VaticanNews.va

   2. 7. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7407
Poslechem z webových stránek.4650
Četbou textů na webových stránkách.7163
Poslechem i četbou.4319


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Potřebujeme proroctví, nikoli mluvky, kteří slibují nemožné

Jednota a proroctví

Zemřel mons. Georg Ratzinger


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

6.9.2019 

Ať je Kristův pokoj rozhodčím ve vašich srdcích

Homilie papeže při mši na fotbalovém stadionu, Maputo - Mosambik

Česká sekce RV

Z Lukášova evangelia jsme slyšeli úryvek z takzvané „řeči na rovině“. Ježíš poté co vybral svoje učedníky a pronesl blahoslavenství, dodává: »Ale vám, kteří posloucháte, říkám: Milujte své nepřátele« (Lk 6,27). Toto slovo se dnes obrací také k nám, kteří ho slyšíme na tomto stadionu.

A mluví jasně, jednoduše a pevně, načrtává stezku, úzkou cestu, jež vyžaduje určité ctnosti. Ježíš totiž není idealista, který ignoruje realitu; mluví o konkrétním nepříteli, reálném nepříteli, kterého právě popsal v předcházejícím blahoslavenství (6,22): o tom, který nás nenávidí, vyhání, uráží a haní jako bychom byli ničemníci.

Mnozí z vás ještě mohou vyprávět v první osobě o násilí, nenávisti a rozepřích. Někteří je zakusili na svém těle anebo o nich slyšeli od známých, kteří už mezi námi nejsou; jiní mají dosud  strach, že se minulé rány zopakují a dosažený mír bude narušen, jako v Cabo Delgado.

Ježíš nás nezve k abstraktní, éterické či teoretické lásce, která se zpracovává v proslovech na psacím stole. Nabízí nám cestu, kterou jako první sám prošel, cestu lásky k těm, kdo zradili, nespravedlivě odsoudili a zabili.

Je těžké mluvit o smíření, jsou-li ještě otevřeny rány, způsobené dlouhými roky rozepří, anebo vybízet k odpuštění, což neznamená ignorovat bolest nebo se vzdávat paměti a ideálů (srov. Evangelii gaudium, 100). Přesto nás Ježíš Kristus vybízí k lásce a prokazování dobra. A to je něco mnohem víc než stranit se člověka, který nám ublížil anebo si počínat tak, aby se naše cesty nekřížily: je to poslání, zaměřené na aktivní, nezištnou a mimořádnou shovívavost vůči těm, kteří nás zranili. Ježíš se však nezastavuje tady, žádá nás také, abychom jim žehnali a modlili se za ně, a to znamená mluvit o nich dobře a tak plodit život, nikoli smrt; vyslovat jejich jména ne proto, abychom jim nadávali či spílali, nýbrž navazovali nové vztahy vedoucí k míru. Vznešené je měřítko, které nám podává Mistr!

Ježíš, dalek nějakého masochismu, chce touto pobídkou navždy skoncovat s praxí, běžnou včera i dnes, totiž být křesťany a žít podle zákona oko za oko, zub za zub. Nelze myslet na budoucnost, tvořit národ a společnost, založenou na „rovnosti“ násilí. Nemohu následovat Ježíše, pokud prosazuji a zachovávám řád, kterým je oko za oko a zub za zub.

Žádná rodina, žádní sousedé, žádné etnikum a tím méně nějaký národ nemůže mít budoucnost, pokud by hybatelem, který sjednocuje, shromažďuje a vyrovnává rozdíly, byla msta a nenávist. Nelze se dohodnout a sjednotit na tom, že se budeme mstít, že tomu, kdo se dopustil násilí, učiníme totéž, co on nám, a tak plánovat zdánlivě legální formou příležitost k odvetě. „Zbraně a násilné represe namísto řešení vytvářejí nové a ještě horší konflikty“ (tamt. 60). „Rovnost“ násilí je vždycky bezvýchodná spirála, jejíž cena je velmi vysoká. Je možná jiná cesta, neboť zásadní je pamatovat, že naše národy mají právo na mír. Vy máte právo na mír.

Aby Ježíš svoji nabídku konkretizoval a učinil použitelnou v běžném životě, podává první pro všechny platné, zlaté pravidlo: »jak chcete, aby lidé dělali vám, tak i vy dělejte jim« (Lk 6,31), a pomáhá nám objevit, co je v této vzájemnosti nejdůležitější: mít se rádi a pomáhat si, aniž bychom čekali něco oplátkou.

„Milovat“ – říká nám Ježíš. A Pavel to tlumočí jako „projevovat milosrdné srdce a dobrotu“ (srov. Kol 3,12). Svět nepoznal – a nadále nezná – ctnost milosrdenství a soucitu, zabíjí či opouští postižené a staré lidi, eliminuje raněné a nemohoucí a hledá zábavu působením bolesti zvířatům; neprokazuje dobrotu a laskavost, které leží na srdci dobro bližního stejně jako svoje vlastní.

Překonat čas rozdělení a násilí v sobě zahrnuje nejenom akt smíření či mír pojatý jako absenci války, nýbrž každodenní snahu každého z nás dívat se pozorně a činorodě, projevovat druhým ono milosrdenství a dobrotu, jejichž projevy chceme sami zakoušet; milosrdenství a dobrotu zejména vůči těm, kteří jsou pro své postavení snadno odmítáni a vylučováni. Je to postoj nikoli slabých, nýbrž silných, postoj mužů a žen, kteří objevili, že není nutné druhé týrat, osočovat nebo deptat kvůli pocitu důležitosti, ba právě naopak. Tento postoj je prorockou sílou, které nás učí Ježíš Kristus tím, že se s nimi identifikuje (srov. Mt 25, 35-45), a ukazuje nám, že správnou cestou je služba.

Mosambik je zemí plnou přírodního a kulturního bohatství, ale má paradoxně enormní množství obyvatel, žijících pod prahem chudoby. Někdy se zdá, že ti, kdo přicházejí údajně s tím, že chtějí pomáhat, mají jiné zájmy. A je smutné, dochází-li k tomu mezi bratry téže země, kteří se nechávají korumpovat; je velice nebezpečné akceptovat korupci jako cenu, kterou nutno platit za zahraniční pomoc.

»Mezi vámi však tomu tak nebude« (Mt 20,26; srov. vv.26-28). Ježíš nás svými slovy nutí, abychom byli protagonisty nového životního stylu, který je vlastní jeho království: tady a teď rozsévat radost a naději, pokoj a smíření. Duch přichází ne proto, aby vnuknul překypující aktivitu, nýbrž především pozornost věnovanou druhému, jeho uznání a docenění jakožto bratra, takže se jeho život a jeho bolest stane naším životem a naší bolestí. Toto je nejlepší teploměr ke zjištění ideologií všeho druhu, využívajících chudých lidí i nespravedlivých situací k osobním či politickým zájmům (srov. Evangelii gaudium, 199). Jenom tak budeme moci být kdekoli setbou a nástrojem míru a smíření.

Chceme, aby v našich srdcích i tepu našeho lidu vládnul pokoj. Chceme budoucnost míru. Chceme, ať »ve vašem srdci vládne Kristův pokoj« (Kol 3,15), jak stojí v listě svatého Pavla. Používá slovesa, které pochází ze sportovního prostředí a vztahuje se k rozhodčímu, jenž rozsuzuje spory: „ať je Kristův pokoj rozhodčím ve vašich srdcích“. Je-li Kristův pokoj v našich srdcích rozhodčím, potom dostanou-li se naše city do konfliktu a stojíme nerozhodně mezi dvěma krajnostmi, „hrejme“ podle Krista. Jeho rozhodnutí nás udrží na cestě lásky, stezce milosrdenství,  upřednostňování chudých a obrany přírody. Na cestě míru. Bude-li Ježíš rozhodčím mezi kontrastujícími emocemi našeho srdce, mezi složitými rozhodnutími naší země, pak si Mosambik zajistí nadějnou budoucnost, pak bude vaše země moci zpívat Bohu s vděčností a z celého srdce žalmy, chvalozpěvy a duchovní písně (srov. Kol 3,16).

 

Přeložil Milan GlaserDalší články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
29.6.20 Potřebujeme proroctví, nikoli mluvky, kteří slibují nemožné
14.6.20 Papež: Eucharistie je Památkou, jež uzdravuje naši paměť
18.5.20 Mše svatá ke 100. výročí narození sv. Jana Pavla II.
17.5.20 Duch svatý připomene kudy k Otci
16.5.20 O rozlišování mezi tím, co je světské, a tím, co evangelníHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež František píše Benediktovi XVI.

Papež vyzývá státy k ochraně rodiny

Svatý stolec: Izrael a Palestina mají právo na existenci a mírové soužití

Biskup Sherrington: Británii hrozí nejextrémnější potratová legislativa v Evropě

Policie brutálně zavraždila dva indické křesťany

Arcibiskup Schick k ukončení mandátu zvláštního zmocněnce EU pro svobodu vyznání: Jde o zásadní téma

Papež tvítuje: Boží hlas neslibuje lacinou radost

Zemřel mons. Georg Ratzinger

Obrodit Evropu skrze investice do rodiny

Pařížský arcibiskup k zákonu o bioetice: “Nestoudnost”

Arcibiskup Cordileone provedl exorcismus na místě svržené sochy sv. Junipera

Kardinál Pell: Obracet lidi ke Kristu je těžší než reformovat vatikánské finance

 Nově na webu
Svatý otec: Jednota a proroctví

Publicistika: O mučednictví jinak

Publicistika: Postkoronavirová cesta pravé svobody

Rozhovory: Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv červenec 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu