Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   13. 6. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

3.6.2020 

Josef Pieper: Epidemické šíření lži vede k despotismu

Německo/Itálie. Již před půl stoletím Josef Pieper (1904-1997) varoval před rozklížením slova a reality jako před rizikem, které společnost projektuje do totalitarismu. Podle německého katolického filosofa se “informace oddělená od pravdy” stává výchozím bodem, vedoucím k “ponižování člověka člověkem”. Jeho útlý esej “Zneužití jazyka, zneužití moci” (Missbrauch der Sprache, Missbrauch der Macht, 1970) nyní opětovně vyšel v nakladatelství milánské Katolické univerzity (Abuso di parola, abuso di potere, str. 72, euro 11,00, Vita e Pensiero).

“Především ve slově se uskutečňuje sociální život. Pokud tedy slovo podlehne korupci, též lidstvo z toho nevyjde nepoškozeno a netknuto”, píše Pieper o tématu, které neztratilo nic z aktuálnosti v dnešní době, kdy kontakt s realitou probíhá prostřednictvím elektronických přístrojů a komunikačních technologií a kdy hrozí, že virtuální realitu vystavěnou sdělovacími prostředky zaměníme za autentickou skutečnost. »Je pravděpodobné – zdůrazňuje už před pěti desetiletími Pieper – že skutečná realita vybledne před propagandisticky vykřičenými a diskutovanými “fakty”, o kterých můžeme znát tisíceré podrobnosti, ale přesto se nám nedaří uchopit podstatu otázky, a v postatě řečeno jim nerozumíme. Tento zajisté výjimečný a znepokojivý jev jednou Arnold Gehlen nazval “odcizením světu, který povstává z techniky a pohybuje se v nejplnější informovanosti”. Avšak lze přemýšlet ještě o další a mnohem méně napravitelné rovině – pokračuje německý filosof, kdy na místo pravé reality nastupuje realita fiktivní. Můj pohled se dosud upírá na objekt, ovšem ten je nyní pseudo-realitou, která se jeví klamně reálně a téměř brání v odkrytí toho, jak se věci doopravdy mají«.

V prostoru, opanovaném lží, je pokořeno samo slovo, jež ztrácí vztah k realitě a mění se v čirou abstrakci, užívanou k uchlácholení příslušníků téhož druhu. Tehdy však, naléhá Pieper, již nelze mluvit o komunikaci. »Lež je protikladem komunikace. Znamená totiž, že druhému upíráme jeho podíl či účast na realitě, právě protože tato realita není sdílena. Korupce odkazu k realitě a korupce komunikativního rázu jsou zjevně dvěma možnými formami korupce slova«.

Byť se to jeví paradoxně, zfalšování jazyka, úpadek komunikace a upřednostnění lži šířené pseudo-realitou se zpředmětňuje v člověku: »Ponižování člověka člověkem, které burcuje ve fyzickém násilí tyranie (koncentračních táborech, mučení), se projevuje méně znepokojivým způsobem v oné obtížně postřehnutelné chvíli, v níž slovo pozbývá důstojnost«. I jindy v dějinách filosofie pozvedla hlas na obranu slova, dnes nicméně obhajoba jazyka souzní s obhajobou člověka: »Čím více informace oddělená od pravdy utváří sama sebe a dobývá prostor, tím silněji se šíří atmosféra patogenní epidemické predispozice a inklinace k despotismu«. Člověk, který již nedokáže rozpoznat pravdu v realitě, ztrácí možnost společného a sdíleného života, která je jedinou baštou (řečeno s Hannah Arendtovou) proti nástupu totalitarismu. “Ze své povahy nejsou slovo a jazyk čímsi speciálním a specialistickým, nevyznačují dílčí a zvláštní rámec, avšak jsou prostředkem, jehož prostřednictvím se uskutečňuje kolektivní duchovní existence ve svém celku”. Jsou tudíž nezbytné k tomu, aby bránily to, co jinde Josef Pieper nazval “svatyní lidství”.

 

 

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
27.12.16 Je třeba legitimizovat člověka
3.11.12 Kongres o metafyzice
23.10.12 Remi Brague: Hrozí nám, že ztratíme schopnost přijímat a dál předávat
21.8.12 Františkán, který zachránil Husserlovy rukopisy
12.7.11 Návrat islámu k filosofii?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 24
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti