VaticanNews.va

   21. 2. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6575
Poslechem z webových stránek.4035
Četbou textů na webových stránkách.6447
Poslechem i četbou.3791


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež František k americkým biskupům: Když se mnou nesouhlasí, obviňují mne stejně jako vás

Mějme na srdci lidi, kteří nás doprovázejí životem

Turínské plátno poprvé přezkoumal plastický chirurg


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

13.11.2019 

Svatý otec: Naučit se být domácí církví

Vatikán. Dopolední generální audience se konala na Svatopetrském náměstí, kde se shromáždilo čtrnáct tisíc poutníků z celého světa, z toho nejméně čtyři tisíce účastníků české národní pouti ke 30. výročí kanonizace sv. Anežky České, jejíž liturgická památka připadla právě na dnešek.

Kvůli deštivému počasí bylo asi 250 nemocných a vozíčkářů shromážděno také v aule Pavla VI. Svatý otec je tam přišel krátce pozdravit, pomodlil se s nimi a ocenil jejich lásku k církvi, kterou projevují navzdory mnoha těžkostem při strastiplném cestování. „Toto svědectví prospívá všem,“ řekl pak na Svatopetrském náměstí v úvodu papež, který vyzval přítomné, aby potleskem pozdravili nemocné v aule, kde sledovali průběh generální audience z obrazovky, a pokračoval v cyklu katechezí o Skutcích apoštolů.

Tu dnešní věnoval další misijní etapě sv. Pavla, jeho pobytu v Korintu, o kterém referoval biblický úryvek (Sk 18,1-3) k dnešnímu šestnáctému pokračování, nazvanému „Manželský pár ve službě evangeliu“. Petrův nástupce končil svoji promluvu takto:

Prosme Otce, který se rozhodl učinit z manželů „živé umělecké dílo“ (Amoris laetitia, 11) – Jsou tady novomanželé? Tady jsou! Poslyšte, to je vaším povoláním, máte být skutečným uměleckým dílem – aby vylil svého Ducha na všechny křesťanské páry, aby po vzoru Akvily s Priscillou dokázaly otevírat svá srdce Kristu a bratrům a přeměnily své domovy na domácí církve. To je krásné slovo – domov je domácí církví, kde se prožívá společenství a přináší se oběť života prožívaného s vírou, nadějí a láskou. Musíme se však modlit k těmto dvěma světcům, Akvilovi a Prisce, aby naše rodiny naučili, jak žít jako oni a být domácí církví, z jejíž úrodné prsti roste víra.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy KATECHEZE je ZDE

Po pronesené katechezi Petrův nástupce jako obvykle pozdravil poutníky dalších sedmi jazyků, ve kterých se pravidelně podává také souhrn papežovy katecheze. Svatý otec se pak obrátil ke čtyřem tisícům poutníků z České republiky, mezi nimiž byla také čtveřice sborů z Velehradu, Brna, Teplic a Mostu, které zpívaly během všech bohoslužeb na české národní pouti a rovněž při této generální audienci:

Srdečně vítám poutníky z České republiky společně s kardinálem Dominikem Dukou z Prahy, arcibiskupem Janem Graubnerem z Olomouce a všemi biskupy Čech, Moravy a Slezska, jakož i představitele veřejného života. Jste tady dnes proto, abyste si připomněli výročí kanonizace Anežky České, kterou před třiceti lety v bazilice sv. Petra svatořečil sv. Jan Pavel II. Tato velká světice, sv. Anežka, kterou zde připomíná vámi přinesená socha, ať se za vás i nadále přimlouvá! Žijte podle evangelia a zasazujte se o společné dobro mezi svými spoluobčany, z nichž mnozí Pána Ježíše dosud neznají. Krásné svědectví jste o tom už vydali finanční sbírkou pro chudé, pořádanou jménem sv. Anežky. Milosrdná láska přikrývá všechny hříchy. A zdravím i zdejší zpěváky, kteří tak hezky zpívají. Srdečně vám děkuji. Pán vám žehnej!

Po požehnání papež osobně pozdravil naše biskupy, a předseda poutního výboru, královehradecký biskup Jan Vokál, předal papeži dar: bronzovou sochu Koruny svaté Anežky České od akademického sochaře Daniela Ignáce Trubače a peněžní obnos 1,2 milionu korun na dobročinné účely papežské charity. Sbírka probíhala od 1. června do 31. srpna t.r. ve všech farnostech na území České republiky.

V samotném závěru generální audience vyslovil papež naléhavou výzvu k ukončení násilí v Burkina Faso. Tato většinově muslimská a velice chudá africká země byla dříve považována za poměrně stabilní stát, navzdory přítomnosti 26 etnických skupin, hovořících 65 místními jazyky. V poslední době však dochází k infiltraci islámských extrémistů, což vedlo k nárůstu atentátů. Ten poslední byl v minulém týdnu namířen na autobus převážející zaměstnance francouzského dolu.

Pamatuji zvláště na drahou Burkina Faso, kterou již delší dobu sužuje opakované násilí, a kde si poslední atentát vyžádal sto lidských životů. Svěřuji Pánu všechny oběti, zraněné, četné běžence a všechny, kteří trpí těmito dramatickými událostmi. Vyzývám k ochraně nejzranitelnějších obyvatel a povzbuzuji občanské a náboženské představitele i všechny lidi dobré vůle ke znásobení jejich úsilí o podporu mezináboženského dialogu a svornosti, v duchu abúdhábského dokumentu o mezilidském bratrství.

Po společné modlitbě Otče náš papež všem požehnal.(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.2.20 Papež: Tichost spojuje, hněv rozděluje
19.2.20 O blahoslavenstvích – Blahoslavení tiší
12.2.20 Papež: Pláč očišťuje a obnovuje
12.2.20 O blahoslavenstvích - Blahoslavení plačící
5.2.20 Petrův nástupce: Máme právo být chudí v duchuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Účelem kanonického trestu je dobro viníka

Východiskem vzájemných vztahů je Boží milost, řekl papež pravoslavné delegaci

Apoštolský vikář Anatolie: Sním o mezinárodním středomořském lyceu

Být křesťanem znamená přijímat Ježíšovu cestu pokory

Papež: Mějme odvahu dobře zaplatit vychovatelům

Otevření archivů: Dokumenty prokáží úsilí Pia XII. o záchranu Židů během šoa

Papež: Tichost spojuje, hněv rozděluje

Pokračuje vyšetřování finančních a realitních investic státního sekretariátu

Rada kardinálů se věnovala podrobné kontrole nové apoštolské konstituce

Američtí skauti vyhlásili bankrot kvůli pedofilním deliktům

Nezapomínat, že milost je zdarma

Papežské poselství k jubilejnímu roku v Kostarice

 Nově na webu
Svatý otec: O blahoslavenstvích – Blahoslavení tiší

Publicistika: O osvobozující milosti

Publicistika: Příspěvek do diskuse o kněžském celibátu v synovské poslušnosti papeži

Rozhovory: Papež vybízí k rozhořčení - nesmíme si zvykat na zlo

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv únor 20
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Starší zprávy >

Náš tip

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu

Admirabile signum