Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   15. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.3.2020 

Sdílejte radost z evangelia s dnešními lidmi, vybízí papež anglické věřící

Velká Británie. V posledních dnech řada zemí, včetně Španělska, Portugalska, Irska či Itálie, obnovila své zasvěcení Panně Marii. O nedělním poledni se k nim připojili rovněž věřící z Anglie a Wallesu, kteří v poutním místě Walsingham svěřili Bohu svou víru a osobní život prostřednictvím jeho Matky.

Následovali tak první mariánskou dedikaci své vlasti, kterou v roce 1381 učinil král Richard II. Vprostřed politických nepokojů se čtrnáctiletý panovník obrátil o přímluvu k Matce Boží a při obřadu ve Westminsterském opatství prohlásil Anglii a Walles za její dědictví. Tento titul jim v průběhu pozdějších dějin neodepřel žádný další panovník či parlament, a to ani během reformace.

Mariánská úcta na britských ostrovech je nicméně staršího data, popisuje mons. John Armitage, rektor katolické národní svatyně ve Walsinghamu, která odkazuje k mariánským zjevením v roce 1061. Nazaretská Panna v nich sdílela radost z narození Vykupitele. Walsingham byl spolu s Compostelou a Jeruzalémem hlavním cílem středověkých poutníků, dokud tamní poutní kostel nezničil a mariánskou sochu nespálil Jindřich VIII.

Svatyně byla opětovně otevřena v 19. století, avšak původní poselství – hluboká Mariina radost v okamžiku Zvěstování – se postupně vytrácelo. Rektor poutního místa proto již před dvěma lety (2017) navrhl smírnou pouť mariánské sochy (která je replikou spáleného originálu) po všech anglických katedrálách. “Začali jsme v Liverpoolu v červnu před dvěma lety a v každé katedrále jsme se po tři dny modlili, aby tak lidé mohli Panně Marii navrátit zemi, kterou jí král Richard II. svěřil před více než šesti sty lety. Přišly tisíce věřících”, vysvětluje mons. Armitage. “Vedla nás Boží ruka, protože nám dovolila zakončit tuto pouť, s výjimkou její poslední etapy v londýnské Westminsterské katedrále, mateřském kostele anglických katolíků. Nečekali jsme, že pouť vyvrcholí spolu s kulminující pandemií”, dodává rektor walsinghamské svatyně, který při nedělní mši svaté pronesl modlitbu, jíž se Anglie opět darovala Matce Boží. Jejím autorem je Erasmus Rotterdamský, jeden ze slavných návštěvníků Walsinghamu.

Během bohoslužby přenášené streamingovým vysíláním mons. Armitage rovněž přečetl list papeže Františka, který letos v únoru při jedné středeční generální audienci požehnal novému obrazu Panny Marie Walsinghamské, před nímž se dedikace uskutečnila. Svatý otec se modlí za to, aby věřící Anglie a Wallesu, kteří se opětovně svěřili v pokorné službě Bohu pod záštitou Panny Marie Walsinghamské, sdíleli radost z evangelia s lidmi naší doby, čteme poselství, podepsaném kard. Parolinem a adresovaném kard. Nicholsovi. Povzbuzuje je, aby čerpali moudrost a sílu ze svědectví mnoha mučedníků a vyznavačů své země, a mohli tak vydávat svědectví o kráse katolické víry, podporovat jednotu mezi křesťany a přinášet milosrdnou Kristovu lásku nejchudším bratrům a sestrám. Papež připomíná staletou mariánskou úctu těchto krajin a jejich věrnost Petrovu stolci a v závěru svého poselství je svěřuje Mariině mateřské přímluvě.

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.1.21 Navzdory novému lockdownu britské kostely zůstávají otevřené
25.11.20 Křesťané v Anglii sestupují do podzemí
10.11.20 Vládní ingerence do pravomocí biskupů je nebezpečný precedens
7.9.20 Azylový systém Velké Británie je nelidský
14.3.19 Počet konvertitů ve Velké Británii narůstáHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti