VaticanNews.va

   25. 1. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8771
Poslechem z webových stránek.5405
Četbou textů na webových stránkách.8260
Poslechem i četbou.5254


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papežský telegram Bidenovi: Usilujte o autentickou spravedlnost a svobodu

Modlitba za jednotu křesťanů

Papež uznal heroické ctnosti profesora Lejeuna, objevitele příčiny Downova syndromu


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

6.5.2020 

O duchovním a domáckém mafiánství

Vatikán. Při dnešní ranní eucharistii v kapli Domu sv. Marty se Petrův nástupce modlil za pracovníky v médiích, aby svou leckdy rizikovou prací prokazovali službu pravdě. Právě takto ve světě působí Ježíš, který ustavičně vrhá světlo na vezdejší dění, a tak osvětluje svobodu a pravdu, podotkl papež v homilii.

V úvodu streamované ranní mše papež František jako obvykle přiblížil její úmysl:

„Modleme se dnes za muže a ženy, kteří pracují ve sdělovacích prostředcích. V tomto pandemickém čase hodně riskují a mají mnoho práce. Kéž jim Pán pomáhá v této přenosové práci, která má neustále šířit pravdu.“

Kázání se odvíjelo od dnešního evangelia (Jan 12,44-50), v němž Ježíš představuje sám sebe jako světlo a vyjevuje svůj vztah k Otci:

„Tento úryvek z Janova evangelia ukazuje důvěrnost panující mezi Ježíšem a Otcem. Ježíš konal to, co mu Otec přikázal. Proto praví: » Kdo věří ve mne, věří ne ve mne, ale v toho, který mě poslal. « A poté upřeňuje své poslání: » Já jsem přišel na svět jako světlo, aby žádný, kdo věří ve mne, nezůstal v temnotě.« Mluví o sobě jako o světlu. Ježíšovým posláním je osvětlovat, je světlem. Sám o sobě prohlásil: »Já jsem světlo světa« (Jan 8,12). Prorok Izaiáš toto světlo předpověděl: »Lid, který žil v temnotě, uviděl veliké světlo« (Mt 4,16; srov. Iz 9,1). Hovoří se zde o příslibu světla, které osvítí všechen lid, a jehož nositeli se mají stát rovněž apoštolové. Pavel vyprávěl králi Agrippovi o tom, jak byl vyvolen, aby přinášel světlo, které nepatří jemu, nýbrž jinému (srov. Sk 26,18). Ježíš přichází na svět jako světlo a toto Ježíšovo světlo mají apoštolové vnášet do temnot, osvěcovat svět.

Potíž je v tom, že Ježíšovo světlo se střetlo s odmítnutím, a to již v samém počátku. Jan zcela jasně říká: »Do vlastního přišel, ale vlastní ho nepřijali. Milovali více temnoty než světlo.« (srov. Jan 1,9-11). Uvykli temnotám a žili v nich, nedokázali a nemohli přijmout světlo, protože otročili tmě. Ježíš proto ustavičně zápasí o to, aby osvěcoval, vnášel světlo, které objasňuje pravou podstatu věcí, odkrývá svobodu i pravdu a vyznačuje cestu, po níž máme v tomto světle jít.

Pavel zakusil tento přechod z temnoty do světla, když ho Pán zastavil na cestě do Damašku. Ztratil zrak, oslepilo jej Pánovo světlo, prozřel teprve po několika dnech a dal se pokřtít (srov. Sk 9,1-19). Prožil přechod z temnoty, v níž žil, do světla. Tentýž, jaký se uskutečnil v nás při svátostném přijetí křtu: proto se křest v prvních stoletích nazýval »osvícením« (sv. Justin, Apologie, 1,61,12), protože poskytoval světlo, umožňoval vstoupit. Z toho důvodu při křestním obřadu předáváme rodičům zažehnutou svíci, aby na dítě dopadlo světlo, které přináší Ježíš.

Avšak lid a vlastní národ Ježíše odmítl. Natolik uvykl temnotám, že jej světlo oslňovalo, nešel za ním. Totéž drama působí náš hřích, který nás zaslepuje, až nesneseme světlo kvůli nemocnému zraku. V Matoušově evangeliu to Ježíš jasně vyslovil: »Je-li však tvé oko nemocné, celé tvé tělo bude temné. Jestliže tedy vnitřní světlo je tmou, jak hluboká bude sama temnota!« (Mt 6,23). Temnota...Konverze znamená přechod z temnoty do světla. Kvůli čemu však onemocní oči, zrak víry? Co je sráží k zemi, zaslepuje? Neřesti, světský duch, pýcha. Tato trojice – neřesti, pýcha a světský duch – tě přivádí do spolku s druhými, aby ses v temnotě bezpečně zahnízdil. Často se mluví o mafiích: tady jsou! Existují totiž »duchovní« a »domácí« mafie, neustálé vyhledávání společníků, kteří se navzájem kryjí a setrvávají v temnotě. Není jednoduché žít ve světle, které odhaluje mnoho špatností v našem nitru, jež bychom raději neviděli – neřesti, hříchy...Přemýšlejme o nich a o své pýše, zesvětštění. To vše nás zaslepuje a oddaluje od Ježíšova světla. V tomto přemýšlení ovšem nenarazíme na dělící zeď, nýbrž na východisko. Ježíš, který sám sebe představuje jako světlo, »nepřišel, abych svět soudil, ale abych svět spasil.« Ježíš, Světlo, nás povzbuzuje: »Neměj strach, dej se osvítit, ukaž se s tím vším, co nosíš v nitru, protože dál už tě povedu já. Neodsoudím tě, spasím tě«. Pán nás zachraňuje z temnot, které máme v nitru, z temnot každodenního sociálního, politického, národního i mezinárodního života…z hustých temnot, které zde vládnou. Pán z nich vyvádí, ale předtím žádá o odvahu, abychom tyto temnoty prohlédli a dali vstoupit spásonosnému světlu. Nemějme z Pána strach: je velmi dobrý, mírný, blízký. Přišel nás zachránit. Nebojme se Ježíšova světla”.

Kázal dnes papež František v Domě svaté Marty při ranní bohoslužbě, kterou opětovně zakončila adorace s eucharistickým požehnáním.Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zad
29.11.20 Papež: Víra je opakem prostřednosti, je vroucí touhou po BohuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež k latinskoamerickým biskupům: Církev se rozpoznává v lámání chleba

Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli

Papež rozdal Bible a vyzval k modlitbě za bezdomovce zemřelé zimou

Změna papežského programu

Papež: Mediální sdílení nikdy plně nenahradí očité svědectví

Papežská akademie pro život varuje před „vakcinačním nacionalismem“

Ctihodný Lejeune: Příklad vědecké poctivosti a osobní odvahy

Před svatyní uchovávající Archu úmluvy došlo k masakru

Arcibiskup Gallagher: Sílu zákona nesmíme nahradit zákonem síly

Papež kondoloval k úmrtí pomocného biskupa Mexika

Papežova předmluva ke knize nigerijské migranty: Vinu nesou ti, kdo si kupují ženské tělo

Vynesen rozsudek v kauze bývalého ředitele vatikánské banky

 Nově na webu
Svatý otec: Boží Slovo je milostný dopis

Publicistika: Eschatologie života

Publicistika: Jedinečná, vytoužená a velice milovaná

Rozhovory: Nadějí jsme zachráněni

Homilie: Obrácení

Archiv zpráv leden 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti