VaticanNews.va

   6. 8. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7681
Poslechem z webových stránek.4802
Četbou textů na webových stránkách.7338
Poslechem i četbou.4512


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

O zneužívání autority v ženských řádech

Svatý otec jmenoval svého nového osobního sekretáře


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.6.2020 

Papež uznal mučednictví italské řeholnice zavražděné při satanistickém rituálu

Vatikán. Nebeskou církev, která se za nás ustavičně přimlouvá a pomáhá nám v slabostech, nám přibližuje pět nových dekretů Kongregace pro svatořečení. Papež František je schválil v pátek 19. června při audienci pro jejího prefekta, kard. Angela Becciu, a předeslal tak brzké konání čtyř beatifikací.

První z nich se bude slavit v jeho vlasti a potvrzuje vědecky nevysvětlitelné uzdravení dívky, trpící nevyléčitelným zánětěm kostní dřeně (osteomyelitidou). Došlo k němu na přímluvu biskupa argentinské Córdoby, Mamerta Esquiú (1826-1883). Tento františkán v devatenáctém století natolik přispěl k sociálnímu smíru a soužití v argentinské provincii Catamarca, že byl zvolen poslancem. Tři roky před smrtí byl jmenován biskupem v hlavním městě sousední provincie Córdoba (1880), kde zhruba o sto let později (1990-92) budoucí papež Bergoglio prožíval svou duchovní noc v Tovaryšstvu Ježíšově.

Z druhého blahořečení se může radovat Společnost Božského Spasitele – salvatoriáni, kteří působí také v Česku. Deset let po potvrzení heroických ctností jejich zakladatele, německého kněze Františka Marii od Kříže Jordana (pokřtěného jako Jan Křtitel Jordan, 1848-1918; podrobný životopis zde), přichází uznání zázraku na jeho přímluvu. Tento muž v Německu druhé poloviny devatenáctého století, tedy za proticírkevního Kulturkampfu, vsadil na obrodu církve prostřednictvím vzdělanosti a laiků, což mu, osmdesát let před II. Vatikánským koncilem, vyneslo množství obtíží. Kromě mužské řeholní společnosti salvatoriánů založil dvě ženské kongregace, z nichž druhá, Společnost sester Božského Spasitele, sdílí s mužskou větví charisma všeobjímajícího apoštolátu. Její spoluzakladatelku, německou baronku Terezii z Wüllenweberu (1833-1907), Marii od Apoštolů, blahoslavil papež Pavel VI. roku 1968.

José Gregorios Hernández Cisteros (1864-1919), venezuelský lékař, vědec a františkánský terciář bývá v Latinské Americe připomínán již nyní jako světec, ačkoli papež František umožnil „teprve“ jeho beatifikaci. Narodil se v andském státě Trujillo jako první z šesti dětí, vystudoval lékařství v Caracasu a dále se zdokonaloval v Paříži, Berlíně, Madridu a New Yorku. Po návratu do vlasti začal akademickou dráhu jako profesor anatomické patologie, počátkem dvacátého století založil v Caracasu první americkou katedru bakteriologie a svými spisy vymezil tuto disciplínu. Zároveň do své země zavedl mikroskop, avšak neopomíjel ani medicínu jako poslání, určené zejména znevýhodněným vrstvám obyvatel, čímž si vysloužil jméno „lékař chudých“. Po celý život jej provázela upřímná víra, která jej dvakrát přivedla k duchovnímu povolání (roku 1908 vstoupil do kartouzy v italské Farnetě, o několik let později zahájil teologická studia v římské latinskoamerické koleji). Když obě tyto dráhy přerušila nemoc, pochopil, že je povolán k laickému povolání a jako františkánský terciář spatřoval Ježíšovu tvář v každém nemocném. Odvážně léčil pacienty při epidemii španělské chřipky a když se 29. června 1919 vypravil do lékárny, aby obstaral léky jedné staré ženě, zemřel ve čtyřiapadesáti letech při silničním neštěstí.

Vražda řeholnice Marie Laury Mainettiové (1939-2000) vzbudila v jubilejním roce 2000 pozornost nejenom v její rodné Itálii. Stala se totiž obětí tří adolescentních dívek, které ji ubodaly v rámci satanského rituálu. Svatý otec uznal její mučednickou smrt z nenávisti k víře, čímž otevřel cestu k blahořečení v lombardské Chiavenně, kde působila. V případě této řeholnice z kongregace Dcer kříže se naplňují slova o ovoci mučednické krve, protože, dle skrovných informací tisku, dnes čtyřicetileté vražedkyně, které žijí pod jinou identitou, si plně uvědomily svůj čin a po odpykání trestu jej chtěly napravit prací v terapeutických komunitách. Zásadní význam zde mělo ujištění o odpuštění, které sestra Marie Laura v agonii k velkému překvapení dívek vyslovila. Odkaz zavražděné řeholnice uchovává sdružení, které se dnes v blahobytných severoitalských městečcích snaží dodat životní smysl mládeži, která, řečeno slovy jedné z pachatelek, „zabíjí z nudy“.

Po podpisu posledního dekretu z 19.6. může Kongregace pro svatořečení vyhlásit heroické ctnosti mexické řeholnice Glorie Maríi Elizondo Garcíi (1908-1966), generální představené Kongregace misionářek katechetek chudých.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
27.5.20 Papež uznal mučednictví českého řeholníka, P. Jana Zavřela
8.5.20 Beatifikaci nelze nahradit virtuálním obřadem, říká prefekt Kongregace pro svatořečení
24.1.20 Papež uznal mučednictví dalších obětí guatemalské diktatury
12.12.19 Papež: Svatost je pravým světlem církve
1.11.19 Jak se „vyrábějí“ svatí? Pohled do vatikánského úřaduHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Církev není znalkyní prevencí či terapií pandemie

Maronitský patriarcha prosí o pomoc

Nadace Populorum Progressio financuje téměř 170 projektů v Latinské Americe

Italský biskup “zrušil” křestní a biřmovací kmotrovství

Indičtí katolíci pečují o důstojný pohřeb obětí koronaviru

Papež jmenoval nového sekretáře úřadu spravujícího vatikánské finance

Petrův nástupce vybízí k modlitbě za pracující na moři

Zdravotní stav Benedikta XVI. nevyvolává zvláštní obavy

Kolínská arcidiecéze se nabídla k přijetí uprchlíků z řeckých táborů

O africkém živlu v Číně a v tamější církvi

Haló, tady František – aneb jak vznikl den modliteb za papeže

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

 Nově na webu
Svatý otec: Uzdravit svět - 1. úvod

Publicistika: O normalizaci hysterie    

Publicistika: Klimatické změny v minulých dobách

Rozhovory: Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv srpen 20
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu