VaticanNews.va

   21. 10. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8196
Poslechem z webových stránek.5069
Četbou textů na webových stránkách.7773
Poslechem i četbou.4852


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Ve filmu František vyslovil papež podporu občanským svazkům pro homosexuály

Modlitba Žalmů – 1. část

Představitelé irských katolíků se ohradili proti zrušení bohoslužeb


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

5.5.2020 

O překážkách v následování Ježíše

Vatikán. „Ježíše nelze následovat bez vnitřní svobody,“ kázal papež František, který dnes načrtnul některé překážky, s nimiž se věřící na svojí cestě setkává. V kapli Domu sv. Marty sloužil ve streamingovém přenosu mši svatou za všechny zesnulé s nálezem koronaviru, kterých bylo k dnešku na celém světě 252 tisíc z celkového počtu 20 milionů 218 tisíc všech úmrtí na světě za tutéž dobu.

Modleme se dnes za ty, kdo zemřeli při pandemii. Zemřeli osamoceni, bez pohlazení svých drahých, ba dokonce bez pohřbu. Pán ať je přijme do své slávy.

V homilii papež komentoval evangelium (Jan 10,22-30), kde Ježíš vytýká židům, že nevěří v Mesiáše, ačkoli viděli Jeho skutky.

Ježíš byl v chrámu, blížily se Velikonoce. A tehdy se kolem něho shlukli židé a řekli mu: »Jak dlouho nás chceš držet v napětí? Jsi-li ty Mesiáš, řekni nám to otevřeně!« (v.24). Došla jim trpělivost, a Ježíš jim umírněně odpověděl: »Řekl jsem vám to, a nevěříte« (v.25). Oni však dále naléhali: „Jsi to ty?“ - »Už jsem vám to řekl, ale nevěříte!« - »Ale vy nevěříte, protože nepatříte k mým ovcím« (v.26). To v nás možná vyvolá pochybnost: Věřím já? Patřím k Ježíšovým ovcím? Co kdyby nám Ježíš řekl: „Vy nemůžete věřit, protože nepatříte...?“ Jde o víru, která předchází setkání s Ježíšem? Co znamená patřit k víře v Ježíše? Co mne zadržuje přede dveřmi, kterými je Ježíš?

Existují postoje, jež předcházejí vyznání [víry] v Ježíše. I pro nás, kteří jsme součástí Ježíšova stádce. Jsou to „předběžné antipatie“, jež nám nedovolují poznat Ježíše více. První ze všech je majetek. I mnozí z nás, kteří jsme vstoupili Pánovými dveřmi, se zastavujeme a nejdeme dál, protože jsme uvězněni v majetku. Pán je vůči majetku velmi tvrdý, velmi tvrdý. Říká dokonce, že snadněji projde velbloud uchem jehly nežli bohatý vejde do nebeského království (srov. Mt 19,24). To je tvrdé. Majetek překáží v cestě. Máme tedy propadnout pauperismu? Nikoli, ale nesmíme být otroky majetku, nežít kvůli bohatství, protože majetek je pánem tohoto světa a nemůžeme sloužit dvěma pánům (srov. Lk 16,13). A bohatství nás brzdí.

Další překážkou v poznávání Ježíše a přináležitosti k Ježíši je rigidita. Strnulost srdce. Také strnulost ve výkladu Zákona. Ježíš vytýkal farizeům a učitelům Zákona tuto strnulost (srov. Mt 23,1-36), která není věrností. Věrnost je vždycky Boží dar, rigidita je sebejistota. Vzpomínám si, jak jsem kdysi přišel do farnosti a jedna paní – dobrá žena – ke mně přistoupila a řekla: „Otče, poraďte mi.“ – Dobře. „Minulý týden v sobotu jsme šli s rodinou na svatbu, která byla se mší. Byla sobota odpoledne a tak jsme si mysleli, že touto mši splníme nedělení povinnost. Ale potom, když jsme se vrátili domů, jsem zjistila, že čtení z této svatební mše nebyla z neděle. A tak jsem se ocitla ve smrtelném hříchu, protože v neděli jsem na mši nebyla. Byla jsem na mši, která nebyla pravá, protože čtení, která se četla nebyla pravá.“ – To je rigidita. Ona paní patřila k jednomu církevnímu hnutí... Toto je rigidita, která vzdaluje od Ježíšovy moudrosti a krásy, a odnímá ti svobodu. Mnozí pastýři podněcují v duších věřících růst této rigidity, která nám nedovoluje vstoupit Ježíšovými dveřmi (srov. Jan 10,7). Je důležitější dodržování psaného Zákona nebo vlastní interpretace Zákona než svoboda ubírat se dál následováním Ježíše?

Další překážkou, která nám brání poznávat Ježíše, je omrzelost. Ochablost... pomysleme na onoho člověka u rybníka [Bethzatha], který tam strávil 38 let (srov. Jan 5,1-9). Mrzutost nám odnímá ochotu jít dál. „Ano, půjdu, ale ne teď...“ všechno ústí do vlažnosti a netečnosti. Omrzelost překáží na cestě vpřed.

Další, dosti nepěknou překážkou je klerikální postoj. Klerikalismus se staví na místo Ježíše a říká: „Toto musí být takto a takto...“ – Ale Mistr učí... - „Nech na pokoji Mistra. Je to takto a takto. Když tak nebudeš jednat, nemůžeš vejít.“ Klerikalismus odnímá věřícím svobodu víry. Klerikalistický postoj v církvi je ošklivá nemoc.

Další, co nám brání jít vpřed, poznávat a vyznávat Ježíše, je světské smýšlení. Když zohledňování a praktikování víry vyúsťuje do zesvětštění, všechno je mondénní. Pomysleme na slavení některých svátostí v některých farnostech, na zesvětštení, jež tam panuje. Je nepochopena milost Ježíšovy přítomnosti.

Tyto věci nám brání patřit k Ježíšovu stádci. Jsme „ovcemi“ následujícími tyto věci: bohatství, mrzutost, rigiditu, zesvětštění, klerikalismus, konvence, ideologie a formalismy. Chybí svoboda. Nelze následovat Ježíše bez svobody. [Někdo namítne:] „Ale svoboda někdy zajde dál a uklouzne.“ – Ano, to je pravda. Ve svobodě můžeme uklouznout. Horší je však dříve uklouznout než vykročit, což se děje těmito věci, které nám brání vydat se na cestu.

Pán ať nás osvítí, abychom nahlédli do svého nitra, zda je tam svoboda vejít dveřmi, kterými je Ježíš, patřit k Ježíšovu stádci a stát se ovcemi Jeho stádce.

Kázal dnes papež v kapli Domu sv. Marty při bohoslužbě zakončené adorací svátosti oltářní, vystavené k duchovnímu svatému přijímání věřících, kteří sledují její přímý přenos.

 Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.10.20 Bratrství se zrodilo z Kříže
27.9.20 Svatý otec: Obrácení je vzájemné setkání
8.7.20 Hledání Boží tváře je zárukou dobrého konce naší cesty
29.6.20 Potřebujeme proroctví, nikoli mluvky, kteří slibují nemožné
14.6.20 Papež: Eucharistie je Památkou, jež uzdravuje naši paměťHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Kdo ctí Boha, váží si lidí

Vrchní imám Al Tajíb: Terorista nereprezentuje Mohamedovo náboženství

Mezináboženský apel z Kapitolu: Za novou architekturu míru

Ve filmu František vyslovil papež podporu občanským svazkům pro homosexuály

Papež: Čím více lneme k Pánu Ježíši, tím jsme otevřenější

Papež František se zúčastní mezináboženské akce mír na římském Kapitolu

Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…

Ubývá duchovenstva, tedy kněží i řeholních sester

Posláním křesťanů je mluvit o Bohu a dosvědčovat Jej

Papež ke karabiníkům: Zavazuje vás důvěra a respekt, kterou k vám lidé mají

Přišel čas zhodnotit roli laiků, píše František

Salvadorský parlament prohlásil vodu za lidské právo

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba Žalmů – 2. část

Publicistika: Proč je přitažlivé proroctví zkázy

Publicistika: Ať si moje děti nezvyknou…

Rozhovory: Měl jsem pocit, že mluvím k přízrakům

Homilie: Svatý Václav nebyl kníže, ale otec ubohých

Archiv zpráv říjen 20
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Bratrství se zrodilo z Kříže

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě