Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.12.2019 

Otec Cantalamessa: Kdo následuje Marii, uskutečňuje Boží slovo

Vatikán. Třetí adventní kázání pro papeže a římskou kurii věnoval otec Raniero Cantalamessa Mariině titulu „Matka Boží“ – Theotókos. Právě toto je nejstarší a nejdůležitější titul, potvrzený slavnostním výrokem Efezského koncilu v roce 431 jako pravda víry, zdůraznil papežský kazatel.

Po předchozích promluvách věnovaných Zvěstování a Navštívení, dospěl otec Cantalamessa ve svém rozjímání k  události Narození Páně. Zatímco titul Dei Genitrix, užívaný v latinské církvi a v českých modlitbách překládaný zpravidla jako Boží Rodička, ačkoli zřetelně odkazuje k početí a tedy také k roli otce, řecký titul Theotókos, Bohorodička, odkazuje k chvíli narození, která se už výlučně týká matky, zdůraznil papežský kazatel. Načrtl pak vývoj chápání Mariina mateřství v prvnotní církvi. Křesťanské společenství muselo nejprve samo pro sebe vyjasnit, kdo je Ježíš, a Mariina role měla v tomto procesu důležité místo:

„V procesu, který vedl ke slavnostnímu prohlášení Marie za Matku Boží, můžeme rozlišit tři fáze. Na začátku a po celé období boje proti gnostické a dokétistické herezi, bylo Mariino mateřství chápáno téměř výlučně jako fyzické. Tito heretici totiž popírali, že by Ježíš měl skutečné lidské tělo a nebo – pokud ho měl – toto tělo nebylo podle nich zrozeno z ženy, anebo – pokud bylo zrozeno z ženy – nebylo ve skutečnosti učiněno z jejího masa a krve. Proto těmto herezím bylo tedy nutné důrazně potvrdit, že Ježíš byl Mariiným synem, „plodem jejího lůna“ (Lk 1,42) a že Maria byla skutečnou a přirozenou Ježíšovou Matkou.“

Již v této nejstarší fázi, v níž Mariino mateřství mělo především potvrdit skutečné Ježíšovo lidství, se objevuje u Origena titul Theotókos. Církev začíná objevovat hlubší dimenzi Mariina mateřství. V 5. století se jádrem teologické debaty stává jednota božské a lidské přirozenosti v Ježíši Kristu, jako v jediné osobě, ve Slovu, jež se stalo tělem. Latinští otcové a zejména sv. Augustin pak rozvinuli pohled na Marii v duchovním smyslu, když v ní zahlédli Matku víry.

„Maria je Matkou Boží nejen proto, že jej fyzicky nesla ve svém lůně, ale také protože jej nejprve s vírou počala ve svém srdci. My samozřejmě nemůžeme následovat Marii v prvním smyslu, nemůžeme počít nového Krista, ale můžeme ji následovat v druhém smyslu, totiž ve víře. Ježíš sám jako první aplikoval na Církev titul „Matky Kristovy“, když prohlásil: Moje matka a moji bratři jsou ti, kdo slyší Boží slovo a plní jeho vůli.“

Maria - připomíná otec Cantalamessa - se stává Ježíšovou matkou nasloucháním Slovu a jeho uskutečňováním ve vlastním životě. Opakem tohoto postoje je duchovní potrat, pokračoval papežský kazatel.

„Ježíše počne, leč neporodí, ten, kdo přijímá Slovo, aniž by je uváděl do života, kdo provádí jeden duchovní potrat za druhým, když si neustále ukládá předsevzetí o obrácení, jež jsou ale nicméně systematicky zapomínána a opouštěna na půli cesty, kdo se chová k Božímu slovu jako uspěchaný pozorovatel, který pohlédne na svou tvář do zrcadla, a pak rychle odchází a zapomíná, jak vypadala. Zkrátka, kdo má víru, ale nikoli skutky.“

K tomu pak přistupuje další velké riziko s opačným předznamenáním.

„Naopak Krista rodí, aniž by Jej počal, takový člověk, který dělá mnoho skutků, dokonce dobrých, avšak tyto skutky nevycházejí ze srdce, z lásky k Bohu a z dobrého úmyslu, nýbrž jsou spíše plodem zvyku, pokrytectví, hledání vlastní slávy a svých zájmů, nebo vycházejí pouze z uspokojení z činnosti. Zkrátka, kdo má skutky, ale nikoli víru.“

Jakému mateřství nás tedy učí Maria? Svatý František z Assisi to v jednom svém listu adresovaném všem věřícím dobře shrnuje:

„Jsme Kristovými matkami, když jej nosíme v srdci a ve svém těle skrze božskou lásku a čisté svědomí, rodíme jej skrze svaté skutky, které mají druhým zářit jako příklad. [...] Ó jak je svaté a drahocenné, příjemné, pokorné, pokojné, sladké, láskyhodné, jak převyšuje jakoukoli věc mít takového bratra a takového syna, našeho Pána Ježíše Krista.“ (Sv. František z Assisi, List všem věrným křesťanům, 1, Františkánské prameny, č. 178).“

Třetí adventní kázání zakončil otec Cantalamessa modlitbou z byzantské liturgie hodin na vánoční vigílii:

„Co bychom ti přinesli darem, ó Kriste náš Bože, za to, že ses zjevil na zemi a vzal na sebe naše lidství? Každé stvoření vytvořené tvou rukou přináší něco k díkůvzdání: Andělé svůj zpěv, nebesa hvězdu, králové své dary, pastýři svůj úžas, země jeskyni, poušť jesle. My ti však přinášíme panenskou Matku!“



(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.12.20 Cantalamessa: Klíč k pochopení Vtělení dává pokora
14.12.20 Cantalamessa: Naším pevným bodem je věčnost
5.12.20 Cantalamessa: Memento mori - S pandemií přišel čas znovu mluvit o smrti
30.11.20 Otec Raniero Cantalamessa – kardinál, který zůstává kapucínem
27.11.20 Adventní meditace pro římskou kurii tentokrát o “věčných pravdách” v čase pandemie



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti