Jeruzalém. Před dvěma lety se zakončila první fáze renovace baziliky Božího hrobu, která doslova osvobodila její edikulu od kovových opěr, bránících jejímu zřícení. Druhá etapa prací začne zhruba ročním studijním projektem, po kterém otevřeme staveniště, aniž bychom však zamezili přístupu poutníků do baziliky, vysvětluje kustód Svaté země, o. Francesco Patton.
„První fáze se týkala edikuly Božího hrobu a restaurační práce prováděné athénskou univerzitou koordinoval řecko-pravoslavný patriarchát. V této druhé fázi náleží koordinace Kustodii Svaté země a instituce, které nám zde pomohou, jsou špičkové. Jde o turínské Centrum konzervačních a restaurátorských zásahů, římský Archeologický ústav při univerzitě La Sapienza a jeruzalémské františkánské Studium biblicum. Renovace se zaměří na vícevrstevnou podlahu baziliky a infrastrukturu – tedy systém kanalizace, otázky statiky a podobně. Zhruba rok si vyžádá studium veškeré dokumentace, včetně té z předchozích restauračních zásahů, a nový průzkum na místě. Teprve poté budeme moci upřesnit, na jak dlouho se v bazilice otevře staveniště...“
Katolická, arménská a řecko-pravoslavná církve, které se podílejí na správě Božího hrobu a mají respektovat status quo tohoto svatého místa, rozhodly, že bazilika nicméně nezavře brány poutníkům.
„Ano, také proto, že počet poutníků se za poslední tři roky ztrojnásobil, a tudíž nebylo možné baziliku na delší dobu uzavřít. Myslím, že tento příliv poutníků závisí na intenzivnější reklamě ze strany různých subjektů – od izraelského ministerstva turismu přes různé cestovní kanceláře po naši františkánskou kustodii. Neznáme přesný počet poutníků, ale můžeme jej odvodit na základě žádostí o bohoslužbu na různých svatých místech, které vzrostly z 250 tisíc v roce 2017 na necelých 600 tisíc v tomto roce, což je obrovský nárůst. V Kafarnaum, kde jsou turnikety, zaznamenali 600 tisíc poutníků před dvěma lety a letos už milion!“
Říká kustód Svaté země, o. Francesco Patton.
(jag)