VaticanNews.va

   9. 4. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6848
Poslechem z webových stránek.4230
Četbou textů na webových stránkách.6676
Poslechem i četbou.3954


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Italský statistický úřad: Loňského března zemřelo na dýchací potíže více lidí než letos v březnu

Bůh nás zachránil tím, že na Sobě nechal vyřádit naši nepravost

O nákaze, kterou šíří pokušení


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

12.3.2020 

O dramatu informovanosti, jež ponechává srdce necitelným

Vatikán. „Sobectví připravuje člověka o jeho skutečnou identitu,“ kázal dnes ráno papež František. Pokračují každodenní přímé přenosy papežské bohoslužby z kaple Domu sv. Marty, nevyjímaje ani víkendové dny. V neděli však bude její začátek posunut ze 7 hodiny na půl osmou. Od zítřka ji v přímém přenosu bude vysílat také Televize Noe.

Jako obvykle před zahájením mše, specifikoval papež úmysl, s nímž přistupoval k oltáři:

Pokračujeme při této pandemii ve společné modlitbě za nemocné, příbuzné, rodiče, kteří jsou doma s dětmi... ale především bych vás chtěl požádat o modlitbu za vládní představitele, kteří mají často rozhodovat o opatřeních, která se lidem nelíbí. Je to však pro naše dobro. Tito představitelé si často připadají osamoceni, nepochopeni. Modleme se za naše vládce, kteří mají přijímat rozhodnutí o těchto opatřeních, aby vnímali, že je provází modlitba lidu.

Papež ve svojí homilii, kterou přinášíme v plném znění, komentoval dnešní evangelium (Lk 16,19-31), jež podává podobenství o boháčovi a Lazarovi:

Toto Ježíšovo podobenství je velice jasné. Může vypadat jako jednoduchý příběh pro děti. Ježíš chce nejenom podat nějaký příběh, nýbrž možnost pro celé lidstvo, pro život nás všech. Dva muži, jeden spokojený, dobře oděný, který si patrně potrpěl na stylisty svojí doby, když se oblékal do šarlatu a kmentu. Vedlo se mu dobře, protože denně pořádal hostiny. Takto byl šťastný. Neměl starosti, možná kvůli těm hostinám z obezřetnosti brával nějaké pilulky proti cholesterolu, ale dařilo se mu dobře. Byl v klidu.

Před jeho dveřmi byl žebrák, který se jmenoval Lazar. Boháč o tom chudákovi věděl, ale připadalo mu to přirozené. Říkal si: »Mně se vede dobře. A on... takový je život. Musí si nějak poradit«. Možná – ačkoli to evangelium neříká – poslal občas žebrákovi něco ze zbytků. A tak šel život obou. Až na ně dopadl Zákon, kterému podléháme všichni: smrt. Zemřel boháč a zemřel i Lazar. Evangelium říká, že Lazar byl přenesen do nebe, k Abrahamovi. O boháči říká jenom to, že byl pohřben. Tečka. Konec.

Zarážející jsou dvě věci, totiž skutečnost, že boháč o žebrákovi věděl, znal jeho jméno, ale nezajímal ho, připadalo mu, že jde o normální věc. Boháč si dělal svoje obchody, z nichž chudáci neměli nic. Dobře to věděl, byl o tom informován. A druhou věcí, která mne oslovila, byla ona »velká propast«, o níž říká Abraham boháčovi: »Mezi námi a vámi zeje velká propast, takže nikdo nemůže přejít odtud k vám a od vás k nám«. Je to stejná propast, která byla mezi boháčem a Lazarem v životě a nezačala až na onom světě, začala tady.

Přemýšlel jsem o dramatu onoho muže, dramatu být velice informovaný, ale mít zamčené srdce. Informace tohoto boháče nesestoupila do srdce, nedovedl se dojmout, neuměl být pohnut dramatem druhých. Nenapadlo jej ani říci někomu z těch, kdo jej obsluhovali u stolu, aby donesl něco k jídlu tomu venku... Je to drama informace, která nesestupuje do srdce. To se stává také nám. Všichni víme, protože slyšíme televizní zprávy a viděli jsme v novinách, kolik dětí dnes trpí ve světě hladem, kolik dětí nemá lékařskou péči, kolik dětí nemůže chodit do školy. Známe kontinenty, kde toto drama existuje. »Ach – řekneme si – ubozí..« a pokračujeme. Informace nesestupuje do srdce a mnozí z nás, množství mužů a žen žije v tomto odstupu mezi tím, co myslí a vědí, a tím, co vnímají. Je odtrženo srdce od mysli. Jsou lhostejní. Jako byl boháč lhostejný k Lazarově bolesti. Je tu propast lhostejnosti.

Když jsem byl poprvé v Lampeduse, napadl mne výraz: globalizace lhostejnosti. Možná jsme dnes tady v Římě ustaraní, protože obchody budou zavřeny, a já musím jít koupit to či ono, a nemohu jít na každodenní procházku... děláme si starosti o sebe. A zapomínáme na hladové děti, zapomínáme na chudé lidi, kteří na hranicích mezi státy hledají svobodu, na migranty, kteří jsou nuceni utíkat před hladem a válkou, ale narazí na zeď z ostnatých drátů, jež jim nedovolí projít. Víme o tom, ale neproniká to do srdce... Žijeme ve lhostejnosti, a tato lhostejnost je drama dobré informovanosti, leč necitelnosti k realitě druhých. Toto je propast lhostejnosti.

Je tu ještě jedna zarážející věc. Známe jméno žebráka. Víme, že se jmenoval Lazar. I boháč znal jeho jméno, protože uprostřed pekelných muk volá k Abrahamovi, aby mu »poslal Lazara«. Jméno boháče však neznáme. Evangelium nám neříká, jak se onen pán jmenoval. Byl jen nositelem přídavných jmen: bohatý, mocný... a mnoha dalších. Sobectví nás připravuje o skutečnou identitu, o naše jméno a nutí jen vážit adjektiva. Je to způsobeno zesvětštěním. Upadli jsme do kultury adjektiv, v níž je tvojí hodnotou to, co máš, a to, co můžeš... Nikoli však tvoje jméno. Ztratil jsi jméno. K tomu vede lhostejnost, ke ztrátě jména. Jsme pouze bohatí, máme to či ono. Jsme pouhá přídavná jména.

Prosme dnes Pána o milost nepodlehnout lhostejnosti,  o milost, ať všechny informace, které máme o lidských bolestech, sestoupí k srdci a pohnou námi, abychom dělali něco pro druhé.

 

Kázal papež František při ranní mši v kapli Domu sv. Marty.Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.4.20 O institucionalizovaných Jidáších a Jidáškovi v našem nitru
7.4.20 Vytrvat ve službě
6.4.20 O chudých, ve kterých je vždycky přítomen Ježíš
4.4.20 O nákaze, kterou šíří pokušení
3.4.20 O sedmibolestné Matce a učedniciHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež jmenoval studijní komisi pro ženský diakonát

O institucionalizovaných Jidáších a Jidáškovi v našem nitru

Papež: Jak prožít Velikonoce doma? S křížem a evangeliem.

Cantalamessa: Maria matka křesťanů

Vytrvat ve službě

Kardinál Pell jednohlasně zproštěn viny

Cantalamessa: Maria pod křížem

Papež ustavil fond pro misijní oblasti postižené koronavirem

Úřad pro laiky, rodinu a život: Neopouštějme seniory!

O chudých, ve kterých je vždycky přítomen Ježíš

Cantalamessa: “Co po mě žádáš, ženo?” - Mariina kénosis

Mimořádný výstav Turínského plátna

 Nově na webu
Svatý otec: Velikonoce – domácí liturgie

Publicistika: Požehnání, které rozčísá temnoty strachu

Publicistika: Koronavirus dnes a zítra

Rozhovory: O Janu Pavlu II. , vyhaslosti víry a možnosti jiné cesty

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv duben 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu