Senegal. Nejvyšší autorita sunnitského islámu, mešita Al Azhar, vydala historickou fatvu namířenou proti mutilaci ženských pohlavních orgánů a dětským nevěstám. Zástupce vrchního imáma Al-Azhar, Saleh Abbas, ji podepsal 21. června v průběhu prvního afrického summitu, který do Dakaru svolaly gambijská a senegalská vláda, aby učinily přítrž těmto praktikám. Konferenci (pod titulem „First Africa summit to end female genital mutilations & child marriage“) organizačně podpořila Jaha Mapenzi Dukureh, odvážná gambijská aktivistka z organizace „Safe hands for girls“, která sama prožila tzv. ženskou obřízku a časný sňatek.
Mutilaci pohlavních orgánů v Africe prodělalo zhruba 200 milionů dívek a dalších 50 milionů riskuje, že ji bude muset podstoupit. Navzdory veškeré osvětě a legislativním zákrokům totiž existuje celá řada zemí, kde se tato praktika vymyká jakékoli kontrole – zejména v Súdánu, Mali, Džibutsku a Sierra Leone. Téměř 40 procent afrických dívek vstupuje do manželství před dosažením osmnáctého roku života, plných třináct procent pak dříve než v patnácti letech, což s sebou nese dalekosáhlé zhoubné důsledky na fyzické i psychické rovině.
Z toho důvodu je zmíněná fatva mimořádně důležitým dokumentem, komentuje syrská novinářka Asmae Dachan (Avvenire, 16.7.2019), protože označuje termínem „haram“, tedy jako nábožensky nepřípustné, jakékoli mrzačení dívčího a ženského těla a za minimální věk ke vstupu do manželství označuje osmnáct let. V souvislosti s touto věkovou hranicí představitel Al-Azhar prohlásil: „Manželství v islámu se zakládá na souhlasu obou stran a zejména pak ženy. Tato podmínka vyžaduje, aby dívky dosáhly zralého věku a vědomí, kterým by se potvrdila pravdivost manželského souhlasu“.
Účast imáma Saleha Abbase na africkém summitu dodala této události náležitý význam a vlivnost, jakých by jinak stěží dosáhla, potvrdili organizátoři. „Kdybych přišla za svým otcem a přinesla mu prohlášení zveřejněné al-Azhar, pravděpodobně by mne nevyslechl, ovšem přítomnost zastupujícího vrchního imáma vše mění“, vysvětlila aktivistka Jaha Mapenzi Dukureh a dodala: „Jednalo se o první konferenci na toto téma, kterou zorganizovali Afričané v Africe. Doufejme, že nová generace afrických politických představitelů, z velké části žen, přispěje k tomu, aby se tyto dramatické otázky staly předmětem politických projektů a rozhodnutí“.
(jag)