VaticanNews.va

   19. 9. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7998
Poslechem z webových stránek.4946
Četbou textů na webových stránkách.7591
Poslechem i četbou.4674


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Kdo se nevrátil do kostela po pandemii?

Streamingová mše nemůže nahradit osobní účast

Papež: Kříž je velkou učebnicí lásky


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

23.7.2020 

Indičtí salesiáni: Usilujeme o návrat důstojnosti a práv

Telangána. Indie s milionem nakažených koronavirem, téměř třiceti tisíci mrtvých a každodenním šířením infekce o čtyřicet tisíc nových případů se ocitla na třetím místě po Spojených státech amerických a Brazílii, co se týče smutné klasifikace současné pandemie. Každoroční monzunové deště navíc připravily čtyři miliony lidí o přístřeší. Indická církev se za této situace nepřestává věnovat milionům chudých lidí, zvláště vnitřních běženců, kteří potřebují základní prostředky k životu, služby a léčbu.

Zejména salesiáni Dona Boska, kteří v třítisícovém počtu působí v jedenácti indických  inspektoriích, poskytují pomoc úctyhodným dvěma a půl milionu lidí. Nejenom jejich práci pro naše mikrofony popisuje člen této kongregace a předseda indické Konference mužských řeholí, otec Vijaya Bhaskar Reddy Thathireddy, jehož jsme zastihli ve státě Telangána.

“Svět si dělá o Indii velké starosti, máme zde téměř půldruhého milionu nemocných koronavirem a situace je vážná. Infekce se rychle šíří, každý den přibývá více než čtyřicet tisíc nových nakažených a více než 600 lidí umírá. Mluvím jenom o nahlášených číslech, protože skutečné počty mohou být až dvojnásobné, ne-li vyšší. Indie se maximálně snaží o řešení této krize, což je ohromně problematické kvůli vysoké hustotě osídlení a chudobě. Nejvíce postiženi jsou chudí lidé, migranti, nájemní zaměstnanci, pouliční prodejci, kteří nemají prostředky k obživě svých rodin. Zpočátku převládal strach z viru, ale nyní, jak roste počet případů, se tento strach změnil v akceptaci”.

Co dnes nejvíce Indie potřebuje?

“Je tu veliká nouze o potraviny a současně bychom potřebovali nové nemocnice a karanténní prostory. Pokud se někdo nakazí v rodině, která žije v místnosti o pěti metrech čtverečních, jak tam má dodržovat odstup a izolaci? Znamená to, že se virem infikuje celá rodina. Přesto, navzdory nebezpečí nákazy, lidé chtějí pracovat, protože bez práce by více lidí zemřelo hlady než na koronavirus.”

 V těchto dnech všechno ztěžují ničivé záplavy, a tudíž je také mnohem náročnější přinášet lidem pomoc. Co indická církev dělá a jak pomáháte zvláště vy, salesiáni?

“V některých státech byly záplavy tak silné, že to přispělo k rychlému šíření viru. Pomohli jsme mnoha lidem, zejména migrantům. Jako církev spolupracujeme s vládou a dáváme k dispozici naše nemocnice, instituce, školy a koleje, které se změnily v odběrová místa na vyšetření Covidu-19 či prostory na karanténu, nemluvě o zdravotnické péči. Pouze salesiáni přinesli potraviny, dezinfekci a hygienické potřeby více než dvěma a půl milionu chudých a mladých lidí.”

Po vyhlášení nouzového stavu se sto milionů indických obyvatel změnilo v migranty, putujících z hlavních metropolí do rodných vesnic. Jak jste reagovali na tento hromadný exodus?

“Po březnovém vyhlášení nouzového stavu, kdy se zastavila veškerá doprava, se daly do pochodu tisíce lidí. Někteří šli pěšky až tisíc kilometrů v krajním horku a za obtížných podmínek, a to včetně dětí a žen anebo rodin s malými dětmi. Říkali, že raději chtějí zemřít ve svých rodných vesnicích vprostřed svého příbuzenstva. Například jsme zachránili skupinu dvaačtyřiceti mladých dělníků, kteří pracovali v dolech a pak se vydali na dlouhou cestu podél železnice do severovýchodního indického státu Ásám. Mohl bych vyprávět řadu dalších takových příběhů, ale všeobecně se církev i salesiánská kongregace snažila o návrat těchto lidí do jejich rodiště. Současná situace ale vypadá tak, že v rodných vsích nemají pracovní příležitosti ani peníze k nákupu potravin. Ve městě se kvůli jejich absenci naprostá většina výroby zastavila. Migranti by se chtěli vrátit a jejich zaměstnavatelé je zoufale potřebují, a proto jednáme s vládou, aby se postarala o bezpečí těchto lidí, lepší platy a životní standard a zároveň zaručila, že jejich děti obdrží přiměřené vzdělání”.

Nákaza se nevyhnula ani vašemu společenství. Jaké máte zprávy v tomto ohledu?

“Je krásné, když tolik kněží a řeholníků riskuje život, aby pomáhalo chudým a nejslabším lidem. Mnozí z našich kněží a řeholnic se infikovali a již máme zprávy o úmrtí některých z těch, kteří se nejvíce věnovali chudým.”

Uzavírá z Indie salesián, o. Vijaya Bhaskar Reddy Thathireddy.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
5.8.20 Indičtí katolíci pečují o důstojný pohřeb obětí koronaviru
2.7.20 Policie brutálně zavraždila dva indické křesťany
23.10.18 Papež k mladý Indům: Budounost i přítomnost máte ve svých rukou
30.7.18 Indická národní komise pro ženská práva žádá zrušení svátosti smíření
19.7.18 Představená řádu Misionářek lásky k situaci v RáňčíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Usilujme o globalizaci léčení

Papež zaslal růžence na pohřeb zavražděného kněze – jeden pro vraha

Kongregace pro nauku víry vydá nový dokument o konci života

Podepsána nová protikorupční dohoda mezi vatikánskými úřady

Svatý stolec vyzývá k mírovému řešení v Bělorusku

Papež: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

Ekumenismus krve přesahuje rozdíly mezi křesťany, píše římský biskup do Sofie

Papež děkuje účastníkům a pořadatelům berlínského Pochodu pro život

Vatikán proti zavádění interrupcí zadními vrátky

Švédsko mění svou tvář – inkulturace selhává

Kostel Nejsv. Spasitele z pátého století změněn na mešitu

Papež k nemohoucím kněžím: Nemějme strach z utrpení, Pán nese kříž s námi

 Nově na webu
Svatý otec: Uzdravit svět – 7. Péče o společný dům a kontemplativní přístup

Publicistika: Je hybný impuls Františkova pontifikátu ještě činný?

Publicistika: Dobytí Říma

Rozhovory: Z turisty se stává poutník

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv září 20
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása