Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.5.2020 

Z otroka misionářem

Itálie. “Ohromoval veřejnost svým jazykovým umem, s nímž přecházel z jedné cizí řeči do druhé, a současně děsil zbožné ženy, které ohromeně a nevěřícně přijímaly eucharistii z jeho černých rukou”. Těmito slovy popisuje nová studie Giacoma Ghediniho, znalce dějin otrokářství a církevního historika zaměřeného na africké misie, dojem vyvolaný jedním z prvních afrických kněží po jeho příjezdu do Evropy počátkem minulého století.

Studie nazvané “Z otroka misionářem. Mezi Afrikou a Evropou – život a spisy Daniela Sorura Pharim Dena” (Da schiavo a missionario. Tra Africa ed Europa, vita e scritti di Daniele Sorur Pharim Den; Roma, Edizioni Studium, 2019, 352 stran, euro 26) si všiml vatikánský list L´Osservatore Romano.

Daniele Sorur byl Dinka z nynějšího Jižního Súdánu, který nevěděl, jak se přesně jmenuje, kde se narodil a kdy, i když pravděpodobně to bylo kolem roku 1860. Pamatoval si pouze, že byl násilím odtržen od rodiny, což se mezi obyvatelstvem v povodí Nilu běžně dělo, a stal se otrokem arabského muslima, který mu dal jméno Sorur a odvezl si ho na sever, do súdánského Kordofánu. Když dospíval, podařilo se mu uprchnout a uchýlit se do katolické misie založené Danielem Combonim. Jména, s nimiž chtěl být ztotožňován po přijetí křtu a víry, připomínaly zásadní zlomy jeho života – Daniel znamenalo spásu, Sorur prokletí.

Comboni jej přijal, vychoval, postřehl jeho inteligenci a vzal si ho s sebou do Itálie, kde mu umožnil studia na nejlepších římských katolických školách, a později do Libanonu, kde se zdokonalil v arabštině. Někdejší otrok, z něhož se stal kněz, se naučil mluvit a psát mnoha jazyky, osvojil si klasickou křesťanskou kulturu, procestoval celou Evropu a zemřel v roce 1900, pravděpodobně na tuberkulózu. Bylo mu asi čtyřicet let. Na jeho spisy, pohřbené v archivech, se brzy zapomnělo.

Nynější studie, široce podložená dosud nevydanými dokumenty, je tak první ucelenou prací o tomto muži. Přibližuje jednoho z prvních afrických kněží, kteří se objevili v Evropě a budili úžas, když sloužili mši svatou. Daniel Sorur žil v čase, v němž propukl evropský kolonialismus a Afrika se stala kořistí velkých mocností. Za dělením Afriky (scramble for Africa, chceme-li užít dobový výraz), se skrývalo silné vědomí evropské nadřazenosti. Povýšenosti, která vyústila v rasismus a nakazila i mnohé misionářské kruhy. Z předmluvy ke studii vysvítá autorovo překvapení nad značně pohrdlivými odsudky, dnes nepředstavitelnými, které o Afričanech vyslovili rovněž četní Comboniho misionáři.

Sám Comboni naopak na Afriku pohlížel s nejvyšší úctou, protože vytušil, že na onom panenském a dosud polodivokém světadíle se může psát budoucnost křesťanství. Daniele Sorur, otrok vysvěcený na kněze, kazatel a spisovatel, byl možná nejúplnějším důkazem, předjímajícím tuto Comboniho vizi. Úvahy tohoto dinského kněze o postavení afrického člověka, “negra”, jak se tehdy pohrdlivě říkalo, jeho promyšlená demolice rasistických idejí, tenkrát velmi módních, opírající se o jasnou intuici o relativnosti kultur, jeho vášnivá obrana rovnosti lidí, ať již žijí kdekoliv, jeho schopnost reflexe na úrovni evropského intelektuála z něj činí unikum. Rovněžtak udivují jeho opatrné, avšak zcela zřejmé názory na kněžský celibát, který se v Africe střetává se zcela odlišnými životními návyky a hodnotami, čteme ve vatikánském deníku, který tuto nevšední postavu doporučuje pozornosti svých čtenářů.

 



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.10.20 Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…
13.7.16 Italský misionář Argese čestným občanem Keni
18.12.15 Misijní agentura Misna má ukončit činnost
24.3.15 Za posledních 35 let ve světě zemřelo 1062 misionářů
19.1.15 Italský misionář o ukončené papežově apoštolské cestě



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti