VaticanNews.va

   20. 8. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5974
Poslechem z webových stránek.3718
Četbou textů na webových stránkách.5992
Poslechem i četbou.3522


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Kardinál Pell: Rozsudek odvolacího soudu bude vynesen 21. srpna

Papež: Bůh se nenudí, nýbrž raduje

Papež o zřícení janovského mostu: Pohroma, které se dalo zabránit


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

18.4.2019 

Papež František se vydal sloužit památku Večeře Páně mezi vězně ve Velletri

Vatikán/Velletri. Již po páté se papež František vydal celebrovat mši svatou Večeře Páně do nápravného zařízení. Ježíšovo gesto mytí nohou zopakoval ve věznici ve Velletri, v městečku jižně od Říma v oblasti zvané Castelli Romani, podle výstavných římských vil, které si v kopcích nad Římem stavěli zámožní obyvatelé Městě od antických dob.

Papeže Františka po příjezdu v 16.30 přivítala ředitelka  věznice Maria Donata Iannantuono, viceředitelka Pia Palmeri, velitelka vězeňské policie Maria Luisa Abbossida a místní kaplan P. Franco Diamante. V nápravném zařízení žije v této chvíli 577 lidí, z nichž vězňů je pouhá padesátka. Instituce patří k nápravným zařízením se středním stupněm zabezpečení a s dvěma preventivními sekcemi, z nichž jedna je určena pro bývalé spolupracovníky se spravedlností (jediná toho druhu v Itálii) a druhá zaměřená na duševní zdraví. 60% vězňů je cizí národnosti.

Věznici otevřenou v roce 1991 tvoří dva čtyřpodlažní pavilóny, z nichž jeden byl dostaven v roce 2012, a oddělení s částečným omezením svobody. Vězni žijí v celách po dvou až po čtyřech. Nápravné zařízení nabízí řadu programů, počínaje doplněním základů gramotnosti, přes střední zemědělskou školu až po kurzy jógy, filatelie, uměleckého řemesla či degustace vína.

Během bohoslužby na památku Večeře Páně vykonal římský biskup obřad mytí nohou, který je součástí této liturgie Zeleného čtvrtku, kterou začíná Velikonončí třídenní. Ve své krátké promluvě papež František řekl:

Všechny vás zdravím a děkuji vám za přijetí. Před několika dny jsem dostal krásný dopis od jedné zdejší skupiny, která tu dnes není, ale vyjádřili se moc krásně. Za tento dopis moc děkuji. V této modlitbě se těsně spojuji s vámi všemi, kteří jste tady, i s těmi, kteří zde nejsou.

Slyšeli jsme, co Ježíš udělal. Je to zajímavé. Evangelium praví: »Ježíš věděl, že mu dal Otec všechno do rukou«, to znamená, že Ježíš měl veškerou moc. A koná toto gesto: mytí nohou. Je to služba, kterou konali otroci té doby, protože cesty nebyly z asfaltu a lidé, když došli někam na návštěvu nebo na oběd, měli po cestě zaprášené nohy, a otroci jim proto umyli nohy. A Ježíš se pustí do tohoto mytí nohou, otrockého úkonu. On, který měl veškerou moc, Ten, který byl Pánem, vykoná úkon otroka. A všem potom radí: »tak to dělejte i vy«, to znamená služte si navzájem, buďte si bratry ve službě, nikoli v ambicích na to, kdo ovládne druhého nebo kdo druhého porazí... Nikoli, služba. Potřebuješ něco, nějakou službu? Já to udělám. Toto je bratrství.

Bratrství je vždycky pokorné a slouží. A já tento úkon vykonám. Církev chce, aby to biskup činil každoročně alespoň jednou, na Zelený čtvrtek, aby napodobil toto Ježíšovo gesto, a také proto, aby tímto příkladem prospěl sám sobě, protože biskup není tím nejdůležitějším. Biskup má sloužit ze všech nejvíce. A každý z nás má být služebníkem druhých. Toto je Ježíšovo pravidlo a pravidlo evangelia. Pravidlo služby, nikoli panováním, prokazováním zla a ponižování druhých. Služby.

Jednou když se apoštolové  přeli o to, kdo je z nich největší, Ježíš vzal jedno dítě a řekl jim: Nebude-li vaše srdce jako srdce dítěte, nebudete mými učedníky. Dětské srdce je prosté, pokorné a služebné. A Ježíš k tomu dodává jednu zajímavou věc, kterou můžeme spojit s tímto dnešním gestem. Říká: „Dávejte pozor! Hlavy národů panují, ale mezi vámi tomu tak nebude. Největší má sloužit tomu nejnepatrnějšímu. Kdo se považuje za největšího, musí být služebníkem.“  I my všichni máme být služebníky. Je pravda, že v životě jsou problémy. Máme mezi sebou spory... ale to má být dočasné, přechodné, protože v našem srdci má vždycky vládnout láska k službě, abychom druhým sloužili.

A toto gesto, které dnes konám, ať nám všem pomáhá, abychom si více vzájemně sloužili a byli více přáteli a bratry... bratry ve službě. S těmito pocity v této bohoslužbě pokračujme mytím nohou.(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
29.3.18 Svatý otec: Ježíš převrací historické a kulturní zvyklosti
23.3.18 Vězni z nejstarší římské věznice očekávají papeže
13.4.17 Coena Domini papeže Františka: Umývání nohou není folklór, ale znamení
24.3.16 Petrův nástupce: Gesta jsou výmluvnější než slova a obrazy
3.4.15 Papež umyl nohy vězňům: „Modlete se, aby Pán omyl také mou nečistotu“Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Svatý otec se modlí, aby rekonstrukce pařížské katedrály oživila víru Francouzů

Papež napsal list posádce plouvoucí nemocnice na Amazonce

Papež do Rimini: Existujeme jen na základě vztahu

Benedikt XVI. hostí svého bratra Georga

Mons. Hoser: Počet poutníků přibývá

Nový Gibsonův film „Vzkříšení“ vyjde na Velikonoce

Odcizená Pinturicchiova Madona se vrátila do Perugie

Papež: Je třeba nežít pokrytecky, ale mít ochotu platit za svá rozhodnutí

Kardinál Pell: Rozsudek odvolacího soudu bude vynesen 21. srpna

Papež: Bůh se nenudí, nýbrž raduje

Bdít nad dětskými srdci, vzkazuje papež na chilskou Katolickou univerzitu

Kardinál Turkson v Kongu, zápasícím s ebolou

 Nově na webu
Svatý otec: Ježíš přišel oddělovat dobro od zla

Publicistika: O alternativních dějinách člověka

Publicistika: Nevinná krev vylitá na cesty světa

Rozhovory: Přípona –ismus většinou nevěstí nic dobrého

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv srpen 19
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru