Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 6. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.3.2020 

Jezuita Gumpel o málo známé úctě emeritního papeže k Piu XII.

Itálie. „Zjistí se, že ve vatikánských archivech neexistují kompromitující dokumenty“, těmito slovy komentuje pondělní zpřístupnění archiválií z pontifikátu Pia XII. (1939-1985) německý jezuita Peter Gumpel (foto), relátor beatifikační kauzy Pia XII., jehož heroické ctnosti před deseti lety uznal papež Benedikt XVI. (19.12.2009). „Do tohoto úřadu mne v roce 1983 jmenoval Jan Pavel II.“, vysvětluje o.Gumpel, ročník 1923, který je v jistém smyslu posledním žijícím svědkem oné generace jezuitských historiků, jimž mandát Pavla VI. umožnil přímý přístup do Vatikánského tajného archivu (poté, co roku 2014 zemřel postulátor Pacelliho beatifikační kauzy, piemontský jezuita Paolo Molinari).

Měl jsem totéž privilegium jako mí spolubratři Burkhart Schneider, Robert Graham, Pierre Blet a Angelo Martini (autoři známých dvanáctisvazkových Actes ed documents du Saint Siége relatifs á la Seconde Guerre Mondiale) a mohl jsem studovat veškeré dokumenty z Vatikánského archivu. Mezi námi jezuity bylo běžné, že jsme si dvakrát, třikrát do měsíce vyměňovali informace o Piu XII.“, popisuje o. Gumpel, který v listu Avvenire (1.3.2020) vypráví o svém osobním vztahu s papežem Pacellim:

Zblízka jsem ho poznal ihned po válce, ještě za jezuitské formace. Jako relátor jeho beatifikační kauzy jsem zapisoval svědectví jeho spolupracovnice, sestry Pascaliny Lehnertové, která pod přísahou vypověděla o protestním listu Pia XII. proti nespravedlivé deportaci Židů. Papež jej na poslední chvíli spálil v kuchyňském krbu papežského apartmá. Jak dosvědčila tato řeholnice, učinil tak z opatrnosti, aby zabránil nacistickým odvetným opatřením. Pius XII. ve své příslovečné diplomatické obezřetnosti přímo zasahoval jen tam, kde jeho akce mohla přinést reálné ovoce, jak se to stalo v zemích nepřímo okupovaných nacisty, kupříkladu Slovensku a Maďarsku.

Stranou všeobecné pozornost byl Pius XII. papežem velkých gest, dodává německý jezuita:

Jeho sekretář, jezuita o. Robert Leiber, mi potvrdil, že papež vynaložil větší část svého osobního jmění na pomoc Židům. Rovněž tak výjimečná je dokumentace a teze židovského vědce, sira Martina Gilberta, který ve svých studiích dokazuje, že Pacelli pravděpodobně ve světě zachránil více než 100 tisíc Židů, a to tím, že na vlastní náklady platil mnohé jejich cesty z Německa do Portugalska nebo Brazílie.

Ze svého alba vzpomínek otec Gumpel vytahuje některé momentky, málo známé širší veřejnosti, jako úctu emeritního papeže k jeho předchůdci Piu XII. „Několik měsíců před abdikací na Petrův stolec si Benedikt XVI. zavolal mne a otce Molinariho, postulátora beatifikační kauzy, aby se detailně informoval o jejím průběhu. Své poslední léto úřadujího papeže strávil tím, že dopodrobna studoval veškerý materiál o svatosti Pia XII.“, říká německý jezuita, který se nedomnívá, že by vatikánské archivy vydaly kdovíjak výbušný materiál:

Nemyslím, že by vědci dohledali cokoli nepohodlného či ožehavého. I vzhledem k tomu, že Pius XII. a celá římská kurie se po 8. září 1943 obávali příchodu Němců do Věčného města a ukryli nebo zničili veškeré kompromitující dokumenty, ze kterých bylo možné vyčíst informace o záchraně Židů, zejména římských. Mnoho materiálu bylo zasláno do Spojených států nebo Lisabonu, další část ukryta v klauzurních klášterech nebo skartována. A zbytek? Mám za to, že zkušení zedníci Svatého stolce jej zazdili natolik dobře, že už ani nevíme, kde ho hledat“, uzavírá o. Peter Gumpel v listu Avvenire.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.1.21 Pius XII. a „bratři“ Židé
30.7.20 Když Pius XII. reagoval na zlo milosrdenstvím
20.6.20 Papež František navazuje na učení Pia XII. o migrantech, ukazuje nová kniha
9.5.20 Pius XII. vybízel k vytváření Evropy založené na synovské bázni a lidské důstojnosti
11.3.20 Pius XII. pracoval na encyklice o „moderních omylech“Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 24
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti