Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.6.2020 

Apoštolský vikář Aleppa: Sankce považujeme za zločin

Sýrie. Pokračuje agonie syrského národa, který poznamenává desetiletá válka a sráží na kolena hospodářská krize, mimo jiné zapříčiněná mezinárodními sankcemi. V Syřanech nevyvolává obavy nynější pandemie, protože jejich prioritou je zápas o přežití.

“Upadli jsme v zapomnění. Žádáme mezinárodní společenství, aby zrušilo sankce, které den za dnem Syřany ještě více ožebračují. Sankce odporují lidským právům a jsou nelidské, protože poškozují obyvatelstvo jako celek. Lidé tu umírají hlady, nemáme léky, není práce,” říká zpravodajské agentuře SIR apoštolský vikář pro katolíky latinského obřadu v Aleppu, mons. George Abou Khazen. Aleppského arcibiskupa neznepokojuje pouze pokračování válečného konfliktu, který vstoupil do desátého roku, ani Covid-19. Syřany totiž postupně rdousí mezinárodní sankce a jejich účinky, zdůrazňuje.

Evropská unie 28. května prodloužila restriktivní opatření vůči syrskému režimu o další rok, až do 1. června 2021, a to “kvůli pokračujícím represím proti civilnímu obyvatelstvu”. Od 17. června by mělo vstoupit v platnost embargo, schválené prezidentem USA, Donaldem Trumpem, a obsažené v “Caesar Syria Civilian Protection Act”. Evropské sankce, zavedené roku 2011, doléhají na firmy a podnikatele, které mají vazby na syrskou vládu a válečnou ekonomiku. Americký “Caesar” uvaluje sankce na syrské politické lídry a společenosti, státy i jednotlivce, které Assadovu vládu vojensky, finančně a technicky podporují, včetně jejích spojenců Ruska a Íránu. Další sankce ze strany Spojených států byly zavedeny ještě před vypuknutím války v roce 2011.

“Mezinárodní společenství by mělo zpytovat svědomí”, vybízí apoštolský vikář Aleppa, “podle našeho názoru jsou sankce zločinem. Evropská unie nás velice zklamala. Kdoví, co stane, až vstoupí v platnost Trumpovo embargo. Potřebujeme mír, ale nyní se zaměřujeme na přežití”. Vážnost situace potvrzují pro agenturu italských biskupů rovněž další místní zdroje, které si přejí uchovat anonymitu: “Strach Syřanů neplyne z pandemie, nýbrž z chudoby, sankcí a hospodářské krize”.

Ukazatelem ekonomického propadu je devalvace lokální měny, která působí prudký nárůst cen a v níž sehrává určující roli nynější libanonská finanční krize. Země cedrů totiž byla pro Sýrii odjakživa mostem k vnějším světu, zejména pak po uvalení západních sankcí. Mnozí Syřané si v sousedním Libanonu uložili své úspory a libanonské banky podporovaly syrské podnikání i obchod, přinejmenším do zablokování tamního bankovního systému před několika měsíci. Pokles hodnoty libanonské libry se podepsal na devalvaci její syrské sousedky: “Naše měna se denně propadá s následným zvyšováním cen”, vysvětluje anonymní zdroj. “V posledních šesti týdnech ztratila syrská libra 65% své kupní síly. Jestliže se předtím dolar měnil za 1000 syrských liber, dnes je zapotřebí více než trojnásobek. Na začátku války (2011) to bylo padesát liber…A spolu se zvyšováním cen roste také zoufalství a hněv lidí”, poukazuje syrský zdroj.

Tento stav závažně ovlivňuje rovněž syrské zdravotnictví, již beztak zničené válkou. “Syrský farmaceutický průmysl přestal vyrábět, protože mu schází suroviny, jejichž ceny se vyšplhaly do závratných výšek. Náklady na výrobu léků jsou tak vyšší než ceny, které stanovila vláda. Mnohé lékárny zavřely kvůli chybějícím dodávkám a obyvatelstvo stěží shání léky zejména na chronické nemoci. V některých nemocnicích chybí i toaletní papír a základní zdravotnický materiál”. V tomto pochmurném rámci zdarma poskytují péči tři katolické nemocnice v Damašku a Aleppu, které apoštolský nuncius v Sýrii, kard. Mario Zenari, svěřil mezinárodní organizaci AVSI. “Nadále pracujeme a snažíme se o přijetí co nejvyššího počtu nemocných, abychom zachránili co možná nejvíc lidských životů. V minulých letech jsme zaznamenali vzestup závažných patologií, jako jsou nádorová onemocnění, a to zvláště u mladých lidí”, sdělila tato neziskovka.

Odvolání protisyrských sankcí, vztahující se alespoň na dodávky zdravotnického materiálu a technologií či finanční podporu zdravotnického systému, požaduje řada evropských institucí, které jsou součástí katolické církve. Vyzvala k němu nezisková organizace Nové lidstvo, která působí v Hnutí fokoláre, sdružení Pro Terra Sancta, které se opírá o františkánskou kustodii Svaté země, či syrské trapistky. V jejich apelech nechybí poukaz na pokrytectví mezinárodního společenství, které uvalilo embargo na nákup železa, protože by mohlo být využito k válečným účelům, a zároveň do Sýrie dováží zbraně ze všech částí světa.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.1.21 Patriarchové blízkovýchodních církví žádají o ukončení sankcí proti Sýrii
7.12.20 Papež daroval šedesát tisíc euro každé syrské diecézi
14.11.20 Uprchlíci se chtějí vrátit, ale nemají kam
6.11.20 Řeholnice prosí o pomoc křesťanským rodinám v Aleppu a Damašku
24.9.20 Snažíme se nést kříž společně, říká aleppský františkán, otec AlsabaghHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti