VaticanNews.va

   5. 8. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7673
Poslechem z webových stránek.4794
Četbou textů na webových stránkách.7332
Poslechem i četbou.4508


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

O zneužívání autority v ženských řádech

Svatý otec jmenoval svého nového osobního sekretáře


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

7.7.2020 

Mozart – možná špatný zednář, leč dobrý katolík

Rakousko. Zrcadlí Mozartova hudba jeho katolickou víru? „Odpověď na tuto otázku získáme, když se zaposloucháme do jeho slavného mottetta Ave Verum Corpus. Je to jedna z mála skladeb, napsaných z vlastní iniciativy, tedy nikoli na zadání. Téměř jistě víme, že ji Mozart věnoval příteli a sbormistrovi Antonu Stollovi a stvořil ji u příležitosti slavnosti Božího Těla v roce 1791“, říká Peter Tschuggnall, profesor společensko-kulturních věd na Innsbrucké univerzitě, který svému krajanovi a hudebnímu velikánovi věnoval studii “Mozart a náboženství” (Mozart und die Religion, 2010).

Vrací se v ní k často diskutované otázce, zda byl rakouský l'enfant prodige katolík či svobodný zednář, což se jeví jako neslučitelné. “Jak poznamenal mistrův životopisec, Alfred Einstein, v druhé polovině osmnáctého století nebylo nic neobvyklého, že katolíci byli členy zednářských lóží”, vysvětluje listu Avvenire (26.6.) filolog Tschuggnall, který ve svém bádání propojuje teologii, komparativní literární vědu a umění. “Mozartova korespondence dokládá jeho víru. Existuje tak široký soubor skladatelových dopisů, že jen stěží nalézá obdobu u jiných umělců. Ukazují nám jeho veřejnou, ale též soukromou tvář, a mezi mnoha hledisky, která vycházejí na povrch, je rovněž náboženský rozměr”.

Wolfgang Amadeus byl pokřtěn v salcburské katedrále ihned po narození v roce 1756. Jeho hudebním, ale též duchovním učitelem byl otec Leopold, velmi přísný a důsledný člověk, který kupříkladu syna trvale vyzýval, aby přistupoval ke svátostem a dbal na dodržování církevních přikázání. Nechyběla nedorozumění se salcburským arcibiskupem, Jeronýmem z Colloreda, který Mozarta považoval za zaměstnance – dvorního varhaníka a chrámového skladatele. Přesto v salcburských letech vznikla většina Mozartových sakrálních skladeb – mše, kantáty, litanie, nešpory, sonáty. Vídeňským pobytem – od roku 1781 až do smrti v pětatřiceti letech (1791) – se naopak datuje Velká mše c-moll („Missa solemnis“), neúplné dílo, složené jako slib za otcovo povolení ke sňatku se snoubenkou Constancí, kantáta o kajícím Davidovi „Davide penitente“ a zádušní mše Requiem v d-moll, před jehož dokončením Mozart onemocněl a 5. prosince 1791 zemřel.

Otázka posledního lidského vydechnutí se Amadeovi ustavičně vracela na mysl. V roce 1787 píše nemocnému otci, že denně před usnutím přemýšlí o smrti, avšak nemá z ní strach. Spíše děkuje Bohu, že ho obdařil vizí smrti jako klíči k pravé blaženosti. Toto pojetí Mozart zcela zřejmě čerpal z Písma, kupříkladu ze 46. Žalmu “Bůh je naše útočiště a síla”, který zhudebnil za londýnského pobytu v červenci 1765 (pod titulem “God is our refuge”). Proč se tedy rozhodl pro vstup do zednářské lóže (1784)? “Ve Vídni Josefa II., který činnost lóží vítal, se chtěl obklopit kruhem mocných přátel, ale též finančních podpůrců. Není tajemstvím, že mnozí ze svobodných zednářů jej vícekrát zachránili z dluhů, které si natropil hazardní hrou”, podotýká rakouský badatel.

Navzdory zjevným zednářský prvkům (numerické symbolice a Sarastrově árii) v Kouzelné flétně papežové i teologové, počínaje Hansem Urs von Balthasar po Josepha Ratzingera, Mozartovu hudbu milují. Protestant Karl Barth napsal, že andělé v nebi hrají Bacha, když vzdávají Bohu chválu, avšak mezi sebou dávají přednost Mozartovi. Velkým fanouškem rakouského génia byl rovněž Sören Kierkegaard, který sám sebe považoval za “náboženského autora”. Pomineme-li citové pouto, které k Mozartovi pojí emeritního papeže Benedikta, jak opakovaně vyznal, za zmínku stojí též provedení mistrovy Korunovační mše, k němuž Jan Pavel II. o slavnosti sv. Petra a Pavla v roce 1985 do Vatikánu pozval Herberta von Karajan.

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
2.1.20 Papež: Áronské požehnání mám nejraději
16.8.18 Věřit lze jen dvěma způsoby: v Boha buď dobrého anebo krutého
25.7.18 Knězem díky Messiaenovi
3.2.17 Kardinál Ravasi: nerezignovat na kvalitu církevní hudby
24.12.16 „Tichá noc“ se dožívá dvou set letHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež jmenoval nového sekretáře úřadu spravujícího vatikánské finance

Petrův nástupce vybízí k modlitbě za pracující na moři

Zdravotní stav Benedikta XVI. nevyvolává zvláštní obavy

Kolínská arcidiecéze se nabídla k přijetí uprchlíků z řeckých táborů

O africkém živlu v Číně a v tamější církvi

Haló, tady František – aneb jak vznikl den modliteb za papeže

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež přijal generálního sekretáře Výboru pro mezilidské bratrství

Petrův nástupce pozdravil poselstvím církev v Nikaragui

Mezinárodní cenu za sakrální architekturu získal kostel bl. Ruperta Mayera

Papež: Soucit je důvěra v prozřetelnou Otcovu lásku

Svatý otec jmenoval svého nového osobního sekretáře

 Nově na webu
Svatý otec: Boží logika je starost o druhé

Publicistika: O normalizaci hysterie    

Publicistika: Klimatické změny v minulých dobách

Rozhovory: Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv srpen 20
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu