VaticanNews.va

   5. 8. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7673
Poslechem z webových stránek.4794
Četbou textů na webových stránkách.7332
Poslechem i četbou.4508


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

O zneužívání autority v ženských řádech

Svatý otec jmenoval svého nového osobního sekretáře


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

2.7.2020 

Svatý stolec: Izrael a Palestina mají právo na existenci a mírové soužití

Vatikán. Státní sekretář Svatého stolce, kard. Pietro Parolin, se setkal s velvyslanci Spojených států amerických a Izraele, akreditovanými ve Vatikánu, aby opětovně zdůraznil postoj Svatého stolce v izraelsko-palestinské otázce.

Mediace Svatého stolce není zahrnuta mezi čtyřmi důvody, které podle listu Jerusalem Post zabránily izraelské anexi palestinských území na Západním břehu Jordánu, oznámené na 1. červenec. Jisté je, že schůzka kard. Parolina se zmíněnými ambasadory, která se uskutečnila v úterý 30. června, měla svou diplomatickou váhu.

Svatý stolec o ní informoval pouze včera večer střídmým tiskovým prohlášením. Sděluje, že “30.6. se kard. Pietro Parolin setkal s velvyslanci USA a státu Izrael, aby vyjádřil znepokojení Svatého stolce nad případnými jednostrannými činy, které by ještě více mohly ohrozit hledání míru mezi Izraelci a Palestinci a delikátní situaci na Blízkém východě”.

“Jednostrannými činy” se zde míní připojení předjordánských území, zamýšlené plánem Peace to Prosperity, který předložily USA s cílem dosažení míru v regionu a který silně podporuje izraelský premiér Benjamin Netanjyahu. Při schůzce s velvyslanci Callistou Gingrichovou a Davidem Orenem kardinál Parolin opětovně poukázal na postoj Svatého stolce, který byl již definován v předchozích tiskových prohlášením z 20. listopadu loňského roku a letošního 20. května, a potvrdil, že “Izrael a Palestina mají právo na existenci a život v míru a bezpečí v rámci mezinárodně uznaných hranic”.

Z toho důvodu Svatý stolec “apeluje na zúčastněné strany, aby se zasadily o obnovu přímého vyjednávání, na základě závažných rezolucí Spojených národů a za opatření, která by sloužila k obnovení vzájemné důvěry”. Vatikánské tiskové sdělení uzavírá citace z promluvy, kterou papež František pronesl při modlitbě za mír ve Vatikánských zahradách v červnu 2014: “Je zapotřebí odvahy, abychom souhlasili se setkáním a odmítali střet, přitakali dialogu a odmítli násilí, přitakali vyjednávání a odložili nevraživost; přitakali smlouvám a odmítli provokace; přitakali upřímnosti a odmítli dvojakost”(foto s prezidenty Peresem a Abbásem).

Odložení anexe list Jerusalem Post zdůvodňuje čtyřmi faktory – “nepříjemnými pocity” Washingtonu, “neklidem a úzkostí” izraelské strany, “reakcí” Palestinců a dopadem na regionální a mezinárodní dění a konečně “pandemií koronaviru”. Projekt na připojení části palestinského území na Západním břehu Jordánu kromě Mahmúda Abbáse kritizoval jordánský král Abdalláh II., dvaadvacet zemí Ligy arabských států, většina evropských zemí (s výjimkou Česka), zatímco Michelle Bacheletová, vysoká komisařka OSN pro lidská práva, označila tento plán za “nelegální”.

Rozhodně odmítavě se k případné anexi vyslovily místní církve. Arcibiskup Pierbattista Pizzaballa, apoštolský administrátor latinského patriarchátu v Jeruzalémě, upozornil, že “nelze poctivě a konkrétně hovořit o řešení »dvou národů ve dvou státech«, když se jeví stále obtížněji proveditelné. Pokud dojde k připojení palestinských území, nastane nezvratná situace”. Spolu s patriarchy a představiteli církví, přítomných ve Svaté zemi, arcibiskup Pizzaballa podepsal prohlášení, které Izrael vyzývá k upuštění od anexe a zároveň vybízí Organizaci pro osvobození Palestiny, aby “vyřešila své vnitřní spory a případné konflikty s jinými frakcemi, které zastřešuje, a vystoupila jako jednotná fronta usilující o mír a budování státu založeného na pluralismu a demokratických hodnotách”.

Rovněž katoličtí a anglikánčtí biskupové z koordinační skupiny pro Svatou zemi, které zastupuje katolický biskup Cliftonu, Declan Lang, a anglikánský biskup Southwarku, Christopher Chessun, v opakovaných prohlášením zamítají anexi Předjordánska a naléhají na dodržování mezinárodního práva i lidských práv. “Anexe Západního břehu Jordánu by oddálila veškeré zbývající naděje na úspěch v mírovém procesu a pouze by zhoršila konflikt, utrpení a rozdělení”, podtrhují biskupové. Obavy z vývoje v izraelsko-palestinských vztazích tlumočila rovněž Světová rada církví, Světová aliance reformovaných církví a koalice Act Alliance – Světová luterská federace.

 

 

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.6.20 Farář v Pásmu Gazy: Hlavní problém není koronavirus, nýbrž nedostatek práce
14.1.20 Farář v Pásmu Gazy: Bez vnější pomoci nás čeká osud Libye či Afghánistánu
25.8.15 Biskupové USA se obrátili na Kerryho ve věci stavby zdi v palestinském Cremisan
13.8.15 Další zeď mezi Izraelem a Palestinou
26.6.15 Podpis vatikánsko-palestinské globální dohodyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež jmenoval nového sekretáře úřadu spravujícího vatikánské finance

Petrův nástupce vybízí k modlitbě za pracující na moři

Zdravotní stav Benedikta XVI. nevyvolává zvláštní obavy

Kolínská arcidiecéze se nabídla k přijetí uprchlíků z řeckých táborů

O africkém živlu v Číně a v tamější církvi

Haló, tady František – aneb jak vznikl den modliteb za papeže

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež přijal generálního sekretáře Výboru pro mezilidské bratrství

Petrův nástupce pozdravil poselstvím církev v Nikaragui

Mezinárodní cenu za sakrální architekturu získal kostel bl. Ruperta Mayera

Papež: Soucit je důvěra v prozřetelnou Otcovu lásku

Svatý otec jmenoval svého nového osobního sekretáře

 Nově na webu
Svatý otec: Boží logika je starost o druhé

Publicistika: O normalizaci hysterie    

Publicistika: Klimatické změny v minulých dobách

Rozhovory: Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv srpen 20
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu