Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

29.8.2020 

Kardinál Parolin: Přednost má člověk, nikoli ekonomie

Vatikán. „Pandemie nás dramaticky učí tomu, že nikdo neobstojí sám: střet s virem vyžaduje sdílenou a koordinovanou reakci. Totéž platí pro vyhojení zla, které působí lhostejnost, osamocenost a nepřátelství“, říká vatikánský státní sekretář Pietro Parolin.

rozhovoru, který poskytl někdejšímu zastupujícímu šéfredaktorovi listu L´Osservatore Romano, italskému novináři Carlovi Di Cicco, dále čteme:. „Prioritou není hospodářství jako takové, nýbrž člověk. Covid-19 nezapříčinil pouze krizi ve zdravotnictví, nýbrž poznamenal mnohá hlediska lidského života – od rodiny přes politiku, práci, podnikání a obchod až po turismus. Výbojná rozpínavost a vnitřní provázanost pandemie nám připomíná postřeh papeže Františka, že »vše je propojeno« (Laudato si´)“, podotýká vatikánský kardinál.

Podle státního sekretáře skutečnost, že “všechny vlády v boji s koronavirem přijaly drastická opatření na omezení hospodářské činnosti, naznačuje, že přednost nedostala ekonomie, nýbrž člověk. Projevila se zde starost o zdraví občanů”. Nicméně, pokračuje kardinál Parolin, “sociální nauka církve, která je ukotvena v křesťanské antropologii, zdůrazňuje, že se nelze omezit pouze na péči o tělesné zdraví. Je nutné mít na zřeteli člověka v jeho celistvosti, který se má stát primárním cílem politického a hospodářského úsilí, za uplatnění etiky sdílené odpovědnosti za společný domov”.

V důsledku toho církev naléhá na ekonomii, aby opětovně odkryla své poslání ve službě člověku a zaručila každému nezbytné podmínky k všetrannému lidskému rozvoji a důstojnému životu, vysvětluje vatikánský státní sekretář. Jak upozornil papež František o letošních velikonocích, ve středu nyní mají stát lidé, společenenství a národy, sjednocené ve sdílení a péči. Kardinál Parolin varuje před “riziky, která s sebou nese zápas s pandemií”, k nimž řadí kupříkladu “zjednodušující antropologický přístup, zaměřený výlučně na tělesné zdraví a zanedbávající duchovní rozměr. Zdravotnické otázky byly nahlíženy výhradně odbornou optikou, což znamenalo popření určitých základních potřeb. Tento postoj například znemožnil přítomnost rodinných příslušníků u nemocných a umírajících i jejich duchovní doprovázení”, vypočítává italský kardinál a požaduje hlubší reflexi nad těmito otázkami.

Pandemie odhalila naši vzájemnou propojenost, ale též sdílenou křehkost, domnívá se dále sekretář Svatého stolce. “Když převládala logika jaderného zastrašování, Jan XXIII. v Pacem in terris poukázal na vzájemnou závislost politických společenství, která nejsou schopna sledovat své zájmy v uzavřenosti do sebe sama. Papež František v encyklice Laudato si´ prohlašuje, že »vzájemná závislost nás zavazuje k tomu, abychom uvažovali o jediném světě, o společném projektu«. A Jan Pavel II. v Sollicitudo rei socialis vybízí k etice založené na solidaritě jako reakci na dnešní technologickou, sociální a politickou provázanost”. Navzdory tomu, uvažuje dále kardinál Parolin, namísto spolupráce k užitku společného dobra se kolem nás vyvyšují zdi a velebí hranice jako záruka údajné bezpečnosti, praktikuje se systematické porušování práva a udržuje se stav trvalého globálního konfliktu”. Jak poznamenal papež František v Nagasaki, “výdaje na zbrojení se v roce 2019 ocitly na absolutním maximu a po přechodném snížení, způsobeném pandemií, hrozí, že opět porostou”. Tento čas, apeluje italský kardinál, si naopak žádá, abychom “rozsévali přátelství a vzájemnou náklonnost”, ve shodě s papežovou výzvou při setkání se zástupci neformální ekonomiky: »Globalizace naděje musí nahradit globalizaci vyřazování a lhostejnosti« (2015)”.

Jako opěrný rámec nového ekonomického uspořádání doporučuje kardinál Parolin dvě nejnovější sociální encykliky: Laudato si´ papeže Františka, která rozvíjí Caritas in veritate Benedikta XVI.: “Benedikt mluví o ekonomice, v níž má dostat prostor logika daru, princip bezplatnosti, který se projevuje nejenom solidaritou, ale ještě hlouběji mezilidským bratrstvím. František se věnuje tématu všestranného lidského rozvoje v kontextu integrální ekologie, která zahrnuje přírodní, ekonomické, sociální, kulturní a duchovní aspekty. Sociální nauka církve se neustále aktualizuje, aby reagovala na otázky lidstva koherentní společnou vizí.”

Pandemie dnes “hrozivě otřásla ekonomickým i sociálním systémem a jeho domnělými jistotami”, uzavírá státní sekretář Svatého stolce, “a církev se cítí povolána jako průvodkyně na složité pouti, která očekává celé lidstvo”. Tohoto úkolu se musí zhostit s “pokorou, moudrostí, ale též s odvážnou kreativitou, aby se krize, vyvolaná pandemií, nezměnila v děsivou tragédii, nýbrž podnítila humánní a ekologickou konverzi, kterou lidstvo potřebuje”.

 

 



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.2.21 Kardinál Parolin v Kamerunu vybízel k trpělivé cestě dialogu
1.2.21 Kardinál Parolin: Kurie musí být transparentní
9.12.20 Kardinál Parolin hospitalizován kvůli plánovanému zákroku
14.11.20 Kardinál Parolin: Šest pravd prospěšných Evropě i světu
4.9.20 Kardinál Parolin v Libanonu: Žádejme více než pouhou materiální obnovu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti