Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 8. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

28.10.2019 

Vatikánský tajný archiv přejmenován na Vatikánský apoštolský archiv

Vatikán. Dnešní publikací apoštolského listu motu proprio, datovaného 22. října a nazvaného Dějinná zkušenost byl Vatikánský tajný archiv přejmenován na Vatikánský apoštolský archiv.

V nedlouhém textu přibližuje papež František historii této více než „čtyřsetleté instituce, která se vyvinula z Apoštolské komory a Apoštolské knihovny (tzv. Bibliotheca secreta) na začátku 17. století jako Papežský archiv, který se v polovině téhož století začal označovat jako Vatikánský tajný archiv (Archivum Secretum Vaticanum).“ Po rozvoji knihtisku bylo zapotřebí přeorganizovat  uchovávání knih odděleně od písemností úředního charakteru.

„Třebaže byl tento archiv již v roce 1881 zpřístupněn všem badatelům, zprostředkovával i předtím knižní publikace mnoha spisů, které uchovává, jak to dosvědčuje známý matematik a filosof Gottfried W. Leibnitz, který jej roku 1702 označil za jakýsi centrální archiv Evropy (quod quodam modo totius Europae commune Archivum censeri debet)“, píše papež František, který ujistil, že od 2. března 2020 bude tímto archivem zpřístupněna dokumentace celého pontifikátu papeže Pia XII.

„Archiv – čteme dále v apoštolském listě - byl zpočátku nazýván Archivum novum, potom Archivum Apostolicum a nakonec Archivum secretum (kolem roku 1646). Termín secretum čili tajný původně znamená soukromý, oddělený a vyhrazený papeži. Tato definice byla spolu s analogickým významem rozšířena u panovnických dvorů, jejichž archivy byly označovány jako tajné ve vlastním smyslu. Dokud přetrvávalo povědomí těsné spojitosti mezi latinou a jazyky z ní odvozenými, nebylo třeba tento titul vysvětlovat či dokonce ospravedlňovat. Postupným sémantickým vývojem moderních jazyků, kultur a sociální vnímavosti různých národů však došlo k tomu, že termín secretum ve spojitosti s vatikánským archivem byl chápán nesprávně a s jakýmsi podezřelým, ba přímo nekalým zabarvením. Ztrátou pravého latinského významu slova secretum a jeho instiktivním spojováním s pojmem, který je v některých, i kulturně důležitých prostředích vyjadřován moderním slovem „utajený“, dostalo toto označení akcent skryté předpojatosti jako by znamenalo neochotu vyjevovat a zpřístupňovat pouze málokomu. To je naoprostý opak toho, co Vatikánský tajný archiv vždycky zamýšlel a míní, totiž – jak řekl můj svatý předchůdce Pavel VI. – uchovávat »ohlasy a stopy« Pánova putování v dějinách (Insegnamenti di Paolo VI., I, 1963, str. 614). »Církev nemá strach z dějin, naopak, miluje je a chtěla by je milovat více a lépe, jako ji miluje Bůh!« (Promluva k zaměstnancům Vatikánského tajného archivu, 4. března 2019),“ podotýká papež František.

Petrův nástupce pobídnut v těchto letech několika váženými preláty, jakož i svými nejbližšími spolupracovníky, a po vyslechnutí představených Vatikánského tajného archivu, rozhodl tímto listem motu proprio, že „nynější Vatikánský tajný archiv - beze změny svojí totožnosti, organizace a poslání, ponese napříště jméno Vatikánský apoštolský archiv. Tento nový název potvrzuje faktickou vůli sloužit církvi a kultuře, zdůrazňuje těsnou spojitost římského stolce s archivem, který je neodmyslitelným nástrojem petrovské služby, a zároveň podtrhává jeho bezprostřední závislost na římském papeži, tak jako se již dříve stalo přejmenováním vatikánské knihovny na Vatikánskou apoštolskou knihovnu,“ píše papež František v závěru dnes zveřejněného apoštolského listu Dějinná zkušenost.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.5.20 Vatikánská knihovna a archivy se otevřou 1. června
2.3.20 Arcibiskup Gallagher: Archivy vyjeví velikost Pia XII., obhájce lidstva a všeobecného pastýře
2.3.20 Profesor Ickx: Dokumenty pomohou rekonstruovat zákulisní pohyby a genezi rozhodnutí
20.2.20 Otevření archivů: Dokumenty prokáží úsilí Pia XII. o záchranu Židů během šoa
29.10.19 Jediná svízel jsou senzacechtiví spisovatelé,Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv srpen 22
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti