VaticanNews.va

   19. 9. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7998
Poslechem z webových stránek.4946
Četbou textů na webových stránkách.7591
Poslechem i četbou.4673


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Kdo se nevrátil do kostela po pandemii?

Streamingová mše nemůže nahradit osobní účast

Papež: Kříž je velkou učebnicí lásky


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

28.7.2020 

Pandemie nás staví před základní otázky života a víry

Vatikán. „Společenství a naděje“ je titul, který Vatikánské knižní nakladatelství, potažmo vatikánský Úřad pro komunikaci, zvolil pro italskou verzi knihy kardinála Waltera Kaspera a otce Georga Augustina (Comunione e speranza, LEV 2020, stran 166). Jak praví její podtitul, kniha bývalého předsedy Papežské rady pro podporu jednoty křesťanů a německého pallotina, který založil a vede institut pojmenovaný po zmíněném kardinálovi, shromažďuje texty několika autorů pojednávající o tom, jak „dosvědčovat víru v období koronaviru“. Papež František ji opatřil následující předmluvou:

„Krize koronaviru  nás všechny překvapila jako nečekaná bouře, která naráz a všude ve světě změnila náš rodinný, pracovní a veřejný život. Mnozí oplakávají smrt příbuzných, drahých a přátel. Mnozí se nacházejí v ekonomických těžkostech anebo přišli o práci. V různých zemích právě o Velikonocích, hlavním křesťanském svátku, nebylo možné společně a veřejně slavit eucharistii a čerpat sílu a útěchu ze svátostí.

Tato dramatická situace vyjevila veškerou naši zranitelnost, nesoudržnost a potřebu vykoupení a zpochybnila mnohé jistoty, na kterých jsme ve svém každodenním životě stavěli svoje plány a záměry. Pandemie nás staví před základní otázky po našem životním štěstí i pokladu naší křesťanské víry.

Tato krize je jakýmsi signálem, který alarmuje a nutí k zamyšlení nad tím, kde máme svoje nejhlubší  kořeny, jež jsou nám oporou v této bouři. Připomíná nám, že jsme zapomněli a zanedbali některé životně důležité věci, a nutí nás, abychom uvažovali o tom, co je opravdu důležité a nezbytné a co je naopak důležité méně nebo jen zdánlivě. Je to čas zkoušky a rozhodnutí, abychom svůj život mohli nově nasměrovat k Bohu, naší opoře a našemu cíli. Tato krize nám ukázala, že právě v krizových situacích závisíme na solidaritě druhých a vybízí k tomu, abychom svůj život dali nově do služeb druhých. Má námi otřást globální nespravedlnost, abychom se probudili a uslyšeli volání chudých i naší těžce nemocné planety.

Uprostřed koronavirové krize jsme slavili Velikonoce a vyslechli velikonoční poselství o vítězství života nad smrtí. Toto poselství zdůrazňuje, že se jako křesťané nesmíme nechat pandemií paralyzovat. Velikonoce nám dávají naději, důvěru a odvahu a posilují nás v solidaritě. Vybízí k překonání minulé rivality a k uznání, že jsme členové velké rodiny, jež přesahuje každou hranici a v níž neseme břemena jeden druhému. Hrozba virové nákazy nás má vést k osvojení si jiného typu „nákazy“, kterým je láska, sdílená od srdce k srdci. Děkuji za početná znamení ochoty spontánně pomáhat  a za hrdinské nasazení zdravotnického personálu, lékařů a kněží. V těchto týdnech jsme vnímali sílu, jež pochází z víry.

První fáze koronavirové krize, v níž nebylo možné veřejně slavit eucharistii, byla pro mnohé křesťany bolestným obdobím eucharistického půstu. Mnozí zakoušeli, že Pán je přítomen tam, kde jsou dva nebo tři v Jeho jménu. Mediální přenos eucharistické bohoslužby bylo krizové řešení, za které byli mnozí vděčni. Virtuální přenos však nemůže nahradit reálnou přítomnost Pána při slavení eucharistie. Těší mne tedy, že se nyní můžeme vrátit k normálnímu liturgickému životu. Přítomnost vzkříšeného Pána v jeho slovu a v eucharistii nám dává sílu, která nám pomůže čelit obtížným problémům, jež na nás čekají po krizi.

Chovám přání a naději, že teologické reflexe obsažené v této knížce co nejvíce lidí podnítí k přemýšlení a vzbudí v nich novou naději a novou solidaritu. Ať nás jako dva učedníky na cestě do Emauz v budoucnu také Pán doprovází svým Slovem a řekne nám při lámání eucharistického Chleba: »Nebojte se. Já jsem přemohl smrt.«.“

Tolik papež v předmluvě ke knize, která vyšla původně německy (Christsein in der Corona-Krise. Das Leben bezeugen in einer sterblichen Welt. Kardinal Walter Kasper Institut – Vallendar, Grünewald 2020) a obsahuje eseje těchto autorů: Mark David Janus, Tomáš Halík, Walter Kasper, Kurt Koch, Georg Augustin, Bruno Forte.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.9.20 Papež František vybízí k vědeckému bádání o míru
15.9.20 Současná chvíle si žádá odvážnou kulturní obrodu
22.5.20 Karanténa
18.5.20 S vděčností vzpomínáme na svatého svědka
21.3.20 Vycházejí spisy teologa, který inspiroval papeže FrantiškaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Usilujme o globalizaci léčení

Papež zaslal růžence na pohřeb zavražděného kněze – jeden pro vraha

Kongregace pro nauku víry vydá nový dokument o konci života

Podepsána nová protikorupční dohoda mezi vatikánskými úřady

Svatý stolec vyzývá k mírovému řešení v Bělorusku

Papež: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

Ekumenismus krve přesahuje rozdíly mezi křesťany, píše římský biskup do Sofie

Papež děkuje účastníkům a pořadatelům berlínského Pochodu pro život

Vatikán proti zavádění interrupcí zadními vrátky

Švédsko mění svou tvář – inkulturace selhává

Kostel Nejsv. Spasitele z pátého století změněn na mešitu

Papež k nemohoucím kněžím: Nemějme strach z utrpení, Pán nese kříž s námi

 Nově na webu
Svatý otec: Uzdravit svět – 7. Péče o společný dům a kontemplativní přístup

Publicistika: Je hybný impuls Františkova pontifikátu ještě činný?

Publicistika: Současná chvíle si žádá odvážnou kulturní obrodu

Rozhovory: Z turisty se stává poutník

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv září 20
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása