VaticanNews.va

   23. 1. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8765
Poslechem z webových stránek.5397
Četbou textů na webových stránkách.8255
Poslechem i četbou.5248


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Relikvie, ostatky a Světlo světa

Papežský telegram Bidenovi: Usilujte o autentickou spravedlnost a svobodu

Papež vyzval k modlitbě za jednotu křesťanů a bratrskému dialogu s Židy           


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

16.4.2020 

O radosti, která uchvacuje

Vatikán. Papež při ranní mši v kapli Domu sv. Marty kázal o radosti, která uchvacuje a proměňuje. „Bez Ducha svatého nelze mít pravou radost,“ řekl. Dnešní eucharistii obětoval za lékárníky a lékárnice.

V těchto dnech mi vytýkali, proč jsem opomněl poděkovat jedné skupině pracujících... Poděkoval jsem lékařům, ošetřovatelům, dobrovolníkům... »Zapomněl jste na lékárníky!« - i oni usilovně pracují, aby pomáhali nemocným se vyléčit. Modleme se také za ně.

V homilii papež komentoval čtení ze Skutků apoštolů (3, 11-26) a Lukášovo evangelium (24,35-48), popisující nálady v Jeruzalémském lidu po Velikonočních událostech, po Ježíšově Zmrtvýchvstání a po zázračném uzdravení chromého skrze Petra a Jana.

„V těchto dnech měli lidé v Jeruzalémě rozmanité pocity: strach, úžas, pochybnost. [Ve Skutcích apoštolů čteme:] »Protože se uzdravený chromý držel Petra a Jana, v úžasu se k nim sběhl všechen lid« (3,11). Byl tam neklid, protože se děly věci, kterým nerozuměli. Pán [čteme v evangeliu] šel za svými učedníky. Oni již věděli, že vstal z mrtvých. I Petr to věděl, protože s ním onoho dne mluvil. Dva učedníci z Emauz to věděli, ale když se jim Pán zjevil »zděsili se a ve strachu se domnívali, že vidí ducha« (Lk 24,37). Totéž zakusili u jezera, když Ježíš kráčel po vodě. Tehdy si však Petr dodal odvahy a vyzval Pána: »Když jsi to ty, rozkaž, ať přijdu k tobě po vodě« (srov. Mt 14,28). Dnes byl Petr zticha, ráno mluvil s Pánem. Nikdo neví, co si onoho dne řekli, a proto byl zticha. Byli však plni obav a zděšení. Mysleli si, že vidí nějakého ducha. Pán jim však řekl: »Proč jste rozrušeni a proč vám v mysli vyvstávají pochybnosti? Podívejte se na mé ruce a na mé nohy... a ukázal jim rány« (srov. Lk 24,38-39). Poklad, který Ježíš vynesl do nebe, aby jej ukazoval Otci a prosil za nás. »Dotkněte se mě a přesvědčte se: duch přece nemá maso a kosti« (Lk 24,39).

A potom vysloví větu, která mi přináší velkou útěchu, a proto je tato pasáž z evangelia jednou z mých oblíbených: »Pro samou radost však tomu pořád ještě nemohli věřit a jen se divili« (Lk 24,41). Radost jim bránila věřit. Tak velká to byla radost: „Ne, to nemůže být pravda. Tato radost je neskutečná, je přílišná.“ To jim bránilo věřit. Radost, chvíle obrovské radosti. Překypovali radostí, která je ochromovala. A radost je jedno z přání, které má Pavel pro svoje v Římě: »Bůh dárce naděje, ať vás naplní samou radostí« (Řím 15,13), říká jim. Plnost radosti, být plní radosti - to je zkušenost nejvyšší útěchy. Pán umožňuje chápat, že jde o něco jiného než být veselý, pozitivní, projasněný... Ne. Být radostný, plný radosti, to znamená být opravdu uchvácen radostí. A proto Pavel přeje Římanům, aby je Bůh, dárce naděje, naplnil samou radostí.

A toto slovo, tento výraz se opakuje mnohokrát. Stane se tak například ve vězení, kde Pavel zachrání život žalářníkovi, který chtěl spáchat sebevraždu, protože zemětřesení otevřelo brány žaláře, a potom mu hlásá evangelium, pokřtí jej, a žalářník, jak praví Bible, »jásal nad tím, že uvěřil« (Sk 16, 29-34). Totéž se stane  se správcem pokladny etiopské královny, když jej Filip pokřtil a zmizel, a on jel dále svou cestou »a radoval se« (Sk 8,39).  A totéž v den Nanebevstoupení, když se učedníci vrátí do Jeruzaléma. Je to plnost útěchy, plnost Pánovy přítomnosti, protože, jak říká Pavel Galaťanům: »ovocem Ducha je radost« (srov. Gal 5,22). Není to konsekvence emocí, které propuknou, když se stane něco pozoruhodného. Jde o víc. Radost, která nás naplňuje, je plodem Ducha svatého. Bez Ducha ji mít nelze. Obdržet radost Ducha je milost.

Vybavují se mi poslední odstavce exhortace Pavla VI. Evangelii nuntiandi (srov. 79-80), kde mluví o radostných křesťanech, a radostných šiřitelích evangelia, nikoli o těch, co jsou stále zachmuření. Dnes je hezký den k přečtení tohoto biblického textu o radosti: »Pro samou radost však tomu nemohli uvěřit«.

V knize Nehemiášově je jedna pasáž, která nám dnes v této reflexi o radosti pomáhá. Lid se vrátil do Jeruzaléma [z vyhnanství] a nalezl knihu Zákona - kterou sice znali nazpaměť, ale nyní ji objevili – a uspořádali velikou slavnost. Veškerý lid se shromáždil a kněz Ezdráš předčítal z knihy Zákona. Lid dojetím plakal, plakal radostí, protože se nalezla kniha Zákona. Na závěr, když kněz Ezdráš skončil, řekl Nehemiáš lidu: »Nebuďte zarmoucení, neboť radost z Hospodina je vaše síla« (srov. Neh 8,1-12).

Toto slovo z knihy Nehemiášovy nám dnes pomáhá. Velká síla, kterou máme, abychom  se proměnili, hlásali a dosvědčovali evangelium životem, je radost z Pána, plod Ducha svatého, o který Jej dnes prosíme.“

 

Kázal papež František při ranní mši, zakončené opět adorací Nejsvětější svátosti vystavené v monstranci k duchovnímu svatému přijímání věřících, kteří sledují každodenní bohoslužbu z Domu sv. Marty v přímém přenosu.Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zad
29.11.20 Papež: Víra je opakem prostřednosti, je vroucí touhou po Bohu
22.11.20 Jsme stvořeni, abychom uskutečňovali Boží snyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Mediální sdílení nikdy plně nenahradí očité svědectví

Papežská akademie pro život varuje před „vakcinačním nacionalismem“

Arcibiskup Gallagher: Sílu zákona nesmíme nahradit zákonem síly

Papež kondoloval k úmrtí pomocného biskupa Mexika

Papežova předmluva ke knize nigerijské migranty: Vinu nesou ti, kdo si kupují ženské tělo

Vynesen rozsudek v kauze bývalého ředitele vatikánské banky

Arcibiskup Manaus děkuje papeži za dar na nákup kyslíkových bomb

Papež uznal heroické ctnosti profesora Lejeuna, objevitele příčiny Downova syndromu

Nesmyslná krutost, píše papež o atentátech v Bagdádu

Papežova předmluva ke sbírce veršů: Krása je zkušenost

Ctnosti a neřesti – nový televizní rozhovor s papežem Františkem

Američtí biskupové: Těšíme se na spolupráci, vhod i nevhod

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba za jednotu křesťanů

Publicistika: Eschatologie života

Publicistika: Jedinečná, vytoužená a velice milovaná

Rozhovory: Nadějí jsme zachráněni

Homilie: Obrácení

Archiv zpráv leden 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti