VaticanNews.va

   16. 6. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5801
Poslechem z webových stránek.3633
Četbou textů na webových stránkách.5839
Poslechem i četbou.3443


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Vatikán o teoriích, které považují gender za důležitější než pohlaví

Duch svatý nás resuscituje zevnitř

Papež: Křesťanství bez Ducha svatého je moralismus bez radosti


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

18.5.2019 

Papež k novinářům: Nabízet dobrý pokrm pravdy, nikoli dezinformace

Vatikán. „Pokorný novinář je svobodný, nepodléhá předsudkům a proto je odvážný,“ řekl papež František na setkání s Asociací zahraničních novinářů v Itálii (Associazione della Stampa Estera in Italia), organizace založené v roce 1912 se sídlem v Římě. Její členové pocházejí z 54 zemí a zastupují 800 různých médií. Novináře spolu s jejich rodinami přijal Petrův nástupce v Klementinském sále Apoštolského paláce jen pár týdnů před Světovým dnem sdělovacích prostředků, který letos připadá na 2. června.

Chci vám především říci, že si vážím vaší práce. Církev si vás váží, i když kladete prst do rány, zející někdy v církevním společenství. Vaše práce je cenná, protože přispívá ke hledání pravdy, která jediná nás osvobozuje.“

- zahájil papež svoji promluvu. „Masmedia jsou nakloněna vzbuzovat v nás pocit, že jsme »diváky«, jako by se zlo týkalo jenom těch druhých, a jisté věci jako by se nám nikdy nemohly přihodit. Jsme však naopak všichni »herci«, a naše jednání má v dobrém či ve zlém vliv na druhé,“ řekl František s použitím slov, která pronesl Benedikt XVI. (Promluva na Španělském náměstí, 8.12.2009).

Počínejte si proto podle pravdy a spravedlnosti, aby komunikace byla opravdu nástrojem tvorby, nikoli destrukce, setkání a nikoli střetu, dialogu a nikoli monologu, orientace a nikoli dezorientace, porozumění a nikoli nedorozumění, mírumilovného soužití a nikoli nevraživosti, a propůjčujte hlas tomu, kdo jej nemá, nikoli na způsob megafonu tomu, kdo silněji křičí.

Papež pak s odkazem na adresu novinářské asociace, jež sídlí v římské ulici, která nese jméno Via dell´Umiltà, tedy ulice pokory, obrátil pozornost k této ctnosti, která je „podstatná pro duchovní život, ale může být také základním, ba klíčovým prvkem žurnalistické profese“.

Každý z nás ví, jak je obtížné a kolik pokory vyžaduje hledání pravdy. A jak je mnohem snazší neklást si mnoho otázek, spokojit se s prvními odpověďmi, zjednodušovat, zůstávat na povrchu, u zdání; spokojit se s lacinými závěry, které ušetří práci se zkoumáním a podáváním komplikované reality. Pokorné přiznání, že všechno předem nevíme, je tím, co podněcuje ke hledání. Předsudek, že všechno víme, je tím, co jej blokuje. Novinář, který je pokorný, není průměrný, nýbrž uvědomuje si, že článkem, tvítem, televizním či rozhlasovým přenosem může bližnímu a někdy i celým komunitám prokázat dobro, ale není-li pozorný a svědomitý, tak také způsobit škodu. Mám na mysli např. to, jak může senzační titulek vytvářet falešnou představu o realitě. Pokud dojde k pochybení, vždycky je třeba udělat opravu, ale vrátit důstojnost nejde, zejména v době, kdy se falešná informace může na internetu šířit tak, že vypadá autenticky.“

„Proto je zapotřebí - pokračoval papež – čelit pokušení publikovat zprávu, pokud není dostatečně ověřena. V době, kdy mnozí tíhnou k apriorním soudům o všem a o všech, pomáhá pokora také žurnalistovi, aby se nenechal ovládnout spěchem, snažil se pozastavit a udělat si čas na pochopení. Pokora nám umožňuje přistupovat k realitě a k druhým s porozuměním.“

Pokorný novinář se snaží správně poznat fakta v jejich úplnosti dříve než o nich referuje nebo je komentuje. Neprodukuje přemíru »sloganů, které myšlení nepodněcují, nýbrž ničí«. Nevytváří stereotypy. Nespokojí se s pohodlnými představami, které líčí »jednotlivé lidi tak jako by byli s to vyřešit všechny problémy anebo naopak jako obětní kozly, na které se svalí veškerá odpovědnost.« (Promluva k pracovníkům TV2000, 15. 12. 2014).

V souvislosti s tzv. sociálními sítěmi upozornil papež na nešvar používání útočných a hanlivých výrazů a poukázal na nezbytnost umírněného vyjadřování, jehož stoupencem byl patron novinářů, sv. František Sáleský (srov. Filotea, kap. XXIX).

V době mnoha nevraživých slov, kdy mnozí mají zvyk mluvit o druhých špatně a lidi třídit, je zapotřebí neustále si připomínat, že každý člověk má svoji nedotknutelnou důstojnost, kterou nelze nikdy odejmout. V době, kdy mnozí šíří fake news, je to pokora, která ti brání prodávat zkažený pokrm dezinformace a nabízet dobrý pokrm pravdy. Pokorný žurnalista je svobodný. Svobodný od podmíněnosti. Svobodný od předsudků a proto odvážný. Svoboda vyžaduje odvahu.

Papež dále zmínil svobodu tisku a vyjadřování jako „důležitý indikátor zdraví dané země“ a povzbudil novináře, aby referovali nejen o zlu, které snadněji budí pozornost, ale také o dobru, které nenápadně prokazuje bezejmenná většina lidí.

Na závěr setkání daroval papež přítomným novinářům knihu, která zahrnuje všechny jeho promluvy a texty, určené novinářům a pojednávající o novinařině za dobu jeho šestiletého pontifikátu, s názvem „Komunikovat dobro“ (Comunicare il Bene, LEV, Vatikán 2019, stran 134) s předmluvou Paola Ruffiniho, prefekta vatikánského Úřadu pro komunikaci.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.6.19 Papež František: Při rozhovoru s Benediktem XVI. nabírám sil
3.6.19 Evropa je napadána ideologiemi, které nemají evropský původ
30.5.19 Ježíš před rozlíceným davem mlčel
29.5.19 Papež: Ježíš před rozlíceným davem mlčel
2.4.19 Papež poskytl rozhovor španělské televizi La SextaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež navštívil Camerino: Bůh uzdravuje naši raněnou paměť

Edvige Carboni – stigmatizovaná laička blahořečena na Sardinii

Svatý otec: Život nás učí loučení

Papež: Nikdy neopovrhovat omezeními druhých

Petrův nástupce účastníkům sympozia ke 100. výročí vzniku Italské lidové strany

Francouzský episkopát o sektářských praktikách v katolických společenstvích

Papež diskutoval s ropaři o klimatu: Rozhodněte se pro dobro!

Papež František: Nemluvit “asepticky” nýbrž s náklonností

Vatikán ustanovil Federaci Regnum Christi

Papež František bude osobně sloužit pohřební obřady zesnulého argentinského nuncia

Římský biskup se vypraví do kraje sv. Kamily Battisty Varano

Biskupové Hongkongu podporují práva prostestujících a odsuzují násilí

 Nově na webu
Svatý otec: Trojice není teologická svízel, nýbrž skvostné tajemství Boží blízkosti

Publicistika: Dějiny nejsou nekonečné

Publicistika: O spirituální dimenzi západního malířství

Rozhovory: Ježíš před rozlíceným davem mlčel

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv červen 19
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru