Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

11.11.2019 

Blahoslavená María Emilia Riquelme – dar pro církev i pro chudé

Španělsko. Kardinál Giovanni Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro svatořečení, minulou sobotu v granadské katedrále slavil beatifikační liturgii Maríe Emilie Riquelme y Zayas (1847-1940), zakladatelky kongregace Misionářek Nejsvětější Svátosti a Panny Marie Neposkvrněné.

Bl. María Emilia se narodila roku 1847 v Granadě a již od dětství intenzivně prožívala víru a lásku k chudým. „Chudí lidé jsou moji přátelé“, prohlašovala tato mladá žena, která v dobročinnosti a apoštolátu rozdala své dědictví. Její posilou byl eucharistický Ježíš, kterému – společně s jeho Matkou Marií – věnovala novou kongregaci, založenou 25. března 1896. „Eucharistie je ráj na zemi. Adorace je mou nebeskou hodinkou a duchovním odpočinkem“, často opakovala tato nová představená granadské kongregace, která se ke dnešku kromě dalších částí Španělska rozšířila také do několika jiných zemí (Mexika, Kolumbie, Bolívie, Brazílie, USA, Angoly, Filipín a Portugalska). V životě nové blahoslavené ovšem nechyběly nesnáze, které přijímala za plného vědomí víry: „Přijímej kříž, který ti Bůh posílá. Nehledej nic jiného, kříž je zlatem pro tvou duši“, nabádala své spolusestry.

María Emilia záhy poznala smrt – v rodině se narodily dvě sestřičky, které zemřely v útlém dětství. V sedmi letech ztratila matku a později bratra Joaquina, který zemřel předčasně v sedmnácti letech, popisuje kardinál Becciu:

„Jistě, tolik pohřbů v jediné rodině je poněkud zarážející, ačkoli tehdy to bylo běžné, dětská úmrtnost byla velice vysoká. María Emilia již tehdy pochopila, že kříž a bolest mají svou hodnotu, pokud je přijímáme v lásce. Můžeme je přeměnit ve zlatý odlitek, pokud se z nich stanou chvíle setkání s Bohem anebo momenty, ve kterých máš otevřít srdce a nedovolit bolesti, aby tě zahltila.“

Ústřední událostí v Maríině životě byla právě smrt její matky, po které měla vidění Panny Marie s Ježíškem v náručí. Lze to vykládat jako znamení z nebe?

„Takové vize je pokaždé třeba ověřit. Mohou být Božím darem, darem útěchy vprostřed bolesti. Vzhledem k tomu, že se v onu chvíli rozhodla pro zasvěcený život, je pravděpodobné, že jí Pán chtěl projevit nějakým znamením svou přítomnost a podpořit ji v další cestě.“

Po založení kongregace María Emilia doporučovala novickám, aby „byly veselé a hodně milovaly Boha“. Myslíte si, že to stačí ke svatosti?

„To je přeci pěkný odkaz – vybízet k veselosti. Veselost by měla být známkou toho, že je tvá duše v pokoji, ve společenství s Bohem, protože od Boha pochází radost a klid. Pokud člověka nese Bůh, přijímá vše, co se mu stane, s radostí a vyrovnaností, protože ví, že ho Bůh drží za ruku. Radost je leitmotivem papeže Františka – ať už je to radost z evangelia v Evangelii gaudium, radost z rodiny v Amoris Laetitia, ze stvoření v Laudato si´anebo ze svatosti v Gaudete et exultate. Vůdčím prvkem je tu stále radost, protože, jak papež správně vytušil, pokud je křesťan smutný, něco tu nehraje...“

Nová blahoslavená říkávala: „Nechci, abych byla svatá jen já sama“. Jaké poselství tedy předává svým spolusestrám a co odkazuje dnešnímu člověku?

„Spatřuji v tom moderní odkaz, protože dnes vstupujeme do mentality duchovního života, která se vyznačuje společenstvím. Musíme jednat spolu, nikoli osamoceně, máme se posvěcovat společně a ukazovat komunitní tvář křesťanského života. Koncil nám otevřel oči – křesťanství přece neprožíváme sami, nelze je chápat jako individuální cestu, nýbrž společnou pouť Božího lidu. Pokud María Emilia připomínala sestrám, že se nechce posvěcovat sama, skrytě je vyzývala ke vzájemné lásce: Mějte se navzájem rády, buďte znamením společenství a žité lásky. Buďte svaté společně, nikoli osamoceně.“

Přibližuje kard. Angelo Becciu novou španělskou blahoslavenou, řeholnici Maríi Emilii Riquelme.

 

 

 

 



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.11.20 Blahoslavený Joan Roig i Diggle: Bůh je se mnou
31.10.20 Otec McGivney vyprosil uzdravení pro chlapce s Downovým syndromem
31.10.20 Blahoslavený Michael McGivney – kněz, který podlehl zápalu plic při pandemii
10.10.20 Beatifikován Carlo Acutis
5.10.20 Blahoslavený Olinto Marella, “Boží tulák”



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti