Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   12. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.8.2020 

Srpen osmašedesát: Výročí první papežské cesty do Latinské Ameriky

Vatikán. Psalo se 22. srpna 1968. Naše země prožívala dramatické skonání nadějí spojovaných s pražským jarem a vstupovala do další etapy sovětského područí. Málokdo tehdy sledoval historicky první cestu Petrova nástupce na do Jižní Ameriky. A přece papež Pavel VI. v Bogotě právě tehdy odsoudil cestu marxistického ateismu, krvavých revolt - vyzval k odmítnutí násilí a cestě křesťanské lásky.

Pouhé tři dny trvala návštěva Bogoty, a přece papež Montini dokázal proměnit prvotní obraz Nejvyššího pontifexe v milované papeže Pavla v den loučení. Jeho slova o lásce a spravedlnosti a gesta blízkosti zejména k chudým “campesinos” doprovázejí proměnu dokumentovanou na stránkách kolumbijského tisku. Strohá postava velkého koncilního papeže, který jako první překonal Atlantik a sklonil se k políbení latinskoamerické země, vstoupila do dějin. Po celé tři dny neopouštěly Pavla VI. nesmírné zástupy lidí. Dva miliony Kolumbijců lemovaly cesty vedoucí z letiště ke katedrále na Bolivarově náměstí a hlasitě projevovaly náklonnost k muži, který přinášel poselství křesťanské lásky, naděje a pokoje na kontinent svíraný vojenskými diktaturami.

Během pouhých 72 dvou hodin měl Pavel VI. na programu dvacítku různých akcí a setkání. Papež se sešel nejen s představiteli společnosti, ale také s těmi, kdo jsou obvykle neviditelní, s drobnými rolníky, campesinos. Jeho slova neopouštěla obvyklý elegantní tón, ovšem nikdy na úkor jasnosti: byla velmi silná. Tak například prominenty, vládnoucí oligarchy, přímočaře žádal, aby odstoupili od “statičnosti své pozice, která může být nebo jevit se jako privilegovaná,” a vstoupili do služeb těch, kdo jejich bohatství potřebují.

Při mši za přítomnosti 300 tisíc rolníků a zemědělců vyslovil papež Pavel VI. slova solidarity, rezonující v srdcích prostých a zneužívaných lidí na celém světě. “Známe vaše životní podmínky,” řekl tehdy papež užívajíc plurálu, jímž po dlouhá léta Petrovi nástupci vyjadřovali sounáležitost s prvním ze svých předchůdců, ustanoveným Kristem. “Mnozí z vás žijí v bídné situaci, často nedosahující základních potřeb lidského života. Nyní nás v tichosti posloucháte, avšak ve skutečnosti jsme to my, kdo slyšíme volání, jež vystupuje z vašeho utrpení a z utrpení velké většiny lidstva.”

Během tří dnů papež Montini vytyčil cestu, po níž budou po další desetiletí kráčet jeho nástupci. Zahájil mezinárodní eucharistický kongres, ale také druhé plenární shromáždění latinskoamerických biskupů. Právě v promluvě k pastýřům kontinentu, na nějž poryvy šedesátého osmého roku přicházely jiných modalitách, avšak nikoli bez napětí, poukázal Pavel VI. k výlučné křesťanské cestě milosrdné lásky - bez deviací: “Chceme  v této věci ještě jednou zdůraznit: Ani nenávist, ani násilí není silou naší lásky. Mezi různými cestami k spravedlivé sociální obnově nemůžeme volit ani cestu ateistického marxismu, ani systematické revolty, a tím méně cestu krve a anarchie”.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
27.11.20 50. výročí atentátu na Pavla VI.
7.2.19 Církev si bude připomínat sv. Pavla VI. v den jeho kněžského svěcení
12.10.18 Kanonizace dvou mužů, kteří vydali život za církev
8.10.18 Pavel VI. byl především kněz, říká postulátor jeho kanonizační kauzy
26.7.18 Diecéze Brescia se připravuje na kanonizaci Pavla VI.Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti