VaticanNews.va

   19. 1. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6439
Poslechem z webových stránek.3958
Četbou textů na webových stránkách.6357
Poslechem i četbou.3738


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Polemika o celibátu a II. Vatikánský koncil

Papež: Nebezpečím církve je planý moralismus

Papež František: Křest dítěte je projevem spravedlnosti vůči němu


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

15.4.2019 

Holandská křesťanská mládež proti prostituci: Trestejme klienty!

Nizozemsko/Vatikán. Více než čtyřicet tisíc lidí se připojilo k petici holandských křesťanských a feministických skupin, která požaduje nezákonnost prostituce. Je to jeden ze signálů opačného trendu, k němuž se hlásí dnešní mladá generace, soudí poradce Kongregace pro nauku víry, o. Maurizio Pietro Faggioni, OFM.

Lze dosáhnout toho, aby ve vlasti prostitutek ve výkladních skříních byl nákup sexu nelegální? Zní to jako utopie, ale přesto se pod obdobný požadavek podepsalo více než čtyřicet tisíc Nizozemců. Kampaň nazvanou „Ik ben onbetaalbaar“, tedy „Jsem k nezaplacení“, na sociálních sítích vedou mládežnické skupiny křesťanské a feministické orientace. S provokativní otázkou „A co kdyby šlo o tvou sestru?“ či tvrzením, že „Prostituce je jak příčinou, tak důsledkem nerovnosti“ se obracejí na nizozemský parlament a požadují trestání klientů. V Nizozemsku jsou placené sexuální služby legální a do amsterdamských „uliček lásky“ se týdně vydávalo až tisíc turistických skupin, dokud městský úřad návštěvy neomezil. Mladí Holanďané jsou nicméně přesvědčeni o tom, že při potírání prostituce, spojené s obchodem s lidmi, je nutné zaměřit se na poptávku, podle vzoru, kterým se řídí jiné severské a sousední země (Švédsko, Norsko, Island, Severní Irsko a Francie).

V jedné z nejpermisivnějších zemí světa se tak nejmladší generace bouří proti domnělé svobodě, která umožňuje dělat naprosto všechno. A to je pozitivní známka, tvrdí bioetik a poradce Kongregace pro nauku víry, o. Maurizio Pietro Faggioni, OFM.

„Jsme svědky globální proměny vědomí ze strany mladých generací, které vycházejí na náměstí a protestují. Manifestace za životní prostředí vyvolaly velký ohlas, ale podle mého názoru by větší pozornost zasloužila také tato nizozemská iniciativa. Mladí lidé pochopili, že za volnou nabídkou prostituce se v realitě skrývá vykořisťování chudých žen, a neváhali upozornit na to, že žena není na prodej. Naši dobu poznamenala hypersexualizace a volný přístup ke všem druhům pornografického materiálu. Psychologové si stěžují na nárůst sexuálních patologií u mladých lidí, počínaje úzkostí ze sexuální výkonnosti až po agresi. Pokud je normální, že se děti na druhém stupni základní školy dožadují nahých fotografií jako důkazu lásky, aby je pak užívaly k vydírání a šikaně, zřejmě se tu něco nezdařilo v onom domnělém oproštění od veškerých tabu.“

Říká italský lékař a teolog, který pro naše mikrofony rovněž upozorňuje na stále častější zmatek v pohlavní identitě dětí a mladistvých, který souvisí s nabízenou sexuální výchovou.

„V době, která chce všechno a pokud možno ihned, kde se spěchá s prvními sexuálními zkušenostmi a děti se předčasně staví do erotizujících rolí a postojů, je sexuální výchova základním a velice citlivým aspektem růstu. Hrozí zde ale nebezpečí, že se z ní stane manuál o antikoncepčních pomůckách či prevenci přenosu pohlavních nemocí, aniž by se věnovala rozhodujícím tématům v psychoafektivním dozrávání mladého člověka. Určité problémy spojené s pohlavní totožností u dospívajících se dnes mohou řešit farmakologickými zkratkami, které jsou velmi nebezpečné.“

Takovou zkratkou je hormonální přípravek triptorelin, který se dnes adolescentům podává v případě poruch pohlavní identity, aby zabránil nástupu puberty.

„Užití triptorelinu v případě dospívajících, kteří mají obtíže s definicí své pohlavní identity, je příznačné. Snažíme se překonat nepochybně nepříjemné stavy farmakologickou cestou, jejíž účinky a důsledky dosud nejsou známy. Byly sice publikovány přeběžné studie o užití tohoto přípravku, ovšem chybí jejich rigorózní potvrzení. Známe vliv triptorelinu v různých patologických situacích, jako jsou předčasná puberta či určité typy nádorů, ale neexistují dostatečná data o obávaných účincích tohoto přípravku nejenom na fyziologické rovině, nýbrž především o psychologických důsledcích nepřirozeného prodlužování předpubertálního stadia. Nehledě na to, že se tak brání možné definici pohlavní identity v pubertě. To, co se zde ospravedlňuje jako určité vyčkávací období, se tak mění na první krok k virtuálně definitivnímu rozhodnutí“.

Popisuje italský františkán. Na vině je též záměna rolí, kdy rodiče, vystupující jako starší kamarádi svých potomků, paradoxně podněcují své děti k tomu, aby si informace o sexualitě hledaly na webu.

„A právě v tom tkví rozporuplnost sexuálního poučení v rámci moderní rodiny – ačkoli již rodiče nevystupují autoritářsky, děti se přesto ptají někoho jiného, když se jedná o informace v sexuální sféře. Rodiče chtějí být považováni za vrstevníky a přátele svých dětí, což vede k mylnému výkladu jejich role...Děti navíc uvádí do rozpaků, když se jejich rodiče exponují na sociálních sítích, před jejichž přílišným užíváním své potomky varují.“ Uzavírá o. Faggioni(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
14.1.19 Stane se z utrechtské katedrály muzeum?
29.12.18 Kardinál Eijk: Dnes mám 48 farností, za deset let jich bude 20
18.9.18 Holandský raport o zneužívání v církvi
16.1.18 O údajném vyznamenání propotratové holandské aktivistky papežem
14.12.17 Rekordní nizozemský pochod pro životHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež k rybářům: Neztrácejte své vzácné hodnoty

Íránci konvertují v domácích církvích

Zemřela průkopnice ekumenického hnutí Maria Vingiani

To podstatné na životě je vztah k Bohu, kázal papež František

Papež: Pohostinnost je ekumenická ctnost

Prezident Konžské demokratické republiky navštívil papeže

Představena první Neděle Božího Slova

Střelná modlitba, která hýbe Božím soucitem

Mongolsko a Svatý stolec navázaly kulturní spolupráci

Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný

Píseň písní provází židovsko katolický dialog

Belgický misionář zemřel při pravděpodobném pokusu o loupež

 Nově na webu
Svatý otec: O Skutcích apoštolů - »Pavel přijímal všechny, kdo k němu přicházeli«

Publicistika: Vrátit se k duchovním pramenům

Publicistika: Příspěvek do diskuse o kněžském celibátu v synovské poslušnosti papeži

Rozhovory: Nejen noblesní diplomaté, ale také kněží

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv leden 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu

Admirabile signum