Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   7. 5. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.6.2020 

Newmanův očistec

Velká Británie/Itálie. Na přelomu ledna a února 1865 John Henry Newman napsal víceméně jedním tahem krátkou poemu Gerontiův sen, věnovanou eschatologickým otázkám, kterými se trvale zabýval. Velkou pozornost věnoval zejména očistci, jehož pojetí zamýšlel – na základě biblických textů, magisteria a teologických výpovědí každé doby – odejmout přílišný smutek, který se jím prolínal. Newman zajisté nechtěl popsat postavení duše v očistci jako stav radosti a blaženosti, avšak zaměřil se na jeho zarámování do kontextu láskyplné boží útěchy.

Sen Gerontiův (který nyní vychází v nové italské edici: John Henry Newman, Il destino dell'anima. Il "Sogno di Geronzio" e altri scritti escatologici, Lorenzo de' Medici Press, str. 126, euro 12), je vnitřní cesta, zahájená agonií protagonisty, který vnímá, že se ocitl na kraji propasti. Poté, co opustí tento život, je projektován do duchovní dimenze. Gerontiův anděl strážný jej dovede před Boží tvář a během této nadpozemské pouti s ním laskavě promlouvá. Potkávají démony, běsnící, avšak bezmocné, a nakonec spatří andělské sbory. Letmé setkání s Kristem, při kterém oheň lásky zpopelní veškeré pozůstatky egoistické vůle, uschopňuje duši k tomu, aby nastoupila cestu očišťování. Závěr poemy líčí přijetí, které protagonistovi vyhradili jiné duše a andělé, předtím, než andělský průvodce ponoří Gerontia do jezera, v němž se podrobí očišťování, než vstoupí do nebeské radosti.

“Očistec je pro Gerontia časem milosrdenství, které mu daroval Bůh; stavem, v němž je duši dána příležitost k celkovému vysvobození ze všech mezí a nedostatků, které by jí bránily v plné účasti na společenství s Pánem”, komentuje v listu Avvenire (6.6.2020) editorka knihy, která do svazku zařadila ještě několik Newmanových textů na eschatologické téma, včetně kázání, v němž čteme: “Nebylo by překvapivé, kdyby milosrdná Boží prozřetelnost po nějaký čas ještě vzdálila spasené duše nebi, za účelem růstu ve svatosti a zdokonalování vnitřního rozvoje dobré setby, kterou zasela do jejich srdcí”.

Kardinál Newman (1801-1890) rok před smrtí věnoval “Gerontiův sen”, z něhož se mezitím stal skutečný bestseller, jako svatební dar skladateli Edwardu Elgarovi (1857-1934). Na Elgara poema hluboce zapůsobila a po “osmileté horlivé četbě a vstřebávání autorových myšlenek do hudebních podnětů” ji přenesl do formy oratoria pro sóla, sbor a orchestr. Skladba Gerontiův sen, “The Dream of Gerontius”, připsaná “Ad Majorem Dei Gloriam”, zazněla poprvé v říjnu 1900 na birminghanském festivalu a záhy se (po nadšeném přijetí v Německu) stala jedním z nejpopulárnějších oratorií na britských ostrovech. V České republice nedosáhla takové známosti a v nedávné době byla provedena kupříkladu při festivalu Janáčkův máj v roce 2013.

Newmanovou eschatologickou básní se mohla obohatit i česká kultura, ale bohužel se tak nestalo. Nabídku ke zhudebnění “Gerontiova snu” totiž obdržel rovněž Antonín Dvořák, avšak odmítl ji. “A tak Edward Elgar zhudebnil tento mysteriozní text v roce 1900 a svou skladbu tento katolík a anglický národní skladatel považoval za jedno ze svých nejdůležitějších a nejlepších děl. Na poslední straně partitury s datem 3. srpna 1900 se objevuje citát z díla Johna Ruskina („This is the best of me…“)”, píše v časopise Hudební rozhledy prof. Jiří Štilec.

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.10.19 Proč je Newman svatý? Vynikal pokorou a intelektuální poctivostí
10.7.19 Poutní cesta po Newmanových stopách
4.7.19 Kardinál Newman – nepřítomný otec koncilu
3.7.19 Anglikánská církev vítá kanonizaci Johna Henryho Newmana
15.2.19 Newmanova kanonizace už nevzbuzuje nevoli anglikánůHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 21
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti