VaticanNews.va

   9. 4. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6848
Poslechem z webových stránek.4230
Četbou textů na webových stránkách.6676
Poslechem i četbou.3954


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Italský statistický úřad: Loňského března zemřelo na dýchací potíže více lidí než letos v březnu

Bůh nás zachránil tím, že na Sobě nechal vyřádit naši nepravost

O nákaze, kterou šíří pokušení


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

11.3.2020 

Ďábel nezná střední cestu, kázal Petrův nástupce

Vatikán. Při dnešní ranní eucharistii se papež František opětovně modlil za lidi nakažené koronavirem a zvláštní pozornost věnoval situaci ve věznicích. Kázal o pronásledovaných křesťanech a jmenovitě citoval nedávno osvobozenou pákistánskou katoličku Asii Bibi.

V úvodu třetí ranní mše, přenášené v přímém přenosu z Domu sv. Marty, Petrův nástupce řekl:

„Pokračujeme v modlitbě za ty, kteří onemocněli při nynější epidemii. Dnes bych se chtěl zvláště modlit za vězně, za naše bratry a sestry zavřené ve vězení, kteří trpí. Máme jim být nablízku v modlitbě, aby jim Pán pomohl a utěšil je v této těžké chvíli“,

vybízel Svatý otec. Zrušení návštěv v italských věznicích, přijaté jako preventivní opatření proti šíření koronaviru, totiž vyvolalo rozsáhlé vzpoury, které si dosud vyžádaly dvanáct obětí na životech. V kázání pak František komentoval dnešní čtení z knihy proroka Jeremiáše (18,18-20) a Matoušovo evangelium (20,17-28), ve kterém Ježíš předpovídá své budoucí utrpení.

„První čtení, úryvek z proroka Jeremiáše, je skutečným proroctvím o Pánových pašijích. Co zde říkají Jeremiášovi nepřátelé? »Pojďme a ubijme ho vlastním jeho jazykem, číhejme na všechna jeho slova!« Klaďme mu překážky. Nevybízí se k tomu, aby byl poražen, odstraněn, nikoli, je třeba mu ztrpčit život, trýznit ho. Popisuje se tu prorokovo utrpení, ale je to proroctví o Ježíši.

V evangeliu o tom hovoří sám Ježíš: » Teď jdeme do Jeruzaléma. Tam Syn člověka bude vydán velekněžím a učitelům Zákona. Odsoudí ho k smrti a vydají pohanům, aby se mu posmívali, zbičovali a ukřižovali ho«. Nejde tu jen o rozsudek smrti, nýbrž o něco víc – ponižování a zášť. Když při pronásledování křesťanů nastoupí takováto zarputilost, je to ďáblovo dílo. Ďábel uplatňuje dvojí styl – jednak svůdcovský, kdy vábí na přísliby tohoto světa. Chtěl ho užít u Ježíše na poušti, nalákat jej a svými svody přimět, aby změnil plán spásy. Když to nezapůsobí, rozlítí se. Ďábel nezná střední cestu. Jeho pýcha je natolik veliká, že chce vše zahubit, a to s urputnou poživačností.

Pomysleme na pronásledování mnoha světců, mnoha křesťanů, které nejenom zabíjejí, ale též všemi možnými způsoby trápí a ponižují, až do konce. Nepleťme si prosté sociální, politické a náboženské pronásledování s ďábelskou záští. Ďábel se rozběsní proto, aby mařil. Připomeňme si Apokalypsu – chce pohltit dítě, které se má narodit.

Dva lotři, kteří byli ukřižování spolu s Ježíšem, byli odsouzeni, přibiti na kříž, a pak je nechali v pokoji zemřít. Nikdo je netupil, nebyl o to zájem. Urážky směřovaly jedině na Ježíše, proti němu. Ježíš učedníkům oznámil, že bude odsouzen k smrti, ale též vysmíván, bičován, křižován…Budou si z Něj tropit posměch. Nabízí se tu ovšem cesta, jak se vyhnout ďáblově zuřivosti a zkáze, a tou je onen světský duch, který požaduje matka Zebedeových synů. Zatímco Ježíš mluví o ponížení, které mu bylo souzeno, dožadují se vnějšího zdání a moci. Marnivostí a světským duchem se ďábel podbízí, aby nás oddálil od Kristova kříže. Seberealizace, kariéra a světský úspěch nejsou křesťanskou cestou, protože zahalují Ježíšův kříž.

Kéž nám Pán dává milost, abychom dokázali rozpoznat lítého ducha, který nás chce zničit, a téhož ducha, který nás chce utěšit vnějškovostí a marností tohoto světa. Nezapomínejme ale, že za nenávistnou tvrdošíjností vždy stojí pomstychtivost poraženého ďábla. Tak je tomu v církvi až dodnes. Pomysleme na kruté pronásledování mnoha křesťanů. V těchto dnech se v novinách psalo o Asii Bibi, která devět let trpěla ve vězení, vinou takového ďábelského vzteku.

Kéž nám Pán dává milost, abychom rozlišovali Jeho cestu kříže od cesty tohoto světa, dlážděné marností, vnější maskou a líčidlem.Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.4.20 O institucionalizovaných Jidáších a Jidáškovi v našem nitru
7.4.20 Vytrvat ve službě
6.4.20 O chudých, ve kterých je vždycky přítomen Ježíš
4.4.20 O nákaze, kterou šíří pokušení
3.4.20 O sedmibolestné Matce a učedniciHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež jmenoval studijní komisi pro ženský diakonát

O institucionalizovaných Jidáších a Jidáškovi v našem nitru

Papež: Jak prožít Velikonoce doma? S křížem a evangeliem.

Cantalamessa: Maria matka křesťanů

Vytrvat ve službě

Kardinál Pell jednohlasně zproštěn viny

Cantalamessa: Maria pod křížem

Papež ustavil fond pro misijní oblasti postižené koronavirem

Úřad pro laiky, rodinu a život: Neopouštějme seniory!

O chudých, ve kterých je vždycky přítomen Ježíš

Cantalamessa: “Co po mě žádáš, ženo?” - Mariina kénosis

Mimořádný výstav Turínského plátna

 Nově na webu
Svatý otec: Velikonoce – domácí liturgie

Publicistika: Požehnání, které rozčísá temnoty strachu

Publicistika: Koronavirus dnes a zítra

Rozhovory: O Janu Pavlu II. , vyhaslosti víry a možnosti jiné cesty

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv duben 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu