Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 9. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.6.2019 

Dialog a „kontextuální teologie“. Neapol očekává papeže

Neapol. Na počátku stála „Neapolská kolej“ s „vyšší školou gramatiky a humanity“ poblíž starého kostela Jména Ježíš. Sídlila v jednom z křídel neapolské univerzity Fridricha II. Švábského. Psal se rok 1552 a o desítku let později rozšířila výuku o semináře filosofie a teologie. Až o celé další století později však bylo založeno neapolské Collegium Maximum Tovaryšstva Ježíšova (1690), které si prošlo všemi bouřlivými událostmi oné doby – od zrušení řádu roku 1767 přes vypovězení jezuitů z italského jihu o sto let později až po vyvlastnění majetku, jehož se v roce 1860 zhostil Giuseppe Garibaldi.

Poslední a definitivní změna scénáře se odehrála na úsvitě dvacátého století (1902), kdy byla dávná jezuitská kolej obnovena v prostorách někdejšího dominikánského kláštera pod latinským názvem Collegium S. Aloisii ad Pausiilypum. A konečně, skrze další vývojové etapy, se zde ustavila Papežská teologická fakulta Středomoří, kam se Petrův nástupce vypraví tento pátek. Tvoří ji dvě sekce – sv. Aloise, svěřená jezuitům, která má  v pátek svůj patronátní svátek, a sv. Tomáše, která je ve správě neapolské arcidiecéze.

Papež František přijede do Neapole již podruhé, od jeho minulé návštěvy uplynuly čtyři roky. Vše povstalo z loňského rozhovoru s děkanem zmíněné teologické fakulty, kterým je o. Pino Di Luccio, SI. On sám, ani šedesátka dalších profesorů a zhruba čtyři stovky studentů, jak laiků, tak řeholníků, ovšem nedoufali, že papež pozvání přijme, svěřuje se Vatikánskému rozhlasu:

Pozval jsem Svatého otci loni v listopadu. Řekl jsem mu také, že se už několik let snažíme o vypracování tzv. kontextuální teologie, vhodné pro současný středomořský kontext, který je interkulturní a je poznamenán migrací. Této „nové“ teologii a jejím souvislostem se věnuje rovněž dvoudenní kongres, na kterém papež František vystoupí. Vycházíme z analýzy dění ve středomořské oblasti a v reakci na existující napětí předkládáme kulturu dialogu, a to jak mezináboženského, tak uměleckého. Svatý otec naléhá na dialog v nedávném prohlášení z Abú Dhabí. Dialog je pro něj cestou ke spolupráci a vzájemnému poznání. Také v předmluvě k apoštolské konstituci Veritatis Gaudium o církevních univerzitách a fakultách Svatý otec mezi měřítky nutnými k obnově teologie a studia v rámci církve jmenuje právě dialog. Pro nás je dialog podmínkou k interdisciplinární práci a internetovým kontaktům, protože je nutné říci, že kromě místních profesorů a studentů na kongresu promluví formou videokonference naši přátelé z jiných univerzit, jak italských, tak zahraničních. Nechybějí muslimští a židovští profesoři, s kterými již léta vedeme dialog, abychom přispěli k dobré formaci studentů a připravili je k tvořivému a inteligentnímu budování bratrské a tolerantní společnosti.

Kongres na Papežské teologické fakultě Středomoří začal dnes za přítomnosti zhruba tisícovky účastníků. Dalším zájemcům zpřístupní zítřejší papežovu promluvu velkoplošné obrazovky v různých posluchárnách a na nádvoří univerzity. Od papeže Františka se očekává, že – v souladu se svým dosavadním magisteriem – naplní teologii aktuálním obsahem.

Nepochybně. Například rozhodnutí Svatého otce o návštěvě Camerina, zasaženého zemětřesením, bezprostředně před účastí na naší konferenci svědčí o tom, že podle papeže Františka vychází teologie odspodu, nikoli z knihoven a teologických středisek, která jsou stranou reality, nýbrž právě ze sdílení života, z utrpení lidí, aby v takovém kontextu hlásala Boží slovo. Jak papež říká ve Veritatis gaudium, je třeba zblízka poznat problémy epochálního dosahu, které zasáhly lidstvo, abychom je pak dokázali lépe studovat a předložit příhodná a realistická řešení. Očekávám, že nám ve svém vystoupení naznačí, kudy bychom se měli ubírat v rámci spolupráce s jinými univerzitami, abychom budovali onu bratrskou společnost, která je podle Františkova magisteria úkolem teologie. Myslíme si, že papež přijal naše pozvání, protože se tu setká s různorodou realitou – jsou zde laičtí profesoři, jezuité, kněží a řeholníci, kteří chtějí přiblížit teologii konkrétnímu životu. Zároveň se domníváme, že se papež vrací do Neapole, protože toto město je jakýmsi výběžkem Středomoří a kultury vyznačující se dialogem a vstřícností, které jsou předpokladem inkulturace evangelia. Papež  spatřuje v Neapoli určitou laboratoř nové teologie, přiměřené středomořskému kontextu.

Říká italský jezuita, biblista Pino Di Luccio, který v pátek přivítá papeže Františka při jeho jednodenní návštěvě Neapole.



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.6.19 Papež: Svoboda teologického bádání nesmí zraňovat víru Božího lidu
24.3.15 Svatý otec: Nemocní jsou živým tělem Ukřižovaného Krista
23.3.15 Papež František v Neapoli – druhá část, odpolední program
21.3.15 Všichni jsme Boží děti i migranti na životní pouti
21.3.15 Papež František v Neapoli - dopolední program



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti