VaticanNews.va

   27. 11. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8405
Poslechem z webových stránek.5194
Četbou textů na webových stránkách.7976
Poslechem i četbou.5019


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

O “covidových” situacích a trojí životní samotě

Křesťané v Anglii sestupují do podzemí

Svatý otec: Poslední soud zakládá Pán na našich rozhodnutích


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

28.4.2020 

O drobném každodenním lynčování klevetami

Vatikán. „Proti lavině falešných zpráv, které utvářejí mínění, často nelze nic dělat. Existuje však i drobné každodenní klevetění, na kterém se podílíme, i v našich křesťanských institucích“ – konstatoval papež během kázání při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Bohoslužbu uvedl mešní intencí:

Nyní, kdy začínají přicházet nařízení pro vyjití z karantény, prosme Pána, aby dal svému lidu, nám všem, milost prozíravosti a poslušnosti k těmto nařízením, aby se pandemie nevrátila.

V homilii papež komentoval čtení ze Skutků apoštolů (7, 51-8,1a), jež podává řeč prvomučedníka Štěpána a jeho svědectví pravdě.

V prvním čtení těchto dní čteme o Štěpánově mučednictví. Došlo k němu jednoduše. Učitelé Zákona netolerovali zřetelnost [jeho] učení a jakmile ho vyslovil, šli a požádali někoho, aby řekl, že slyšel Štěpána, jak se rouhá proti Bohu a proti Zákonu (srov. Sk 6,11-14). A potom se na něho vrhli a ukamenovali jej. Jen tak, jednoduše (srov. Sk 7,57-58). Takový je postup jednání a nebylo to poprvé. Také s Ježíšem tak jednali (srov. Mt 26,60-62). Lid, který tam byl v přesvědčení, že jde o rouhače, křičel: »Ukřižuj ho!« (Mk 15,13). Je to podlost, zjednávat „spravedlnost“ na základě falešných svědectví. Takové je schéma. V Bibli je víc takových případů: stejně jednali se Zuzanou (srov. Dan 13,1-64), s Nábotem (1 Král 21,1-16) a Aman se tak snažil naložit s lidem Božím (srov. Est 3,1-14). Falešné zprávy a pomluvy lidi rozčílí, takže požadují spravedlnost. A to je lynčování.

A tak [Štěpána] přivádějí k soudci, aby tomu všemu dal formu legálnosti. Je však již odsouzen. Soudce by musel být velice, velice odvážný, aby se postavil proti tomuto „lidovému“ soudu, záměrně předem připravenému. To je případ Piláta, který jasně viděl, že Ježíš je nevinný, ale spatřil lid, a umyl si ruce (srov. Mt 27,24-26). Je to způsob, jak pěstovat zákonodárství. Vidíme to i dnes. Děje se tak i dnes v některých zemích. Když má v nějaké zemi dojít ke státnímu převratu nebo je třeba „odstranit“ nějakého politika, aby se neúčastnil voleb, jedná se stejně: falešné zprávy, pomluvy, případ se svěří některému ze soudců, kteří rádi vytvářejí zákonodárství za pomoci tohoto oportunistického pozitivismu, který je v módě, a potom se vynese soud. To je sociální lynč. A tak tomu bylo se Štěpánem, takto byl vynesen rozsudek nad Štěpánem. Je souzen jako někdo, kdo je již odsouzen oklamaným lidem.

Tak je to i dnešními mučedníky. Soudci nemají možnost zjednat spravedlnost, protože soud už byl vynesen. Pomysleme například na Asii Bibi, jak jsme viděli. Deset let ve vězení, protože byla odsouzena pomluvou a lidem, který chtěl její smrt. Proti této lavině falešných zpráv, které utvářejí mínění, často nelze nic dělat. Nelze nic dělat.

V souvislosti s tím myslím na Šoá, což je případ tohoto druhu. Bylo vytvořeno mínění namířené proti jednomu národu a potom bylo normální, že jsou zabíjeni. To je postup, jak „odstranit“ lidi, kteří jsou dotěrní a otravní.

Všichni víme, že to není dobré, ale nevíme, že existuje také drobné lynčování, jež se snaží soudit lidi, vytvářet falešnou pověst, skartovat a vynášet rozsudek. Drobné každodenní lynčování klevetami, jež utvářejí mínění. Nezřídka někdo o někom řekne: „Tento člověk je spravedlivý.“ – „A ne, ne, říká se, že..“ - A oním „říká se“ se vytváří mínění, které má s dotyčným skoncovat. Pravda je jiná. Pravda je svědectví o pravdě, o tom, čemu člověk věří. Pravda je zřejmá, transparentní. Pravda netoleruje nátlak. Podívejme se na mučedníka Štěpána, prvního mučedníka po Ježíši. Pomysleme na apoštoly, všichni vydali svědectví. A pomysleme na četné mučedníky, také na toho, kterého si připomínáme dnes, na sv. Petra Chanela. Začaly kolovat klevety, že je proti králi. Vznikla fáma, a byl zabit. A pomysleme na sebe, na svůj jazyk. Častokrát svými komentáři začínáme takovéto lynčování. I v našich křesťanských institucích jsme viděli mnoho takových lynčů, které vznikly z klevet.

Kéž nám Pán pomůže, abychom byli spravedliví ve svých soudech a nerozpoutávali či nenásledovali hromadný ortel, vyvolaný klevetami.

Kázal papež František při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Bohoslužbu, přenášenou sdělovacími  prostředky, zakončila adorace Nejsvětější svátosti, vystavená v monstranci k duchovnímu eucharistickému přijímání, a svátostné požehnání.Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.11.20 Jsme stvořeni, abychom uskutečňovali Boží sny
15.11.20 Věrnosti se podle evangelia nedosáhne bez riskování
20.10.20 Bratrství se zrodilo z Kříže
27.9.20 Svatý otec: Obrácení je vzájemné setkání
8.7.20 Hledání Boží tváře je zárukou dobrého konce naší cestyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež František: Naděje je ctností srdce vyhlížejícího zítřek

Adventní meditace pro římskou kurii tentokrát o “věčných pravdách” v čase pandemie

Vatikánský diplomat v Džiddě doporučil bratrství namísto pouhé tolerance

Papež František děkuje argentinským “mujeres de las villas” za boj proti potratům

Papež ocenil adventní vysílání salesiánského rozhlasu Cube

Církev má být jednotná, nikoli uniformní, píše papež slovinské Charitě

František se modlí za zesnulého Diega Maradonu

Alfonso Ugolini – muž vysvěcený na kněze v 65 letech mezi blahoslavenými

V Británii se vrátí bohoslužby od 2. prosince

Francouzští biskupové se ohradili proti plošnému limitování účastníků bohoslužeb

Papež: Bůh dává i žádá lásku

Křesťané v Anglii sestupují do podzemí

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba rodící se církve

Publicistika: Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?

Publicistika: Proměnit svět

Rozhovory: O “covidových” situacích a trojí životní samotě

Homilie: Čas Božího navštívení

Archiv zpráv listopad 20
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Starší zprávy >

Náš tip

Bratrství se zrodilo z Kříže

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě