Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

7.3.2020 

Rekonstrukce tamburu Baziliky sv. Petra

Vatikán. Tambur kupole vatikánské baziliky se v posledních týdnech oděl do lešení. Vatikánští architekti plánují čtyři roky rekonstrukcí, které mají vrátit nejslavnější kupoli světa původní lesk.

Kupole, navržená v 50. letech 16. století Michelangelem Buonarrotim a dokončená v hrubé stavbě v roce 1590 Giacomem della Porta, je posledním článkem rozsáhlých restauračních zásahů na plášti chrámu sv. Petra. Jak vysvětluje architekt vatopetrské hutě, Luca Virgilio, který vedl také práce na průčelí baziliky a menších kupolích, restaurační zásah byl nutný kvůli špatnému stavu kamenných povrchů. Projekt byl zahájen 2. září 2019, kdy se započalo se stavbou lešení. Strukturu svatopetrského tamburu tvoří šestnáct opěrných pilířů, které člení celý jeho povrch. Pracovat se bude ve dvou velkých sektorech, z nichž každý zahrnuje osm os tamburu. Nejprve bude opravena frontální část, obrácená k Náměstí sv. Petra, tak aby byla také co nejdříve odkryta a nedeformovala pohled na kupoli směrem od města.

Architekti počítají, že oprava každého ze dvou sektorů potrvá dva roky. Po čtyřech letech tak budou dokončeny restaurační práce na všech vnějších fasádách baziliky, zahájené již před rokem 2000, tak aby právě k tomuto jubilejnímu roku bylo obnoveno hlavní průčelí. Od roku 2007 se pokračovalo s dalšími bočními fasádami obrácenými do Vatikánských zahrad a posléze také s kupolemi Gregoriánské a Klementinské kaple. Celkový dosud restaurovaný povrch přesahuje 35 tisíc čtverečních metrů.

Nyní tedy přichází na řadu tambur kupole: povrch válce tamburu tvoří 440 metrů čtverečních zdiva, vysoký je 36,63m a obvod při bázi sloupů a opěráků měří 168 metrů. Počítáme-li však také sloupy a travertinové architektonické prvky, celkový povrch činí 8 900 metrů čtverečních. Jde tedy vskutku o nemalý restaurační projekt, jehož cíle jsou jak estetické tak funkční. Není bez zajímavosti, že povrch tamburu přesahuje o více než dva tisíce metrů čtverečních rozsah průčelí (7 tisíc metrů čtverečních travertinu). Lešení, postavené od úrovně terasy ve výši 43 metrů od podlahy baziliky, dovolí restaurátorům pracovat až ve výšce 80 metrů, na úrovni atiky tamburu.

Po technické stránce budou restaurátoři využívat nových diagnostických metod, zejména vypracují grafický model povrchu za pomoci laserového scanneru, který dovolí lépe porozumět složité architektonické struktuře Michelangelovy a Della Portovy stavby a zahrne veškeré informace ohledně zachovalosti materiálů a typologie poškození a změn, ať už chemického či mechanického druhu, které se na kameni objevují. Zároveň na něj budou zaneseny veškeré provedené restaurační zásahy.

Hlavní tři cíle restauračních prací na tamburu Svatopetrské kupole jsou tedy čištění, zpěvnění a ochrana, která by zpomalila proces chátrání. Podle moderních restauračních principů je třeba respektovat rozlišitelnost a návratnost zásahu. Restaurátoři se budou zejména snažit o vystižení “správného bodu” při čištění, tak aby kamenný povrch nebyl příliš vybělen a zachoval si svou “historickou patinu”, zdůrazňuje architekt Luca Virgilio.  (job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
27.12.18 Baziliku svatého Petra nově ozáří světelné diody
30.11.16 Byla zazděna Brána milosrdenství Vatikánské baziliky
29.10.16 Restaurován vzácný dřevěný kříž ze 14. století
9.4.11 Translace těla bl. papeže Inonence XI.
28.7.10 Virtuální prohlídka svatopetrské bazilikyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti