Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 2. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.5.2020 

Nemocnice, umožňující eutanazii, není katolická

Vatikán/Belgie. Kongregace pro nauku víry definitivně zasáhla po tříleté konfrontaci s belgickou kongregací Bratří milosrdné lásky z Gentu. Jejich nemocnice, specializované na léčbu psychiatrických pacientů, se od nynějška nemohou nazývat “katolické”. Převážně laické sdružení, které tyto ústavy jménem řeholníků spravuje, v nich totiž praktikuje eutanazii. Kongregace se zřekne svých psychiatrických nemocnic, reagoval generální představený René Stockman.

V Belgii byla eutanazie, uplatňovaná jako “léčba v beznadějném zdravotním stavu”, legalizována v roce 2002. O patnáct let později (2017) bohužel tato vize nemoci a pacienta pronikla do zdravotnických zařízení kongregace Bratří milosrdné lásky, založené na konci 19. století. Navzdory výzvám Kongregace pro nauku víry, o kterých jsme informovali, nedošlo ke kýženému obratu, což vyústilo v dopis, sdělující konečné rozhodnutí: “S hlubokou bolestí oznamujeme, že psychiatrické nemocnice spravované Asociací Provincialat des Fréres de la Charité asbl v Belgii, nelze od nynějška považovat za katolická zařízení.” Pod listem, datovaným 30. března, jsou podepsáni kard. Ladaria a arcibiskup Morandi, resp. prefekt a sekretář vatikánské kongregace.

Dopis, adresovaný generálnímu představenému, chronologicky podává dosavadní jednání s belgickou kongregací, v jehož rámci mělo vedení nemocniční sítě písemně a neodovolatelně stvrdit, že ctí zásadu posvátnosti lidského života a odmítá eutanazii jako nepřijatelnou, a tudíž absolutně nepraktikovatelnou. Ačkoli Svatý stolec požádal o mediaci arcibiskupa Jana Hendrikse, vyslaného na apoštolskou vizitaci kongregace, této žádosti nebylo z belgické strany vyhověno.

Rozhodnutí Kongregace pro nauku víry se netýká struktur belgického řeholního společenství, provozovaných mimo zdravotnictví, tedy padesátky škol a patnácti výchovně-vzdělávacích středisek, které mimo jiné otevřeně vystoupily proti správní radě nemocniční sítě. Vatikánský dopis předal belgickým biskupům apoštolský nuncius, mons. Kasujja, přičemž belgická biskupská konference na něj reagovala tiskovým prohlášením, v němž doufá v pokračování dialogu všech zainteresovaných stran. Zároveň zmíněným nemocnicím děkuje za jejich práci v době pandemie.

Generální představený, br. René Stockman, v tomto ohledu neprojevil přílišný optimismus: “Mluvili jsme spolu tři roky a maximálně jsme se vynasnažili”, komentuje dosavadní dialog a připomíná, že Bratři milosrdné lásky se jako první v Belgii ujímali psychiatrických pacientů, počínaje rokem 1815. “Eutanazie je však s charismatem milosrdné lásky neslučitelná. Kongregace se bude muset vzdát svých psychiatrických nemocnic v Belgii”. Toto oddělení bude velice složité, protože zmíněné nemocnice čerpají z majetku kongregace a bude nutné dosáhnout shody se správní radou. Nicméně generální představený by rád přerušil “veškeré vazby se zařízeními, která již nelze slučovat s Bratry milosrdné lásky, což má zřetelně vyjít najevo.”

 

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.12.20 Zásluhou židovské obce Státní rada zamítla paušální zákaz bohoslužeb v Belgii
25.8.20 Roste počet Belgičanů pokřtěných v dospělosti
3.10.17 Poslední šance belgické řeholní provincie Bratří milosrdné lásky
16.8.17 Herman van Rompuy komentoval papežovo rozhodnutí stran eutanázie
24.5.17 Belgičtí biskupové proti veškerým formám eutanazieHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti