Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

3.5.2019 

Papež se zastal amazonských domorodců na setkání s představiteli těžebního průmyslu

Vatikán. Papež dnes přijal na audienci účastníky sympozia pořádaného vatikánským Úřadem pro integrální lidský rozvoj na téma „Těžební průmysl a obecné dobro ve světle encykliky Laudato si´“. Na setkání s papežem Františkem v Konzistorním sále Apoštolského paláce přišlo přibližně šedesát osob pohybujících se v těžebním průmyslu v Kanadě, Latinské Americe, Africe a Asii. Diskutují společně s kardinálem Turksonem, prefektem a dalšími členy zmíněného vatikánského úřadu,  jakož i s představiteli anglikánského a metodistického církevního společenství.

Papež hned v úvodu své promluvy ocenil, že se u jedno stolu sešli představitelů komunit, kterých se těžba dotýká, spolu s vedoucími těžebních společností, což označil za „chvályhodný a podstatný pokrok“, a povzbudil k „pokračování v tomto dialogu,“ který by – podle jeho slov – „měl být spíše pravidlem než výjimkou“. Za použití citace zmíněné encykliky, věnované péči o společný domov, Petrův nástupce řekl:

Jsme si vědomi, že »trh sám nezaručuje integrální lidský rozvoj a sociální inkluzi« (č.109)  a »ochrana životního prostředí nemůže být zajištěna pouze na základě finanční kalkulace nákladů a výnosů« (č.190). Potřebujeme změnu paradigmatu ve všech našich ekonomických aktivitách, včetně těžebního průmyslu.

Těžební aktivita – řekl dále papež – by měla sloužit celému lidskému společenství, protože – jak stojí v dokumentu Druhého vatikánského koncilu, odkazujícího na papeže Pia XII. (enc. Sertum laetitiae) - »Bůh určil zemi a všechno, co je na ní, k užívání všem lidem a národům, takže stvořených statků se má dostat všem spravedlivou měrou« (GS, 69).

Ve světle blížící se synody o Amazonii bych chtěl zdůraznit, že »je  nutné věnovat zvláštní pozornost domorodým komunitám a jejich kulturním tradicím. Nejsou pouhou menšinou mezi ostatními, ale měly by se stát spíše hlavními mluvčími, zejména když se chystají velké projekty

týkající se jejich prostoru« (Laudato si´, 146). Tyto křehké komunity nás mohou mnohému naučit. »Pro ně totiž země není ekonomická hodnota, nýbrž dar od Boha a od předků, kteří v ní spočívají, posvátný prostor, v  součinnosti s  nímž živí svoji identitu a svoje hodnoty« (ibid.)

„V různých částech světa – pokračoval papež – jsou však nuceni opouštět svoji zem a uvolňovat ji pro důlní, zemědělské či chovatelské projekty, které si nevšímají devastace přírody a kultury. Vybízím proto všechny, aby respektovali základní lidská práva a hlasy lidí těchto krásných a křehkých komunit.“

Těžební činnost – a to je druhý bod, který papež nabídl k diskusi účastníkům sympozia – musí mít jako podmínku integrální lidský rozvoj každého jednotlivého člověka a celé komunity, jinak ztrácí svůj smysl.

Za třetí je nezbytné povzbudit k rozvoji cirkulární ekonomiky, zvláště ve sféře těžebních aktivit. Považuji za velice přiléhavý postřeh, který vyjádřili moji latinskoameričtí spolubratři v biskupské službě v nedávném pastoračním listu ohledně extraktivistických aktivit: »Extraktivismus je bezuzdná tendence ekonomického systému transformovat přírodní statky na kapitál. Snaha o „extrakci“ co největšího množství materiálů v co nejkratším možném čase, jejich převedení na suroviny a výrobní faktory, které využije průmysl, takže budou transformovány na produkty a služby, s nimiž jiní obchodují, společnost spotřebuje a příroda je obdrží zpět ve formě znečišťujících odpadků, je bludný konzumistický kruh, který se šíří stále rychleji a nebezpečněji« (CELAM, Discipulos misioneros custodios de la casa común... Bogotá, enero 2018, 11).“

„Průmyslový systém však na konci svého výrobního a spotřebního cyklu nerozvinul schopnost absorbovat a znovu použít zbytky a odpad. Dosud jsme nedokázali vytvořit cyklický model produkce, která by zajistila zdroje pro všechny, i pro budoucí generace, která by maximálně omezila využívání neobnovitelných zdrojů, snížila spotřebu, maximalizovala efektivitu využití a byla schopna opětovného používání nebo recyklace“ (Laudato si´,22).

Drazí bratři a sestry, naše úsilí a náš zápas o ochranu společného domova jsou opravdu ekumenické a nutí nás přemýšlet a jednat jakožto obyvatele společného domu (oecumene). Obzvláště mne proto těší, že vaše setkání shromáždilo představitele církví a religiozit z celého světa. Děkuji také představitelům těžebního průmyslu, že přijali pozvání k této diskusi. Je nezbytné, abychom se dohromady přičinili o ozdravení a obnovu svého společného domova. Všichni jsme povoláni  »spolupracovat jako nástroje Boží v péči o stvoření, každý podle vlastní kultury a zkušenosti, vlastní iniciativy a schopností« (ibid. 14).“

Řekl mimo jiné papež František na setkání s účastníky sympozia o těžebním průmyslu.



(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti