VaticanNews.va

   16. 2. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6554
Poslechem z webových stránek.4024
Četbou textů na webových stránkách.6421
Poslechem i četbou.3781


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Nová exhortace: pasáže o duchovenstvu a roli ženy v Amazonii

Papež: Kdo si nechce zašpinit ruce, je poloviční křesťan

O zhoubném smýšlení


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

9.2.2020 

O zhoubném smýšlení

Milan Glaser

Pokud jde o dění ve světě, ale i v církvi, neoplývají, bohužel, ani katolická média příliš širokou nabídkou porozumění, které by bylo inspirováno vírou. Ve veřejném prostoru a na sociálních sítích dominuje pouze ta či ona politická optika vzájemně se okřikujících intelektuálů, což stále více obnažuje rozkol, který jen zdánlivě souvisí s papežem Františkem, ale mezi věřícími vyvolává rozpaky a smutek. Není snadné poznat proč, ale zdá se, že zdánlivě náboženské porozumění, kterým jsou pokoušeny obě strany, se zakládá na iluzorním rozporu mezi láskou a pravdou. Klíčem k porozumění, tedy překonání tohoto transverzálního pokušení jsou slova apoštola Petra (1 Petr 1,22): »Očistili jste se poslušností vůči pravdě, abyste byli schopni nestrojené bratrské lásky«. Na tento návod však nebývá brán zřetel, a vyznává se buď strojená láska nebo sterilizovaná pravda.

Jablkem sváru je termín poslušnost. Ve vztahu k pravdě, kterou zjevuje Ježíš, zůstává křesťanská poslušnost nezřídka nepochopena, protože je zastíněna mnoha dezinterpretacemi. Boží láska si neklade podmínky, ani neukládá milovanému povinnosti, což však neznamená, že se neprojevuje nebo je nečinná. Volá k Sobě. Láska nabízí lásku, volá ke svobodnému činu. Ale pouze Bůh, který je láska, umí komunikovat s člověkem, tedy se stvořením, schopným takové odpovědi, způsobem, který neodnímá, ani neumenšuje jeho svobodu, nýbrž ji posiluje a zušlechťuje. Poslušnost tedy není výkon, ale příjem svobody.

Dezinterpetace poslušnosti obestírají, bohužel, i biblický příběh o Adamovi a Evě (Gen 2,15-3,22). Prvotní hřích, který je v knize Geneze popsán jako „požití ovoce ze stromu poznání dobrého i zlého“, totiž nastává nejen skutkem, nýbrž především zhoubnou změnou smýšlení, kterým člověk upřel Bohu Stvořiteli svoji důvěru a věnoval ji otci lži. Odepřením odůvodněné důvěry Bohu se však člověk připravil také o možnost rozumět sobě, protože je stvořen k obrazu a podobě Boha a mylně ztotožnil porozumění sobě s nedůvěrou ke svému Bohu Stvořiteli.

V ráji započatý dialog s „nejlstivějším ze zvířat“ proto vedl k uštknutí, kterým je nevděk a nedůvěra k Dárci života, a stojí na začátku sebeurčení a dějin lidského rodu. Člověk se tak ocitl ve slepé uličce autonomie svojí vůle, avšak díky Bohu nikoli na věčné věky. Boží konstatování, že člověk zemře, bude-li jíst ze stromu poznání dobra a zla, mělo totiž překvapivé pokračování, když se Bůh stal člověkem, aby nejen zemřel, ale i vstal z mrtvých.

Autonomie a sebeurčení, jež člověk – pochybením a nerozumnou vzpourou – začal chápat v protikladu ke stvořitelské vůli Boha, musí dříve či později skončit deziluzí, kolapsem a kapitulací před milostí Boží lásky.

Dosud však žijeme v situaci, kterou překvapivě formuloval zakladatel surrealismu André Breton v jednom ze svých manifestů. V roce 1947 plamenně vyzval k tomu, aby byl „definitivně zničen mrzký pojem hříchu, prvotního pádu a vykupitelské lásky a byl nahrazen zcela jistým pojmem božského sjednocení muže a ženy... Morálka založená na exhaltaci rozkoše dříve či později smete hanebnou morálku utrpení a rezignace, podporovanou sociálními imperialismy a církví. Tyranie muže musí být nahrazena královstvím ženy...“  - tolik André Breton (Rupture inaugural  21. června 1947). Lépe nepátrat, co si pod oním královstvím představoval.

Zmíněný francouzský básník však výjimečně přesně poukázal na souvislosti, jež vysvítají v plné síle teprve dnes v ideologii, kterou se zápalem pranýřuje papež František v knižním rozhovoru o svatém Janu Pavlu II., který vychází tento týden. Označuje tam genederovou ideologii za jeden z hlavních projevů zla v současném světě: „Gender – říká papež František - se projevuje jako idea, která se chce vnutit skutečnosti a to záludným způsobem. Usiluje o podkopání základů lidskosti ve všech prostředích a na všech možných výchovných platformách, a stává se kulturním diktátem, který nepřichází zdola, nýbrž je shora vnucován některými státy, jako jediná možná cesta kultury, které je nutné se přizpůsobit.“

Slova papeže Františka nejsou vábením politických Sirén v katolické církvi.Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
16.2.20 O osvobozující milosti
5.1.20 Dějiny spásy nebo evoluce?
29.12.19 Manipulace názorů je důležitý prvek demokracie
22.12.19 O nadšencích a disidentech nynějšího pontifikátu
10.11.19 O ztracené a nalezené navigaciHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Svatost je pečováním o milost

Papež: Žádný právní řád nás nemůže zbavit úsilí o vnitřní spravedlnost

Úřadující předseda Prezidia Bosny a Hercegoviny na audienci u papeže

Čínský ministr zahraničí se setkal se sekretářem Svatého stolce pro vztahy se státy

Odvolání kardinála Pella, stanoveno datum projednání u Nejvyššího soudu

Bazilika Santa Maria sopra Minerva znovu otevřena

Mějme na srdci lidi, kteří nás doprovázejí životem

Papež: Nesuďte, nezatracujte – ale jdětě a hlásejte evangelium!

Papež přijal maďarského prezidenta

Papež František k americkým biskupům: Když se mnou nesouhlasí, obviňují mne stejně jako vás

Před devadesáti lety – na svatého Valentýna – se Opus Dei otevřelo ženám

Papež: Jen Boží milost nás zastaví před pádem do zesvětštění

 Nově na webu
Svatý otec: Boží Zákon je nástroj svobody

Publicistika: O osvobozující milosti

Publicistika: Příspěvek do diskuse o kněžském celibátu v synovské poslušnosti papeži

Rozhovory: Papež vybízí k rozhořčení - nesmíme si zvykat na zlo

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv únor 20
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Starší zprávy >

Náš tip

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu

Admirabile signum