VaticanNews.va

   24. 8. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5984
Poslechem z webových stránek.3723
Četbou textů na webových stránkách.6004
Poslechem i četbou.3528


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

G. Weigel: Proces proti kardinálu Pellovi připomíná časy stalinismu

Soud zamítl odvolání kardinála Pella

Nový Gibsonův film „Vzkříšení“ vyjde na Velikonoce


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.7.2019 

Papež napsal syrskému prezidentovi Bašáru al-Asadovi

Vatikán. Ukončení humanitární krize v Idlíbu a ochranu života civilního obyvatelstva, konkrétní akci na podporu bezpečného návratu vysídlenců, přístup k informacím o situaci svých blízkých a lidské podmínky pro politické vězně – to všechno požaduje papež František v listu předaném syrskému prezidentovi Bašáru al-Asadovi. Petrův nástupvce v něm apeluje rovněž na obnovení dialogu a vyjednávání na mezinárodní platformě.

„Kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson, prefekt Úřadu pro integrální lidský rozvoj, v doprovodu kardinála Maria Zenariho, apoštolského nuncia v Sýrii, a podsekretáře uvedeného úřadu, P. Nicoly Riccardiho, se dnes ráno v Damašku setkal s prezidentem Bašárem al-Asadem,“ uvádí sdělení Tiskového střediska Svatého stolce. „Během setkání kardinál prefekt předal prezidentovi list od Svatého otce, který vyjadřuje hluboké znepokojení Jeho Svatosti papeže Františka nad humanitární situací v Sýrii, se zvláštním odkazem na dramatické podmínky civilního obyvatelstva v Idlíbu,“ stojí v oficiální zprávě.

Papežský list psaný v angličtině nese datum 28. června. Do rukou syrského prezidenta byl však doručen dnes v ranních hodinách. Co bylo podnětem k nové papežské iniciativě vysvětlil pro Vatican News kardinál státní sekretář Pietro Parolin.

„Na počátku této nové iniciativy jsou obavy papeže Františka a Svatého stolce vyvolané humanitární krizí v Sýrii, zejména v provincii Idlíb. V této oblasti žije přes 3 miliony lidí, z toho 1 milion 300 tisíc tvoří vnitřní uprchlíci, donucení dlouhým syrským konfliktem hledat útočiště právě v této části země, která byla v loňské roce označena za demilitarizovanou. Nedávné vojenské útoky však zhoršily beztak extrémní podmínky života v uprchlických táborech a mnozí byli přinuceni k útěku. Papež s velkým zármutkem sleduje dramatické osudy civilního obyvatelstva, zejména dětí, které jsou zavlečeny do krvavých bojů. Válka bohužel pokračuje, neskončila, pokračuje bombardování, v oblasti bylo zničeno mnoho zdravotnických zařízení a řada dalších musela omezit nebo zcela ukončit svou činnost.“

Vysvětluje první papežův spolupracovník, kardinál Parolin. Jak dodává, František v listu apeluje na ochranu života civilistů a zachování hlavní infrastruktury, jako jsou školy, nemocnice a další zdravotnická zařízení. Současná situace je nelidská a nepřijatelná. Svatý otec proto žádá prezidenta, aby učinil všechno, co je v jeho silách, pro zastavení humanitární katastrofy a záchranu bezbranného obyvatelstva, zejména nejslabších vrstev, a vybízí k dodržování Mezinárodního humanitárního práva. Obsah listu se tedy týká humanitární, nikoli politické stránky konfliktu, ujišťuje kardinál Parolin.

„Svatý otec ve svém listu třikrát užívá slovo „smíření“. To je také jeho cílem, pro dobro země a veškerého bezbranného obyvatelstva. Papež prezidenta Bašára al-Asada povzbuzuje k významným krokům v tomto velice naléhavém procesu smíření. Jako konkrétní příklady cituje například vytvoření podmínek pro bezpečný návrat exulantů, vnitřních uprchlíků a také všech, kdo se chtějí vráti do země poté, co byli donuceni k jejímu opuštění.“

V listu nechybí ani zmíňka o politických vězních. Kardinál Parolin se odvolává na raport  Nezávislé mezinárodní komise (Independent International Commission of Inquiry on the Syrian Arab Republic) z roku 2008, kde se píše o desetitisících svévolně zadržovaných lidí, z nichž někteří jsou podrobováni mučení, umírají ve vězeních či dokonce jsou popravováni. Papež proto apeluje rovněž na humánní podmínky pro politické vězně.

„Svatý stolec vždy naléhal na hledání uskutečnitelného politického řešení, které by konflikt ukončilo a překonala parciální zájmy. Je třeba k němu dospět diplomatickými nástroji, skrze dialog, vyjednávání a za pomoci mezinárodní komunity. Opět jsme byli nuceni být svědky toho, že válka vyvolává válku a násilí vyvolává násilí, jak to vícekrát řekl papež, a jak znovu opakuje tento jeho list. Bohužel jsme znepokojeni stagnací vyjednávacích procesů ( zejména v Ženevě), které by vedly k politickému řešení krize. Proto v listu zaslaném prezidentu Assadovi Svatý otec povzbuzuje k projevům dobré vůle a k hledání uskutečnitelných řešení, aby se skoncovalo s konfliktem, který trvá již příliš dlouho a který má svědomí ztrátu velkého množství nevinných životů,“ uvedl kardinál státní sekretář Pietro Parolin.  (job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež František přijal členy a přátele Španělsko-židovské nadace

Ďábel je reálná bytost, nikoli pouze symbol

Latinskoameričtí biskupové k požárům v Amazonii

Italský biskup: Oběti nucené prostituce jsou bankomatem kriminálních živlů

Jednání vietnamské delegace na vatikánském státním sekretariátu

Tvář Amazonie očima dlouholetého misionáře

Papež František se soukromě zúčastnil mše svaté u hrobu sv. Pia X.

Arcibiskup Gallagher: Neživit nacionalistické ani europeistické extrémismy

G. Weigel: Proces proti kardinálu Pellovi připomíná časy stalinismu

Arcibiskup Jurkovič: Pouť papeže do Japonska bude voláním po míru

Historická poutní cesta do Říma kandiduje na zařazení do fondu světového dědictví UNESCO

Polský episkopát o hrozící depravaci dětí ve školách ideologií LGBT

 Nově na webu
Svatý otec: O Skutcích apoštolů - »všechno měli společné« (Sk 4, 32)

Publicistika: O alternativních dějinách člověka

Publicistika: Nevinná krev vylitá na cesty světa

Rozhovory: Přípona –ismus většinou nevěstí nic dobrého

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv srpen 19
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru