Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   8. 8. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

5.1.2020 

Dějiny spásy nebo evoluce?

Milan Glaser

Prožíváme dějiny, do kterých se vtělil jediný, pravý a živý Bůh, tedy dějiny spásy anebo obýváme zcela jiné dějiny, které nezačínají, ani nekončí; fiktivní dějiny, tvořené čistě politickými exegezemi veškerého dění? Tato otázka provází život každého křesťana. Z médií může mít leckdo dojem, že je informován o všem, a buď už všechno o všem ví anebo se to snadno může dozvědět. Zpytování vlastního svědomí umožní každému, aby nahlédl, do jaké míry si tuto vševědoucnost – třeba jen bezděčně - opravdu nárokuje.

U každého se však tato „vševědoucnost“ pojí s větší či menší nevraživostí vůči těm, jejichž „vševědoucnost“  více či méně protiřečí té, kterou si osvojil on. Naší lidské „vševědoucnosti“ zkrátka vládne nelidské nedorozumění, jež přesahuje lidskou vůli po dorozumění a je stále více prohlubováno technologicky. Digitální komunikace usnadňuje porozumění jen zdánlivě.

Dnešní média fungují na mechanismu vzájemně se podporujících protikladů exhibicionismu a voyeurismu, třebaže nemají nutně a vždycky výslovně sexuální podtext. Tento mechanismus se od počátku nezakládá na šíření zpráv dobrých, což znamená – světe div se – pouze těch pravdivých. Média totiž ukládají komunikaci určitá kolektivní kritéria, vedoucí špatnými, byť protikladnými směry, deformují lidskou vnímavost, kvantově redukují lidské city a posilují sobecké bažení tak, aby člověk nedosahoval dokonalosti obrazu a podoby Boha, nýbrž stával se obrazem Jeho opice.

Trefně to ostatně vyjádřil sám věhlasný tvůrce evoluce, Charles Darwin, který si do svého deníku poznamenal, že „náš původ je příčinou našich neřestí“ a se zarážející prostoduchostí pravil, že „ďábel v podobě paviána je náš praotec. - Our descent, then, this the origin of our evil passions!! – The Devil under form of Baboon is our grandfather!“ (Notebook M: Metaphysics on morals and speculations on expression - 30. srpna 1838).

Bezděčně tak prozradil, že původ člověka, kterého deklasoval na pouhý živočišný druh, považuje za fatální v důsledku zlovolné inspirace, z níž činí počátek evoluce. Jedním tahem tak upřel dějinám Boha, Stvořitele i Spasitele, a  jejich vedoucí roli připsal Jeho Odpůrci jakožto dějinnou nutnost. Nikoli náhodou se proto k Darwinovi odvolává každá ideologie totalitního socialismu.

Vtělením však Boží Slovo vstřebalo celé lidské dějiny, aby narozením, ukřižováním a vzkříšením vrátilo život odcizenému a ztracenému lidskému rodu.

Křesťan zajisté hlásá mravní postoje, kterým ne vždycky svým životem dostojí, ačkoli to ještě neznamená, že je pokrytec. Právě tento nedostatek však zakládá nejistotu, která může dnešního křesťana trápit. Záleží jenom na tom, jak s tímto nedostatkem nakládá, a to především ve vztahu k Bohu a potom i ve vztahu ke svým bližním.

Narození Krista není jen vztažný bod globálního rozsahu pro putování lidstva časem, nýbrž především pro každé lidské cítění, myšlení a jednání, a to právě v tomto pořadí.Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv srpen 22
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti