Irák. Vyostřené napětí mezi Íránem a Spojenými státy po zabití generála Solejmáního tíživě prožívá křesťanská komunita v nedalekém Iráku. Od počátku konfliktu v roce 2003 a dalších represí ze strany teroristů tzv. Islámského státu od roku 2014 se počet jejích členů snížil o 90%. Vlna dalších hrozeb může vést k novému exodu. Pro papežskou nadaci Pomoc trpící církvi, která se od roku 1947 snaží pomáhat církvi v oblastech, kde trpí pronásledováním, o tom mluví irbílský arcibiskup Bášar Warda:
„Tady je naše vlast a my nechceme odcházet. Abychom přežili a mohli prosperovat, potřebujeme však podporu mezinárodní komunity,“ říká irácký arcbiiskup. V současné mimořádně delikátní situaci jsou křesťanské a jezídské menšiny obzvláště vystaveny „rozmarům kohokoli, kdo je u moci“. „Pro nemuslimy, kteří žijí pod islámským zákonem, neexistuje rovnost,“ dodává. Existuje totiž nebezpečí, že křesťané budou za této situaci ztotožněni se Západem, a tedy se Spojenými státy, vysvětluje. „Obáváme se odvety, jsme snadným cílem a je pravděpodobné, že ten, kdo na nás zaútočí, zůstane nepotrestán.“
Arcibiskup Warda se na závěr obrací na mezinárodní komunitu s apelem, aby „využila svůj vliv k uklidnění současných napětí“ mezi oběma zeměni. A navzdory obtížím, které jeho komunita prožívá, vyjadřuje přání, aby papež František Irák navštívil: „Jistě se tak stane, ačkoli nevím, kdy. Ponechávám tento úmysl modlitbám a vůli Ducha svatého. Důvěřujeme Ježíši,“ říká arcibiskup Irbílu v iráckém Kurdistánu.
(job)