Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.3.2020 

Migranti jako silná karta Erdoganova nátlaku na Evropu

Řecko/ Turecko. Na řecko-turecké hranici dochází k dramatickým scénám. Jak referuje katolický arcibiskup Athén, turecké úřady nechávají přivážet na hranice tisíce migrantů. Využívají k tomu veškeré možné prostředky: vlaky, autobusy a dokonce taxíky. Turečtí vojácí stříhají na hranici ostnaté dráty, aby migrantům umožnili přechod do Řecka. „Je známo, že Turkům jde o to, aby vytlačili migranty do Řecka a tímto způsobem vyvíjeli nátlak na Evropskou unii,“ říká arcibiskup Sevastianos Rossolatos.

K podobným situacím dochází také na pobřeží. Turci připravují pro migranty lodě, kterými se mají přeplavit na blízké řecké ostrovy, říká P. Antonio Voutsinos z řecké charity. Varuje také, že v Turecku se v této chvíli nachází 3,5 milionu migrantů, kteří se mohou kdykoli vydat do Evropy. „Problém není pouze humanitární, ale politický. Turci užívají migranty jako zbraň k nátlaku na Unii,“ dodává řecký kněz.

Jak zdůrazňuje Andrea Avedduto, mluvčí sdružení Pro Terra Santa, klíčem k pochopení aktuální situace je nadcházející porážka Turecka ve válce se Sýrií. Erdogan se nechce smířit s prohrou, a proto vyvíjí nátlak na západní státy, říká Avedduto.

Diplomacie zmůže málo; ostatně velmi málo dokázala i  v minulých letech. Konečný vojenský střet Sýrie a Turecka je nevyhnutelný. Je nepochybné, že Turecko dnes bojuje v Sýrii po boku Al-Kaidy a dalších teroristických uskupení. Stavějí se ještě na odpor režimu prezidenta Asada, který však už získal naprostou většinu syrského území. Asadovi za pomoci Ruska se pravděpodobně podaří udusit také poslední centrum džihádistů a získá zpět plnou kontrolu nad Sýrií. Bude to vítězství ve válce, kterou Erdogan nechce prohrát a ve které se angažoval od samého počátku. Právě proto se nyní uchyluje k této zbrani, kterou jsou uprchlíci. Připomíná Evropě, že si s migranty neporadí – ostatně má pravdu. Nesmíme ale přijímat poučení od Turecka, řízeného diktátorem Erdoganem, který v posledních letech hraje velmi špinavou hru na podporu svých politických a ideologických zájmů v tomto regionu, který před mnoha lety patřil do Ottomanského impéria, a Erdogan na něj nechce rezignovat.“

Velmi napjatá je také sitauce v Řecku, které se bojí masového přílivu migrantů a ví, že se nemůže stát druhým Libanonem. Týká se to zejména ostrovů, na které migranti přijíždějí. Na Lesbu došlo k důrazným manifestacím místních obyvatel, kteří odmítají další příliv běženců. Mluví P. Maurice Joyeux z Jezuitské služby uprchlíkům (Jesuit Refugee Service):

Situace je napjatá. Významná je tu přítomnost armády. Cesty jsou zablokované, aby se znemožnil dojezd zejména do táboru Moria, ve kterém žije již 19 tisíc uprchlíků, usilujících přeplavit se do Athén. Nikdo neví, co si počít. Problémem jsou také útoky na pracovníky nevládních organizací. Po těchto incidentech se rozhodli opustit tábor Moria, protože za této situace nemohou už dále pracovat. V důsledku toho ovšem zůstávají migranti bez jejich pomoci jak v táboře Moria, tak i Kara Tepe."

Joyeux dodává, že nedávná finanční pomoc udělená Evropskou unií Řecku není dostačujícím řešením. Podle mínění tohoto jezuity bude nezbytné rozmístit migranty po celé Evropě. Dodává zároveň, že humanitární koridory nebudou fungovat, dokud Unie nebude mít k dispozici intervenční síly, které by přinutily země jako Polsko, Maďarsko nebo Rakousko k rezignaci na jejich postoje.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.9.20 Kostel Nejsv. Spasitele z pátého století změněn na mešitu
25.8.20 Bartoloměj I. k opětovným přeměnám kostelů na mešity
8.6.20 Počet křesťanů v Turecku se v poslední dekádě zdvojnásobil
21.2.20 Apoštolský vikář Anatolie: Sním o mezinárodním středomořském lyceu
4.1.19 Apoštolský vikář Anatolie: Zjevení Páně je v Turecku stále živéHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti