VaticanNews.va

   2. 7. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7407
Poslechem z webových stránek.4650
Četbou textů na webových stránkách.7163
Poslechem i četbou.4319


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Potřebujeme proroctví, nikoli mluvky, kteří slibují nemožné

Jednota a proroctví

Zemřel mons. Georg Ratzinger


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

16.11.2019 

Papež František: Neklerikalizujte laiky a otvírejte prostor ženám

Vatikán. Nejste sociální ani církevní inženýři, kteří plánují strategie aplikovatelné na celém světě, řekl papež v promluvě k plenárnímu shromáždění vatikánského Úřadu pro laiky, rodinu a život. Tato instituce založená v létě 2015 vznikla fúzí někdejších Papežských rad pro rodinu a pro laiky. Podle statut úzce spolupracuje také s Papežskou akademií pro života a s Papežským institutem Jana Pavla II.

Cítit s církví, usilovat o svornost a hledět na svět bratrským pohledem – v těchto čtyřech doporučeních shrnul papež František základní postoje, které – jak řekl – mají inspirovat práci členů a poradců Úřadu pro laiky rodinu a život. Ve službě univerzální církvi se mají členové tohoto mladého orgánu Svatého stolce snažit “vycházet ze sebe a vstupovat do nové perspektivy, jež může některým připadat nezvyklá,” řekl papež.

“Především jde o přechod od lokální k univerzální perspektivě. Církev se neztotožňuje s mojí domovskou diecézí, církevním hnutím, k němuž náležím, nebo s teologickou školou či duchovní tradicí, v níž jsem byl formován. Katolická církev je univerzální a je daleko širší, má širšího ducha, je “velkodušná” ve srovnání s mým individuálním názorem. Cítit se srdcem církve tedy znamená cítit katolicky, univerzálně, s pohledem upřeným k celku církve a světa a nikoli pouze k jedné jeho části.”

František žádal po členech Úřadu pro laiky, rodinu a život také úsilí vykročit za své specifické kompetence a vžít se do role církve jako matky. Klást si otázku, jak církev-matka cítí ten či onen problém. Mezi charakteristikami tohoto církevního cítění zdůraznil svornost dětí církve, bez protěžování a zvýhodňování některých. Papež proto kladl na srdce práci pro pozitivní spolupráci mezi laiky kněžími a zasvěcenými, mezi diecézními institucemi a laickými hnutími, mezi mladou a starší generací. Předcházejte “neplodným antagonismům”, zdůrazňoval František.

“Jako každá matka si církev přeje, aby její děti vyrostli k autonomii, tvořivosti a podnikavosti, aby nezůstaly infantilní. Stejně tak všichni věřící laici, děti církve, mají být provázeni v růstu a stát se “dospělými”, překonat vzdor a strach a se smělostí a odvahou vyjít navenek, aby dali své talenty do služeb nových misií ve společnosti, kultuře, politice, a postavili se bez obav a komplexů k výzvám, které před nás klade současný svět.”

Pravá matka rovněž střeží dějiny a živou tradici rodiny, pokračoval papež František a vybídl členy nového úřadu k zachování všeho dobrého, co učinily obě předchozí papežské rady a k dalšímu rozvíjení této práce. Papež pak obrátil pozornost k tématu plenárního zasedání, jímž je formace laických věřících a posílení jejich identity a misijního poslání ve světě:

“Vy nejste sociální či církevní inženýři, plánující strategie, které by se měly uskutečňovat po celém světě, aby se mezi laiky šířila jakási náboženská ideologie. Jste povoláni přemýšlet a jednat jako “bratři ve víře”, s vědomím, že církev se vždy rodí z osobního setkání s živým Bohem a čerpá výživu ze svátostí církve. Veškerá křesťanská formace se vždy musí opírat o tuto základní zkušenost setkání s Bohem a o svátostný život.”  

Křesťanská formace se tedy nemůže zaměřovat pouze na akce. Její nedílnou součástí je modlitební život, nebojte se tedy svěřovat doprovázení v duchovním životě jiným laikům, podotkl papež. Jak dále zopakoval, na prvním místě nejde o rozvíjení struktur a programů, nýbrž o rozvíjení vědomí, že laici jsou Kristovými svědky ve všech prostředích a situacích. František vybídl také k pozornosti k okrajovým skupinám laiků, ať už k těm, kdo jsou na odlehlých místech a nemají přístup k formaci, žijí jako malé ostrůvky uprostřed jiných kultur nebo žijí pouze z lidové zbožnosti či modlitby v rodině. Na závěr varoval před klerikalizací laiků, totiž před pokušením odbíhat od laických povinností a příliš rychle usilovat o funkce u oltáře:

“Vidím tento jev také u jáhnů. Stanou se trvalými jáhny a místo toho, aby byli strážci služby v diecézi, ihned pohlížejí k oltáři a nakonec jsou z nich “nedošlí kněží”, kněží na půl cesty. Proto radím biskupům: “Oddalte jáhny od oltáře”, ať jdou sloužit. Mají být strážci služby a nikoli ministranty první kategorie či kněžími druhé kategorie.”

Na závěr pak papež poukázal k zastoupení žen v Úřadu pro laiky, rodinu a život, který má dvě podsekretářky. Vybídl k dalšímu zapojování žen do služby, ale také k jejich obsazování na vedoucí místa. Prozradil dokonce, že při zvažování kandidátů na místo prefekta Ekonomického sekretariátu, fugurovala na seznamu dvě ženská jména. Vedle žádoucího postupování zodpovědných míst v církvi ženám však František vyzdvihl ještě další roli ženy v církevní struktuře, roli, která neulpívá na funkcích, je přesažná. “Musíme ještě pracovat na smyslu této “přesažnosti”, protože žena je obrazem církve-matky”, zdůraznil papež.  (job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
11.6.20 «Yes to Life!» Perinatální péče z pohledu Úřadu pro laiky, rodinu a život
21.4.20 Světová setkání rodin a mládeže se odkládají o jeden rok
7.4.20 Úřad pro laiky, rodinu a život: Neopouštějme seniory!
28.1.20 „Stáří jako bohatství“ – první vatikánský kongres o pastoraci seniorů
28.11.19 Svatý stolec založil mládežnický poradní sborHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež František píše Benediktovi XVI.

Papež vyzývá státy k ochraně rodiny

Svatý stolec: Izrael a Palestina mají právo na existenci a mírové soužití

Biskup Sherrington: Británii hrozí nejextrémnější potratová legislativa v Evropě

Policie brutálně zavraždila dva indické křesťany

Arcibiskup Schick k ukončení mandátu zvláštního zmocněnce EU pro svobodu vyznání: Jde o zásadní téma

Papež tvítuje: Boží hlas neslibuje lacinou radost

Zemřel mons. Georg Ratzinger

Obrodit Evropu skrze investice do rodiny

Pařížský arcibiskup k zákonu o bioetice: “Nestoudnost”

Arcibiskup Cordileone provedl exorcismus na místě svržené sochy sv. Junipera

Kardinál Pell: Obracet lidi ke Kristu je těžší než reformovat vatikánské finance

 Nově na webu
Svatý otec: Jednota a proroctví

Publicistika: O mučednictví jinak

Publicistika: Postkoronavirová cesta pravé svobody

Rozhovory: Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv červenec 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu