Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

27.12.2019 

S athénským arcibiskupem o chudé řecké církvi mezi chudými (a migranty)

Athény. „Za posledních třicet let vzrostl počet katolíků čtyřnásobně a při mších se mluví albánsky, polsky a filipínsky. Nynější „noví věřící“ pocházejí z Afriky, protože na člunech připlouvají také katolíci“, říká athénský arcibiskup Sevastianos Rossolatos, který se v únoru příštího roku zúčastní v italském Bari setkání středomořských biskupů, v jehož závěru vystoupí papež František.

Pokud se chcete seznámit s řeckou katolickou církví, stačí strávit víkend s arcibiskupem Rossolatem, poznamenává athénský korespondent deníku italských biskupů (Avvenire,1.12.2019). Najezdíte s ním 750 km po diecézi, která pokrývá polovinu kontinentálního Řecka. Nejprve mše svatá s albánskou komunitou v Aigio, poté dvojí bohoslužba v Patrasu, zastávka v peloponéské Kalamatě, kde skupinka tamních 150 katolíků pochází z 21 zemí, a nakonec zpět do athénské katedrály, kterou už zaplnili Filipínci. „Jsme skutečně univerzální církev“, žertuje pětasedmdesátiletý biskup, který od roku 2016 předsedá řecké biskupské konferenci. „Rodilí Řekové jsou v menšině, naprostou většinu našich dvou set tisíc věřících (z 11 milionů obyvatel) tvoří migranti. Jejich první příliv se datuje rokem 1985. Po pádu komunistických režimů přišly desítky tisíc katolíků, převážně z Polska, později z Albánie, Rumunska a Ukrajiny. V nedávné době vinou blízkovýchodního napětí došlo též na Syřany a Libanonce, ale nechybějí ani Filipínci, Indové, Srílančané. V poslední době naši „noví“ katolíci pocházejí ze subsaharské Afriky. V uprchlických táborech jsou mnohdy diskriminováni – křížek na krku může být velký problém – a proto se je Charita snaží chránit a co nejrychleji ubytovat mimo tábor. Na ostrovech Sámos a Lesbos, kde do našich kostelů chodívalo pár desítek lidí, je dnes plno“, vysvětluje athénský arcibiskup.

Řecká církev pomáhá, ačkoli sama neoplývá přílišnými prostředky. Teprve před třemi lety – po třicetiletém úsilí – získala právní subjektivitu. Dnes čelí výraznému odlivu zejména mladých katolíků, kteří zemi opouštějí kvůli vysoké nezaměstnanosti a více než padesátiprocentnímu danění příjmů. Více než půl milionu mladých Řeků, kteří opustili svou vlast, nahradilo pouze vloni 66 tisíc migrantů (oproti 10 500, přijatých Itálií).

Řecká církev se rovněž potýká s nedostatkem kněží (z poloviny cizí národnosti) a leckdy napjatými vztahy s většinovým pravoslavím: „V Řecku se jen s námahou mluví o ekumenismu. Převažuje mentalita, v níž se snoubí strach z katolíků a pohrdání. Ekumenismus se zobrazuje jako šelma z Apokalypsy a trvá názor, že svátosti přijaté ve „schizmatické“ katolické církvi nejsou platné. Je třeba poznamenat, že řečtí pravoslavní biskupové před třemi lety požádali, aby se slovo „církev“ neužívalo v souvislosti s ostatními (nepravoslavnými) křesťany“, přibližuje arcibiskup Rossolatos. Nicméně, jak dodává, občas se objeví i světlejší stránky, většinou na úrovni osobních kontaktů: „Tři pravoslavní biskupové poskytli své kostely místním katolíkům na nedělní bohoslužby, ačkoli jim nedovolují slavit na pravoslavném oltáři. Na ostrovech, kde jsou katolíci více zastoupeni, dochází stále častěji ke smíšeným manželstvím, což přispívá k pokojnějšímu soužití“, uvedl mimo jiné athénský arcibiskup v obsáhlém rozhovoru pro italský deník.

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.7.18 Athénský arcibiskup: Za požáry jsou často organizované skupiny
3.7.17 Papež zaslal dar na ostrov Lesbos zasažený zemětřesením
15.6.17 Athénský arcibiskup: Žádáme o pomoc, abychom mohli pomáhat
22.2.17 Pomáhají nám zejména chudé biskupské konference, říká athénský arcibiskup
8.7.16 Athénský katolický arcibiskup: V Řecku je neřešitelná situaceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti