VaticanNews.va

   5. 8. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7674
Poslechem z webových stránek.4794
Četbou textů na webových stránkách.7332
Poslechem i četbou.4508


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

O zneužívání autority v ženských řádech

Svatý otec jmenoval svého nového osobního sekretáře


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

15.7.2020 

Kardinál Napier: Trpělivě hlásejme víru, nebojme se říkat pravdu

Jihoafrická republika. Boj s rasistickým apartheidem byl bojem proti politickému systému, který byl identifikovatelný a v němž bylo snadné ukázat na situace, jimiž lidi ničil. Oproti tomu hnutí Black Lives Matter je nastaveno natolik obecně, že není zřejmé, jak chce proti rasismu bojovat. Jako by chtělo představovat všechny bílé coby nepřátele černých a naopak, a navíc jeho manifest sleduje také jiné cíle: chce ničit rodinu jako údajně západní vynález, propaguje genderové a abortistické ideologie - upozorňuje kardinál Napier z Jihoafrické republiky. 

Durbanský arcibiskup a františkán Wilfrid Fox Napier zná rasismus zblízka. Sám jej zakusil, bojoval proti němu a slavil úspěch nad jeho porážkou ve své rodné zemi. V roce 1988 osobně odradil Jana Pavla II. od návštěvy v Jihoafrické republice: považoval totiž za věc respektu k černým katolíkům, aby se nemuseli dívat, jak jejich duchovního vůdce eskortují stejné bezpečnostní síly, jaké je v každodenním životě terorizovaly. A přece současné antirasistické hnutí Black Lives Matter jihoafrického kardinála nepřesvědčuje kvůli vágnosti svého programu a příchylnosti k novým ideologiím. “Měli by se zaměřit ve svém protestu na specifická témata, v nichž je kvalitativní skok možný a kde se věci mohou změnit,” radí dnešním aktivistům. Doporučuje vycházet při tom z konkrétních, prožitých situací a vztáhnout je na celou společnost. “Když jsem si ale přečetl manifest BLM, povšiml jsem si, že jejich mise nespočívá pouze ve vykořenění rasismu. Našel jsem v něm totiž cíle jako je zničení rodiny, označované za vnucený západní model. (…) Dále nacházíme v manifestu propagaci genderové ideologie a protirodinné agendy,” vypočítává dále “slabosti” tohoto hnutí.

Řešení v boji proti rasismu spatřuje kardinál Napier v návratu k Božímu slovu, které “definuje, kdo jsme”. “Už v knize Genesis je jasně řečeno, že všechny životy mají stejnou hodnotu a každý člověk byl stvořen k Božímu obrazu a podobě. A to je první věc, kterou musíme mít na zřeteli. Vidět Boha v druhém a chovat se tak, aby jej také oni viděli ve mně. To je cesta k vykořenění rasismu ze společnosti,” definuje nesnadnou, protože k nitru každého jednotlivce mířící, křesťanskou maximu jihoafrický kardinál. Jeho nedůvěru k současné formě antirasistického hnutí však posiluje zejména odchýlení od původních cílů a inklinace k jiným ideologiím a zájmům, které jsou dokonce v některých ohledech v rozporu s jeho identitou. “Vůle snižovat počet Afričanů je bezpochyby projevem rasismu. Stejně jako přidělování hospodářské pomoci africkým zemím pod podmínkou, že zavedou zákony o svazcích lidí stejného pohlaví, potratech a podobných záležitostech. V tomto stylu působení mezinárodních mocností je skutečný rasismus,” odkazuje kardinál Napier k tedencím, které papež František opakovaně pranýřuje jakožto nové “ideologické kolonizace”.

A na dotaz ohledně norem připravujících na západě omezení svobody svědomí a názoru, jako například právě projednávaný italský zákon o homotransfobii, který by mohl sankcionovat například i papežův nedávný výrok, že “rodina je pouze mezi mužem a ženou”, jihoafrický kardinál vybízí především k odvaze. “Musíme tvrdě pracovat na tom, abychom přesvědčili své okolí, že existují některé věci lidské přirozenosti, o nichž nerozhodujeme,” konstatuje kardinál Napier a vybízí k co nejjasnějšímu a nejprostšímu hlásání víry. “Nesmíme mít strach říkat pravdu. Moc rád mám výzvu sv. Jana Pavla II.: “Nebojte se”.  Často tuto větu opakoval a myslím, že bychom si ji měli vzít za své životní motto. Pokud nevěříme, že Ježíš je s námi, budeme mít strach. Když ale víme, že Ježíš s námi je a věříme tomu, pak mít strach nebudeme,” říká arcibiskup jihoafrického Durbanu, kardinál Wilfrid Fox Napier.

(job)(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.6.20 Papež: Nesmíme tolerovat rasismus, násilí však je autodestruktivní
20.2.14 Vatikán a rasová debata mezi dvěma světovými válkami
19.6.07 Zástupci katolických organizací USA proti rasismuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež jmenoval nového sekretáře úřadu spravujícího vatikánské finance

Petrův nástupce vybízí k modlitbě za pracující na moři

Zdravotní stav Benedikta XVI. nevyvolává zvláštní obavy

Kolínská arcidiecéze se nabídla k přijetí uprchlíků z řeckých táborů

O africkém živlu v Číně a v tamější církvi

Haló, tady František – aneb jak vznikl den modliteb za papeže

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež přijal generálního sekretáře Výboru pro mezilidské bratrství

Petrův nástupce pozdravil poselstvím církev v Nikaragui

Mezinárodní cenu za sakrální architekturu získal kostel bl. Ruperta Mayera

Papež: Soucit je důvěra v prozřetelnou Otcovu lásku

Svatý otec jmenoval svého nového osobního sekretáře

 Nově na webu
Svatý otec: Boží logika je starost o druhé

Publicistika: O normalizaci hysterie    

Publicistika: Klimatické změny v minulých dobách

Rozhovory: Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv srpen 20
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu