Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

11.5.2020 

Muslimové vzali abúdhábský dokument vážně, říká Adrien Candiard, OP

Káhira. “Nikoli tatáž modlitba, nýbrž tentýž úmysl”. Těmito slovy komentuje francouzský dominikán Adrien Candiard v deníku Avvenire nadcházející Den modlitby, postu a skutků milosrdenství, k němuž na tento čvrtek (14.5.) vyzval Výbor pro mezilidské bratrství, vedený kardinálem Miguelem Ángelem Ayuso Guixotem. Jako první se k této iniciativě (o první květnové neděli) připojil papež František.

“Kdybychom při závažném a společném ohrožení, jakým je současná pandemie, nepodnikli něco společného, znamenalo by to, že se nepovažujeme za bratry, a veškerá prohlášení o bratrství by byla pouze planá slova”, pokračuje osmatřicetiletý řeholník, který patří k nejzajímavějším a nejoriginálnějším hlasům na poli islámských studií a mezináboženského dialogu. Právě těmito otázkami se zabývá na prestižním Institutu pro východní studia (Institut dominicain d'études orientales) v Káhiře, městě, kde dlouhodobě pobývá. Na totéž téma vydal řadu oceněných studií, včetně loňské “Porozumět islámu, protože jsme z něj nic nepochopili”, které se pouze ve Francii prodalo 25 tisíc výtisků.

“Společný den modliteb nám chce připomenout, že jsme bratři, a to nikoli mimo svá náboženství, nýbrž v jejich rámci. Nejde o vytvoření jakéhosi »univerzálního kréda«. Stejně tak nebudeme vysílat k nebi tutéž modlitbu, nýbrž předložíme Bohu – Bohu, v něhož věříme – tentýž úmysl, tedy vysvobození světa z pandemie”. Výzva tudíž spočívá v tom, že jeden druhého opravdu přijeme za bratra, což je vazba, která nutně neznamená uniformitu a zploštění různorodosti, nýbrž příležitost ke vzájemnému obohacení, nikoli ohrožení. “Naše víra se liší, přesto jsme bratři”, zdůrazňuje o. Candiard spolu s dokumentem z Abú Dhábí, který loni v únoru podepsali papež František a imám al-Tajíb.

“Abúdhábská deklarace otevřela novou kapitolu. Obrat nespočívá ani tolik v obsahu, nýbrž ve společné redakci, na níž se podílely nejvyšší autority katolického a sunnitského světa”, vysvětluje dominikánský islamolog. Co se týče konkrétního účinku, uchovává si zdravý realismus, poněvadž v tomto ohledu se předpokládá velice široký horizont: “Mezináboženské iniciativy se měří geologickým časovými jednotkami. Tím spíše, když jde o křesťanství a islám, které sdílejí paměť vzájemné nedůvěry. Mohu nicméně dosvědčit, že muslimové vzali abúdhábskou deklaraci vážně. Univerzita al-Azhar, jádro sunnitského islámu, propojené se stovkami škol, se věnovala jejímu hloubkovému studiu, což znamená, že tento dokument četlo a podrobně analyzovalo množství mladých i méně mladých muslimů”, říká francouzský teolog, podle něhož ovoce “postupně a pomalu dozraje”.

Cesta mezináboženského dialogu je strmá, avšak jako jediná též schůdná. “Nevím, jestli je dialog mezi náboženstvími možný”, uzavírá francouzský dominikán, aniž by se obával, že někoho vyvede z míry, “vím ovšem, že je nezbytný. Jedinou alternativou by totiž byla válka. Co se týče uskutečnitelnosti, je třeba ji ukázat po způsobu řeckého filosofa Diogena. Co odpověděl svému kolegovi Diodoru Chronovi, který popíral možnost pohybu? Nic, jen vykročil”.

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.2.21 František se zúčastní oslavy Mezinárodního dne lidského bratrství
27.11.20 Vatikánský diplomat v Džiddě doporučil bratrství namísto pouhé tolerance
30.10.20 Terorista z Nice nereprezentuje islám, stejně jako nelze atentátníka z Christchurch nazvat křesťanem
23.10.20 Vyhlášen nový ročník mezinárodní ceny za mezilidské bratrství
25.6.20 Deklarace o mezilidském bratrství: Abú Dhábí zasílá pomoc do AmazonieHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti