Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.5.2019 

Papež: Evangelizace je svědectví, nikoli proselytismus

Vatikán. Papežský institut zahraničních misií svolal na letošní jaro patnáctou generální kapitulu (Milán, Řím, 27. dubna – 23. května), bilanční setkání, které každých šest let shromáždí zhruba padesátku delegátů v zastoupení více než 460 misionářů, pracujících na všech kontinentech. Její účastníky dnes přijal papež František, který v úvodu promluvy poukázal na novinku, jíž byl vstup diecézních kněží do misií, dosud vyhrazených řeholníkům.

„Spolu s vámi děkuji Pánu za dlouhou cestou, kterou váš institut urazil za téměř 170 let od založení, k němuž došlo v Miláně formou semináře pro zahraniční misie. U jeho zrodu stál mons. Angelo Ramazzotti, tehdejší pavijský biskup, který vzal za své přání papeže Pia IX. a příhodně jej napadlo, že zapojí ostatní lombardské biskupy, a to na na základě spoluzodpovědnosti všech diecézí za šíření evangelia mezi národy, jež dosud nepoznaly Ježíše Krista. V oné době to byla novinka, srovnatelná pouze s předchozím založením pařížského Institutu zahraničních misií. Misijní apoštolát tehdy plně spočíval v rukou řeholních řádů a kongregací. Založením pařížského a milánského institutu se jej postupně začínají ujímat místní církve, které usilují o otevřenost vůči okolnímu světu a vyslání svých kněží za hranice diecéze.“

Papežský institut zahraničních misií se rozvíjel obdobně jako řeholní kongregace, aniž by se s nimi ovšem ztotožňoval. Jeho členové neskládají řeholní sliby, nýbrž se definitivním závazkem zasvěcují celoživotní misionářské aktivitě, poznamenal římský biskup a vyjmenoval nejvýznamnější působiště institutu, počínaje misiemi v Asii a Oceánii až po jeho dnešní přítomnost v Amazonii a mnoha afrických zemích.

„Vaše dějiny poznamenala světelná stopa, kterou za sebou zanechala svatost mnoha vašich členů, v některých případech oficiálně uznaná církví. Připomeňme mučedníky sv. Alberica Crescitelliho, bl. Giovanniho Battistu Mazzucconiho, bl. Maria Vergaru, zpovědníky bl. Paola Mannu a bl. Clementa Vismaru. Mezi vašimi misionáři najdeme 19 mučedníků, kteří položili život za Ježíše a svůj lid, bez výhrad a osobních kalkulů. Jste „rodinou apoštolů“, mezinárodním společenstvím kněží a laiků, kteří společně sdílejí život i činnost.“

Nelze mluvit o skutečné evangelizaci, jestli se při ní nehlásá i jméno, učení, život, zaslíbení, království a tajemství Ježíše z Nazareta, Božího Syna (Evangelii nuntiandi, 22), citoval papež František svého předchůdce Pavla VI. Evangelizační poslání nicméně není lidským činem, nýbrž pramení z Boží milosti, což je třeba ustavičně mít na paměti. Neexistuje škola, kde se člověk stává dobrým evangelizátorem, podotknul František.

„Opět se vrací nebezpečí, které se jevilo jako překonané, a sice zaměňování evangelizace za proselytismus. Nikoli – evangelizace je svědectví o Ježíši Kristu, který zemřel a vstal z mrtvých. On přitahuje – proto církev roste touto přitažlivostí, a nikoli proselytismem, jak řekl Benedikt XVI. Tento zmatek vznikl z politicko-ekonomistického pojetí „evangelizace“ v uvozovkách, která ale není evangelizací. (...) Nejde o hledání nových členů katolické společnosti, nýbrž o to, jak Ježíše ukazovat svým životem, aby se On sám projevil v mém chování a jednání, a tak se mým životem otevíral prostor pro Ježíše.“

Na říjen tohoto roku připadne mimořádný misijní měsíc, pokračoval římský biskup, kterým církev oslaví sté výročí vydání apoštolského listu Maximum illud o činnosti misionářů ve světě, sepsaného papežem Benediktem XV. (30.11.2019). Cílem této iniciativy, vysvětloval papež František, je oživit povědomí o nutnosti misie ad gentes a vnést nový elán do misionářské proměny života i pastorace.

„K tomu jste si jako vodítko a podnět vybrali větu sv. Pavla: Běda, kdybych nehlásal evangelium (1 Kor 9,16). Pavel vnímá, že zaujetí pro misii a její naléhavost je jeho povoláním, a vy si totéž přejete pro svůj institut. Proto jste ve světle tohoto klíčového slova pracovali na tom, jak nově pochopit postavení vašeho institutu a misii ad gentes v dnešním světě, abyste jak pro laiky, tak pro kněze potvrdili prvenství jediného misijního povolání, zvolili si rámec misie, zařadili mezi misijní činnost také pastoraci povolání, zamysleli se nad svým společenstvím a případnou reorganizací Papežského institutu zahraničních misií dnes i v budoucnu. Proto vám říkám: Nebojme se s důvěrou v Boha a velkou odvahou učinit misijní rozhodnutí, které bude schopné všechno proměnit, aby se zvyklosti, styly, harmonogramy, slovník i všechny církevní struktury staly přiměřenou cestou k evangelizaci současného světa“,

a to spíše než k sebeprezentaci (srov. List papeže Františka vyhlašující mimořádný misijní měsíc), vyzýval Petrův nástupce členy Papežského institutu zahraničních misií při dnešní audienci.

 



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti