

V katedrále v Rabatu jsem se setkal s kněžími, zasvěcenými osobami a Ekumenickou radou církví. V Maroku je malé stádce a proto jsem připomněl evangelní obrazy soli, světla a kvasu (srov. Mt 5,13-16; 13,33). Záleží nikoli na kvantitě, nýbrž na tom, aby sůl měla chuť, světlo svítilo a kvas měl schopnost prokvasit celé těsto. A to nepochází od nás, nýbrž od Boha, z Ducha svatého, který z nás činí Kristovy svědky tam, kde jsme, v dialogickém a přátelském stylu, kterým žijeme především my křesťané, neboť – jak říká Ježíš - »podle toho všichni poznají, že jste moji učedníci, budete-li mít lásku k sobě navzájem« (Jan 13,35).

Radost církevního společenství nalezla svůj základ a plný výraz v nedělní eucharistii, slavené ve sportovní hale hlavního města. Tisíce lidí ze 60 různých národností! Jedinečná epifanie Božího lidu v srdci islámské země. Podobenství o milosrdném Otci ukázalo krásu Božího záměru, podle něhož mají mít všechny Jeho děti podíl na Jeho radosti, na slavnosti odpuštění a smíření. Na tuto slavnost přijdou ti, kdo dokážou uznat, že potřebují Otcovo slitování, a dovedou se s Ním radovat, když se bratr či sestra vracejí domů. Nikoli náhodou zaznělo toto velké podobenství tam, kde muslimové denně vzývají Milostivého a Milosrdného. A tak pouze ten, kdo se narodil znovu a žije v náruči tohoto Otce, může být ve světě služebníkem naděje. Vřelé díky.

 

Přeložil Milan GlaserDalší články z podrubriky Generální audience

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.2.21 Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity
10.2.21 Modlitba v každodenním životě
3.2.21 Papež: Dialog mezi náboženstvími ať je naším každodenním úsilím
3.2.21 Modlitba v liturgii
27.1.21 Papež: Ideologie, vydávaná za záchranu lidstva, může přivodit jeho zkázuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

Nejstarší řeholnice světa vyhrála boj s Covidem

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 21
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti