Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.7.2020 

Virus modlitbu nezastaví - říká arcibiskup Pizzaballa

Jeruzalém. “Žijeme v zemi, kde Ježíš vstal z mrtvých a jsme to my, kdo musí zachovat velikonoční vizi života, tvořenou křížem, ale také vzkříšením,” říká arcibiskup Pierbattista Pizzaballa, apoštolský administrátor Latinského patriarchátu v Jeruzalémě. Pandemická situace téměř zcela zastavila poutě a turistický ruch, který je hlavním zdrojem příjmů. Místní církev se snaží všemi prostředky podporovat rodiny v kritické situaci.

“Hranice jsou ještě zavřené. Většina zemí, s nimiž ještě máme vztahy požaduje karanténu a to samozřejmě poutníky odrazuje. K tomu třeba dodat, že v posledním týdnu došlo bohužel v Izraeli a Palestině k velmi silné druhé vlně nákazy, která mnohé vyděsila.”

Upřesněme, že podle dnešních údajů je v této chvíli v Izraeli přes 14 tisíc  diagnostikovaných případů koronaviru. Od začátku pandemie zemřelo v Izraeli 343 lidí s covidem-19. Bohužel tím, co dopadá na místní obyvatele nejvíce je ekonomická dimenze pandemických restrikcí. Tisíce rodin jsou bez práce, říká arcibiskup Pizzaballa.

“Dramatické důsledky zažívají především chudé oblasti země, Palestina a Zajordánsko, kde chybí sociální opatření, jaké má Izrael, nebo vy v Evropě. Snažíme se tedy pomáhat prostřednictvím různých institucí, zejména rytířů Božího hrobu, otevřeli jsme krizová centra zvláště v Betlémě, na severu Palestiny, ve východním Jeruzalémě a v Zajordánsku, abychom pomohly rodinám, které náhle zchudly. Už dříve jsme pravidelně podporovali chudé, ale najednou jsou tady nové druhy chudoby. Lidé bez platu, kteří musejí například splácet hypotéky, nejsou pojištění a náhle se ocitli na okraji bídy. Snažíme se je podpořit v oblasti zajištění potravy, školy, dodáváme léky starým lidem, zkrátka hledáme mimořádná krizová řešení.”

Církev ve Svaté zemi však nepřináší jen podporu v materiální nouzi. Krize a nejistota odkazuje člověka k duchovní síle modlitby, pokračuje arcibiskup Pizzaballa.

“Jsme na Východě a na Východě žije tradiční církev - v dobrém slova smyslu - kde je účast na liturgii velmi významná. Jedním ze současných problémů rodin je nemožnost účastnit se bohoslužeb - nebo účastnit se jich pouze v omezené míře kvůli restrikcím. Proto hledáme alternativní cesty, chodíme na návštěvy, kde je to možné, snažíme se instruovat hlavy rodin, aby vytvářeli rodinná společenství tam, kde kněz přijít nemůže. Modlitba je nepochybně lidskou a duchovní vzpruhou, která je naprosto nezbytná.” 

Navzdory nové situaci zůstává poselství Svaté země neměnné a možná dokonce uprostřed krize vyvstává s ještě větší intenzitou.

“Žijeme v zemi, kde Ježíš vstal z mrtvých, a je na nás, abychom zachovali velikonoční vizi života,  kterou tvoří kříž, ale také život a vzkříšení. Modlitba, předstoupení před Pána s prosbou, je v této chvíli - vedle našeho chleba vezdejšího - chlebem ducha, jehož máme nanejvýš zapotřebí.”

Znamením naděje, navzdory pandemickým restrikcím, bylo pro místní komunitu vysvěcení nových kněží a jáhnů, k němuž došlo na konci června. “Máme letos 11 nových kněží a 18 jáhnů, někteří jsou řádoví, jiní diecézní. Navzdory všem nesnázím, rozdělením a politikám, nás Pán požehnal novými povoláními - a my mu za to děkujeme,” dodává arcibiskup Pizzaballa. Pokud jde o obnovu poutí, přiznává, že jsou připraveni na celoroční krizi:

“Uvědomujeme si, že poutě nebudou stejné jako dříve. Cestování bude náročnější, v nadcházející postcovidové éře se budou vyžadovat věci, s nimiž se dříve nemuselo počítat. Budou tu nové situace, nové formy a nové itineráře. Zároveň ale putování do Svaté země si vždycky zachová svůj nejzákladnější rys - a tím je setkání s Ježíšem na Jeho místech. Na tom se nikdy nic nezmění.”

Hovořil apoštolský administrátor latinského patriarchátu v Jeruzalémě arcibiskup Pierbattista Pizzaballa.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi
12.1.21 První mše na místě Ježíšova křtu po 54 letech
26.8.20 Bazilika Narození Páně ožívá po dlouholeté renovaci
22.6.20 Představitelé arabských křesťanů apelují na ukončení izraelsko-palestinského konfliktu - “staré nemoci”
20.5.20 Nejprve očekáváme individuální poutníky a rodinyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti