VaticanNews.va

   12. 8. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7723
Poslechem z webových stránek.4819
Četbou textů na webových stránkách.7375
Poslechem i četbou.4534


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Italský biskup “zrušil” křestní a biřmovací kmotrovství

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

13.7.2020 

Otec Kino, jezuita na koni

Itálie/USA. Mladý stát Arizona, který se do Spojených států amerických začlenil teprve v roce 1911, v polovině šedesátých let (14.2.1965) prožíval svůj slavnostní den na washingtonském Kapitolu. V tamní Síni slávy byla odhalena socha otce zakladatele Eusebia Francisca Kina. “Explorer, Historian, Rancher, Mission builder and Apostle to the Indians”, hlásá nápis na jejím podstavci. Heroický stupeň ctností u tohoto původem italského jezuity Eusebia Francesca Chiniho (1645-1711) v minulém týdnu uznal papež František.

Přibližme si život tohoto jihotyrolského rodáka, jehož odkaz uchovává kulturní sdružení, které vzniklo počátkem devadesátých let a založilo svému krajanovi malé muzeum v rodné vsi. Eusebio se narodil v tridentském údolí Val di Non, 10. srpna 1645, rodičům Františkovi a Markétě. Absolvoval jezuitské gymnázium v Tridentu a studia dokončil v tyrolském Hallu, kde po vyléčení z těžké nemoci vstoupil do noviciátu Tovaryšstva Ježíšova, aby se věnoval misiím v Indii, jak o několik let dříve učinil jiný syn tohoto regionu, otec Martino Martini.

Roku 1677 přijal Eusebio Francesco Chini kněžské svěcení v bavorském Eichstattu a o čtyři roky později, když mu bylo šestatřicet let, se po tříměsíční plavbě konečně vylodil v mexickém Vera Cruz, “Novém Španělsku”. Poté, co se rychle vyčerpaly španělské pokusy o trvalé osídlení Kalifornského poloostrova, kterých se účastnil jako misionář a královský zeměpisec, zahájil otec Francisco Kino – jak zní pošpanělštěná podoba jeho jména – své celoživotní dílo, a sice evangelizaci indiánského kmene Pima, spojenou s občanským, sociálním a hospodářským povznesením tohoto obyvatelstva.

Toto dobrodružství potrvá až do jeho smrti v roce 1711. Po čtyřiadvacet let byl otec Kino duší mnoha misií, které založil a z nichž jsou dnes kvetoucí města ve spolkových státech Sonora (Spojené státy mexické) a Arizona (Spojené státy americké). Z italského jezuity, jehož Bůh umístil vprostřed stvoření, se stal průzkumník a pionýr, historiograf a kartograf, kovboj a rančer. Učil pěstování ovoce a zeleniny, v oněch oblastech neznámých, zavedl chov dobytka a zpracování železa. Houževnatě hájil důstojnost a zájmy “svých” Indiánů před zpupností konkvistadorů a vymohl si královský dekret, který konvertity zbavoval práce v dolech a platby daní. Takto nasměroval hospodářský rozvoj pouštního kraje spalovaného sluncem.

Otec Kino vykonal mnoho výzkumných cest a vědecky doložil, že Kalifornie utváří poloostrov. Na koni odhadem urazil 12 800 km Sonorskou pouští. Výsledkem tohoto úctyhodného podnikání je řada duší přivedených k Bohu, život darovaný poušti a přiznání lidské a křesťanské důstojnosti indiánskému etniku. Jeho apoštol zemřel v jedné z nově založených misií (sv. Magdalény) 15. března 1711, “v pokoji a chudobě”, o níž svědčilo celé jeho předchozí bytí, jak poznamenávají očití svědkové (P. Charles W. Polzer). V misii sv. Magdalény jej věřící začali velice záhy uctívat a tuto lidovou úctu počátkem našeho století ještě více potvrdilo a rozšířilo nalezení Kinových deníků v archivu hlavního mexického města. Roku 1966 byl identifikován jeho hrob v již zmíněné misii. Jméno otce Kina nesou školy, univerzity a nemocnice v různých osadách Sonorské poušti a v jejím mexickém centru, Hermosillu, byl zahájen beatifikační proces. Nynější vyhlášení hrdinského stupně ctností se tudíž stalo další důležitou etapou na cestě k uznání svatosti tohoto “jezuity na koni”.

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
0.0.00 Čínský „Traktát o zemětřesení“ od italského jezuityHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež pokřtil dvě děvčátka ze Středoafrické republiky

Nebýt němými hlasateli, říká nový misijní biskup Mongolska

Nestyďme se křičet jako Petr: Pane zachraň mě!

Náš život je milostí Ducha svatého povolán stát se modlitbou

Papež: Hume byl ušlechtilá duše ve službách míru

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Papež: Užití atomovové energie k válečným cílům je nemorální

Papežský reskript o jurisdikci východních katolických patriarchů pro Arábii

Svatý otec provedl personální obměnu Ekonomické rady

Papež: Církev není znalkyní prevencí či terapií pandemie

Maronitský patriarcha prosí o pomoc

 Nově na webu
Svatý otec: Ježíš je podaná ruka Otcova

Publicistika: Čeho se bát a čeho ne

Publicistika: Klimatické změny v minulých dobách

Rozhovory: Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv srpen 20
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása